Zdroj: Corsan

Päť najčastejších chýb pri plánovaní kúpeľne

07. 06. 2022
Zdieľať

Zariadiť novú kúpeľňu nie je lacná záležitosť. Aj keď sa vám z dizajnovej vane alebo originálnych dlaždíc nečakane rozbúši srdce, nedajte sa zmiasť. Funkčnosť kúpeľne do značnej miery určuje jej usporiadanie.

Veľké sanitárne prvky

Ľudia často podľahnú trendom, a tak sa stáva, že sa v malých kúpeľniach čoraz častejšie objavuje veľká voľne stojaca vaňa, ktorá sa do takého malého priestoru vôbec nehodí. Každý sanitárny prvok by mal mať správnu mierku, inak bude priestor pôsobiť stiesnene. Vždy treba nechať medzi jednotlivými prvkami dostatok miesta nielen s ohľadom na vizuálnu stránku, ale aj pre pohodlný prechod a údržbu.

Prečítajte si tiež
Kúpeľňa podľa Feng Shui: Čo by v nej nemalo chýbať a na čo si dať pozor?

Otvorené dvere s výhľadom na toaletu

Mať kúpeľňové dvere otvorené priamo na toaletu nie je ani štýlové, ani potrebné. Schovajte záchod za dvere alebo ho umiestnite na stranu tak, aby nebol pri otváraní dverí v kúpeľni úplne viditeľný. Snažte sa aj o to, aby mal váš dom okrem kúpeľne spojenej s WC aj jednu samostatnú toaletu navyše, aby ľudia nemuseli čakať na záchod, keď sa niekto sprchuje.

Moderná japonská kúpeľňa

Medzi jednotlivými prvkami i nábytkom by mala vládnuť harmónia. Myslite na vhodné proporcie, spôsob otvárania i dostatok voľného priestoru okolo nich. Zdroj: maxmax.cz

Príliš nápadité obklady

Niekomu sa môžu decentné obklady v neutrálnych tónoch zdať príliš nudné a bez nápadu, vo výsledku však bude celá kúpeľňa pôsobiť inak. Mnoho ľudí s nadšením vyberá dlažbu či obklady vo výrazných vzoroch a farbách a neuvedomia si, že neskôr k základným prvkom pribudnú aj koberčeky, osušky a mnoho iných drobností, ktoré priestoru dodajú farby.

Každý kus unikát

Páči sa vám batéria od jedného výrobcu, ale umývadlo už máte zohnané lacnejšie od iného? Rovnako aj toaletu a typ splachovania, sprchovací kút a sprchu vám dodali rozliční výrobcovia? Nedajte sa zlákať akčnými ponukami a atraktivitou jednotlivých výrazných kúskov, oveľa lepšie bude zaobstarať si všetko vždy od jedného výrobcu. Len tak budete mať istotu, že to bude vzájomne ladiť z estetickej i funkčnej stránky.

Prečítajte si tiež
Redakcia radí: Ako si navrhnúť kúpeľňu snov?

Nesprávne osvetlenie

Ľudia sa často uchýlia k nástenným svetlám nad umývadlom a jednému stropnému v strede. Výsledkom je príliš žiarivá kúpeľňa bez akejkoľvek atmosféry. Jasné stropné osvetlenie vytvára tiene, takže keď sa pozriete do kozmetického zrkadla, je takmer nemožné naniesť si mejkap či oholiť bradu. Atmosféru vytvoria podomietkové LED pásy – umiestnite ich pod umývadlo, za zrkadlo či do výklenkov.

Berte do úvahy svoj životný štýl

Na správne rozloženie armatúry, nábytku a doplnkov v kúpeľni majú veľký vplyv naše osobné hygienické a skrášľovacie rituály a pomôcky, ktoré pri tom používame. Nie je na škodu vopred si prejsť všetky veci, zistiť ich množstvo (a možno ho aj trochu zredukovať), zmerať ich veľkosť a zvážiť ich najvhodnejšie umiestnenie ešte skôr, ako si navrhnete celkovú dispozíciu. Nikto predsa nechce dôjsť k bodu, že si vlastne vedľa umývadla nemá kam zavesiť uterák alebo že najčastejšie používané predmety má na opačnom konci kúpeľne.

Veliká bílá koupelna v luxusním domě

Zdroj: iStock

Veľka debata

Dve kúpeľne v dome?

