Niekoľko dobrých fínt, ako do malej kúpeľne vmestíte všetko potrebné

28. 06. 2019
Zdieľať

Aj napriek tomu, že vaša kúpeľňa nepatrí k tým kráľovským, čo sa rozmerov týka, existujú „veľké malé finty“, vďaka ktorým do nej vmestíte všetko potrebné. A hneď bude pôsobiť priestrannejšie.

Do malých kúpeľní sa hodia i rôzne netradičné úložné možnosti. Ak vám nestačí priestor v skrinke pod umývadlom a vedľa neho sa tiež veľa nezmestí, zaveste si na stenu organizér s poličkami či pohárikmi a vaše mydlá, krémy, pasty či parfumy budete mať vždy nielen na očiach, ale aj prakticky po ruke.

Malá kúpeľňa, ale funkčná

Skôr ako si začnete lámať hlavu nad tým, čo všetko vtesnať do malej kúpeľne, skúste sa zamyslieť, čo v nej potrebovať nebudete. Ak je to možné, práčku a sušičku umiestnite do inej miestnosti. Sprchový kút zaberá, prirodzene, menej miesta ako vaňa, ak sa však nechcete vzdať možnosti kúpania, pouvažujte nad minivaňou alebo asymetrickou vaňou.

Ďalším účinným trikom je menšia hĺbka sanity. V každej kúpeľni by mal byť dostatok miesta, aby ste sa mohli po sprchovaní pohodlne osušiť, vystúpiť z vane alebo si vyčistiť zuby pred umývadlom bez toho, aby ste sa udierali do skriniek. Dobre premyslená kúpeľňová skrinka pojme väčšie uteráky aj drobnosti, ktoré budú vždy poruke. Kúpeľňu opticky zväčší zrkadlo, ktoré môžete umiestniť na celú stenu. Najlepšou voľbou je v strope zapustené osvetlenie.

malá kúpeľňa s bielymi obkladačkami a zrkadlovými skrinkami

Využite všetky steny malej kúpeľne, aby sa do nej vošlo všetko, a to bez kompromisov. Šikovné nápady a úložné možnosti dokážu aj z malej miestnosti vyčarovať plnohodnotný priestor pre vašu očistu.

Vaňa pod strechou

Vaňa pod strechou. Mnohí si myslia, že pri zariaďovaní malej kúpeľne sa musia vzdať vane. Pri šikovnom plánovaní to však nie je nutné. Dnes je na trhu množstvo riešení, ktoré upracú vaše veľké plány na minimalistický priestor tak, aby mali hlavu aj pätu. Ideálne miesto na vaňu je napríklad pod šikmou strechou, kam sa zasa nevmestí sprchovací kút.

Sprchovací kút so sklenenými stenami dokáže aj najmenšiu kúpeľňu opticky „otvoriť“. V kombinácii so svetlou podlahou a prírodnými farbami pôsobí vzdušne.

Šikovné kúpeľňové riešenia

Dnes nájdete na kúpeľňovom trhu množstvo riešení, ktoré dokážu ušetriť miesto presne tam, kde potrebujete. Výrobcovia kúpeľňového nábytku ponúkajú skrinky, ktoré sú nielen funkčné a estetické, ale ktoré sa vďaka svojim ultraštíhlym rozmerom zmestia skutočne všade. V prípade, že vám miesto uberá i otváranie horných dvierok, zvoľte si posuvné varianty.

Prečítajte si tiež:

Zariaďujeme kúpeľňu: Nad čím sa zamyslieť, aby sme neurobili chybu?

Na trhu existuje aj radiátor so zrkadlom na prednej strane či sprchové súpravy vhodné do kúpeľní, kde sa nedá spraviť podomietkové riešenie. Záchod a bidet v jednom vám takisto „podaruje“ v kúpeľni niekoľko centimetrov. Ak sa dá, úložný priestor si vytvorte aj v nike steny za vaňou či sprchovým kútom a odpadne vám starosť, kam so všetkou kozmetikou.

 

umývadlo v kúpeľni

Svetlé farby malú kúpeľňu opticky zväčšia. Použite biely obklad v horizontálnom smere alebo veľkoformátovú dlažbu, aby sa priestor spájal, nie rozdeľoval škárami. Dôležité je dostatočné osvetlenie, na ktorom v prípade malej kúpeľne rozhodne nešetrite. Ak je to možné, vytvorte v stene okolo vane niky a budete mať vždy dostatok úložného priestoru na všetky kozmetické nevyhnutnosti.

moderná biela kúpeľňa

Vďaka menším rozmerom toalety či umývadla v spojení so skrinkami je možné vytvoriť dostatok úložného priestoru a tiež začleniť zrkadlá a úzke elegantné zrkadlové skrinky.

Prečítajte si tiež:

Inšpirujte sa tým najlepším z kúpeľnových obkladov a dlažieb

 

riešenia do malej kúpeľne - pôdorys

Kúpeľňová „matematika“ ponúka také riešenia, v rámci ktorých sú všetky výrobky v kúpeľni pootočené či naklonené o 10 stupňov tak, aby vyšli používateľom v ústrety a uľahčili im každodenný pobyt. V ponuke sú aj produkty s rozšíreným odkladacím priestorom a so zástenou umožňujúcou sprchovanie v šírke pohodlnej pre ramená. Kúpeľňovú „matematiku“ dopĺňajú umývadlá pootočené do priestoru a ergonomicky naklonené batérie, ktoré idú naproti vašej ruke. 

organizér s poličkami či pohárikmi na mydlá, krémy, pasty či parfumy

Do malých kúpeľní sa hodia i rôzne netradičné úložné možnosti. Ak vám nestačí priestor v skrinke pod umývadlom a vedľa neho sa tiež veľa nezmestí, zaveste si na stenu organizér s poličkami či pohárikmi a vaše mydlá, krémy, pasty či parfumy budete mať vždy nielen na očiach, ale aj prakticky po ruke.

TEXT: KATARÍNA BAROŠOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: kúpeľňový nábytok umývadlá vane zariaďovanie kúpeľne
Zdieľať článok

Diskusia