Potrebuje váš sprchový záves vyčistiť? Stačí vám na to len voda a tieto dve veci (návod)
Máme pre vás šikovné riešenia každodenných problémov v domácnosti.
ČISTENIE
Ako vyčistiť sprchový záves
Najskôr ho zveste z koľajnice či iného závesného systému. Vaňu do polovice naplňte teplou vodou a pridajte dve polievkové lyžice sódy bikarbóny. Premiešajte a pridajte šálku bieleho octu. Do vane doplňte toľko vody, aby bol celý záves ponorený. Nechajte ho asi 30 minút odstáť.
Ak vidíte zafarbené alebo hrubšie znečistené miesta, posypte ich priamo sódou bikarbónou a vydrhnite vlhkou handričkou. Nakoniec záves opláchnite studenou vodou a rozprestretý zaveste, aby sa dôkladne vysušil.
Tip redakcie: Úložný priestor pod umývadlom
- Aj vám sifón narušil plány s úložnými priestormi pod umývadlom? Bez ohľadu na výšku a hĺbku sú šikovným riešením rebrinové police z kovu, ktoré vám majster prispôsobí priamo na mieru už zabudovaného sifónu.
- Ak potrebujete priestor navyše, investujte do poličiek alebo stolčeka na kolieskach. Uložíte doň čistiace prostriedky, ktoré potrebujete presúvať z miestnosti do miestnosti. Poslúži aj ako stolík na prenášanie jedál a nápojov pri slávnostnej príležitosti u vás doma.
- Aby ste sa do budúcnosti vyhli nepríjemný prerábkam a drahým inštalatérskym prácam, vyberajte si úložné riešenia, ktoré sú buď nastaviteľné, alebo presne pasujú pod potrubia a armatúry.
- Nezabúdajte, že priestor pod umývadlom aj v jeho okolí musí byť vždy suchý. Akákoľvek vlhkosť vedie k vzniku plesní a poškodzuje interiér.
ZARIAĎOVANIE
Ako zavesiť ťažké zrkadlo
Máte nové nástenné zrkadlo a potrebujete ho zavesiť? V prvom rade skontrolujte, či je stena, na ktorú ho chcete umiestniť, z tehly, panelu, sadrokartónu, prípadne dreva, a podľa toho kúpte vhodné upevňovacie prvky. Kotviace rozperky (hovorovo hmoždinky) do rôznych materiálov sa odlišujú, takže sa ubezpečte, že používate tie správne.
Ak chcete mať istotu, že v miestach vŕtania nevedú žiadne káble alebo potrubia, použite detektor elektrického vedenia, prípadne kovov. Káble zvyčajne vedú od spínačov svetiel zvisle nahor a zo zásuviek, naopak, dole. Pri zrkadlách ťažších ako 16 kg zvážte špeciálne uchytenie navyše a preverte, či je držiak alebo drôt na zadnej strane zrkadla dostatočne pevný, aby uniesol jeho váhu.
Skúsenosť redakcie
Nikdy nevešajte zrkadlá ani ťažšie obrazy obojstrannými lepiacimi páskami z neoverených obchodov inzerujúcich na sociálnych sieťach. Hoci sľubujú, že unesú slona, neudržia ani omnoho ľahšie artikle.
ÚSPORA ENERGIE
Chyby pri používaní umývačky
Umývate na poloprázdno
Viete o tom, že ak spustíte program umývania pri poloprázdnej umývačke riadu, zdvojnásobíte prevádzkové náklady? Niektoré modely majú funkciu umývania pri polovičnom naplnení, ale i tak ušetria len 20 – 25 % prevádzkových nákladov.
Hrnce dávate hore
Častou chybou pri používaní umývačiek je chaotické ukladanie špinavého riadu. Ak si nie ste istí, majte poruke návod a riaďte sa ním. Zvyčajne platí, že najšpinavejšie alebo ťažšie umývateľné nádoby patria do spodného koša. Postarajú sa o ne teplejšie a silnejšie prúdy vody než v hornom košíku.
Nepoužívate „eco“ program
Ekologický režim je dlhší ako štandardný cyklus. Používa nižšie teploty. Nie je ideálny na silne znečistené veci, ale ušetrí energiu.
ŠETRITE PENIAZE
Aby chladnička fungovala efektívnejšie
Skontrolujte dvere
Väčšina z nás logicky chápe, že je dôležité umiestniť chladničku s mrazničkou mimo priameho slnečného svetla a ďalej od spotrebičov produkujúcich teplo. Skontrolujte, či sa dvere zatvárajú správne, a ak nie, nájdite chybu. Zvyčajne je to pár milimetrov vyčnievajúcej nádoby alebo priveľmi teplé jedlo vložené do chladničky, ktoré narušilo jej bežné fungovanie. Prípadne poškodené tesnenie. Moderné chladničky majú displej, ktorý vám ukáže teplotu vnútri a oznámi problém.
Menej je viac
Ak chcete optimálne zužitkovať elektrickú energiu, naplňte chladničku asi do dvoch tretín. Nie viac ani menej. Nepreplňte ju.
UPRATOVANIE
Poriadok v šatníku
V prvom rade nič neľutujte a neodkladajte na horšie časy. Začnite úplne od nuly. Tu je návod:
1. Pretrieďte
Pri každom kúsku sa opýtajte sami seba: Páči sa mi? Nosím hkonao? Potrebujem ho? Ak hoci len na jednu z týchto otázok odpoviete nie, je čas rozlúčiť sa. Takéto triedenie robte raz ročne.
2. Oddeľte zimné a letné
V rámci upratovania si všetko oblečenie roztrieďte na zimné a letné, respektíve podľa ročných období (na jar a na jeseň nosíme podobné kúsky). Mimosezónne oblečenie uložte do vákuových vriec, ktoré šetria priestor. Nezabudnite označiť, čo v nich je.
3. Čo dopredu?
Do predných častí skrine patria veci, ktoré nosíte najčastejšie. Vešiaky zaveste rovnakým smerom, aby ste ich odtiaľ vybrali rýchlo a ľahko.
Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: Časopis Môj dom