Áno

„V novom dome sme si dopriali dve kúpeľne a neviem si to vynachváliť. Ak by som mohla vrátiť čas, určite by som ich naplánovala už omnoho skôr.“

Usmiata žena v okuliaroch

Zdroj: iStock

Monika pracuje ako konzultantka a s manželom a dcérou žije v rodinnom dome na západnom Slovensku.

Žijeme v bungalove, sťahovali sme sa sem pred dvomi rokmi. Náš prvý rodinný dom bol veľký, poschodový, žilo nás tam päť. Môj manžel, ja a naše tri deti. Dvaja starší synovia však časom vyrástli, osamostatnili sa. Obaja odišli študovať do zahraničia. Dom nám už bol priveľký a s manželom sme sa zhodli na tom, že nám bude lepšie v menšom. Náš prvý domov bol vlastne dom po babičke a kúpeľňa v ňom bola odjakživa len jedna. Keď sme ho rekonštruovali, deti ešte neboli na svete a netušila som, čo nás čaká. Vtedy nám ani nenapadlo premýšľať nad dvoma kúpeľňami. Samozrejme, všetko sa dá zvládnuť aj s jednou, ale je pravda, že s dvoma máte väčší komfort. Spomínam si, ako sme nervózne prešľapovali pred kúpeľňou – raz jeden, raz druhý (toaletu sme našťastie mali samostatnú).

Prečítajte si tiež
Kúpeľňa, ktorá kráča s dobou? Priestranná, praktická a komfortná

My máme synov, ale neviem si predstaviť domácnosť s viacerými dievčatami a jednou kúpeľňou. Keď sme však stavali druhý dom – menší bungalov, povedali sme si, že si tentoraz doprajeme kúpeľne dve. Jedna z nich je väčšia, s vaňou, druhá menšia, pri našej spálni. A môžem povedať, že je to úžasná vec. Ja s manželom tak nejako automaticky používame na rannú i večernú hygienu tú našu menšiu a dcérka zas tú väčšiu s vaňou. Raz za mesiac si vleziem do vane aj ja. A pokojné rána bez frmolov, keď vstávame všetci v rovnakom čase, sú jednoducho na nezaplatenie.

Samozrejme, všetko sa dá zvládnuť aj s jednou kúpeľňou, ale je pravda, že s dvomi máte omnoho väčší komfort.

NIE

„Od dvoch kúpeľní ma odrádza to, že človek musí mať automaticky všetko dvakrát. A to nehovorím o dvojnásobnom upratovaní.“

Blondína s mikádom pozerá do boku

Zdroj: iStock

Alena pracuje ako ekonómka na univerzite a spolu s manželom a tromi deťmi žije vo väčšom meste na strednom Slovensku.

Myslím, že pre priemernú rodinu s dvoma, troma deťmi je zbytočné investovať do dvoch samostatných kúpeľní. Kúpeľňa je väčšinu dňa nevyužitá a navyše to nie je lacná záležitosť. Pochádzam z rodiny, kde sme mali kúpeľňu len jednu (žili sme v paneláku) a nezanechalo to na mne nijakú ujmu. Mala som dvoch súrodencov a zvládli sme to. Ďalšia z vecí, ktorá ma od dvoch kúpeľní odrádza, je potreba mať všetko dvakrát. Nikdy predsa nevieš, ktorá bude práve obsadená, však? To znamená 2x zubná kefka, uterák, mydlo, župan, šampón atď. Myslím, že časom si človek aj tak jednu obľúbi viac a bude chodiť len do tej. Umývať a upratovať sa však bude musieť aj naďalej v obidvoch. Každý má, samozrejme, iné zvyky, ale z môjho pohľadu, ak sa niečo naozaj oplatí mať v dome dvakrát, tak je to samostatné WC. Nás je momentálne tiež päť a aj napriek tomu, že niektorí z nás trávia v kúpeľni viac času, večer nemáme problém vystriedať sa a ráno odchádzame z domu každý v inom čase. Keď boli deti menšie a ja som s nimi chodila do škôlky a školy, bol síce frmol ráno väčší, no bolo by nám stačilo i jedno menšie umývadlo so zrkadlom navyše. Pre nás piatich by dve sprchy boli úplnou zbytočnosťou, zato dve toalety skoro málo. V novom dome by sme chceli tri, pokiaľ sa nám podarí ich tam ‚napchať‘. Mávame časté a početné návštevy, takže myslíme už aj na ne.

Pripravila: Katarína Paukeje

Foto: iStock, maxmax.cz, Corsan

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: plánovanie praktická kúpeľňa rekonštrukcia kúpeľne trendy v kúpeľni zariaďovanie kúpeľne
Zdieľať článok

Diskusia