Kúpeľňové metamorfózy (2. časť)
Miestnosťou, bez ktorej sa nezaobíde žiadna domácnosť je kúpeľňa. Dennodenne v nej strávime istý čas, a preto si ju chceme zariadiť čo najpríjemejšie. Aby spĺňala naše požiadavky, musí často prejsť nejednou zmenou. Ak sa chystáte vylepšiť vašu kúpeľňu, treba si priebeh prestavby detailne premyslieť.
Aby vám nebolo v kúpeľni zima
V bytových domoch sa majitelia zvyčajne spoľahnú na centrálne pripravovanú teplú úžitkovú vodu, ktorá sa privádza do každého bytu z diaľkového zdroja. V rodinných domoch je zase bežná lokálna príprava teplej vody. Ak kúpeľňa poskytuje dostatok priestoru, možno v prípade lokálneho vykurovania ohrievač vody so zásobníkom alebo prietokový ohrievač umiestniť do kúpeľne. Niekedy je vhodné kombinovať aj viac zdrojov tepla (napr. elektrický ohrievač so solárnym ohrevom). Pri umiestňovaní vykurovacieho kotla treba dodržať všetky bezpečnostné normy (normy týkajúce sa vývodu spalín, bezpečnostných zón a pod.).O spôsobe vykurovania a type vykurovacích telies sa treba poradiť s projektantom TZB (technického zariadenia budov), ktorý na základe konzultácie s vami pripraví projekt vykurovacej sústavy a správne nadimenzuje kapacitu kotla a veľkosť rozvodných potrubí. Ideálnym spôsobom vykurovania v kúpeľni je teplovodné podlahové vykurovanie alebo elektrické podlahové vykurovanie, vďaka ktorému bude mať podlaha príjemnú teplotu aj pre bosé nohy.
Pri rekonštrukcii sa uplatnia najmä elektrické vykurovacie samolepiace rohože, ktoré majú nízku stavebnú výšku (15 až 20 mm vrátane dlažby). Ďalšou možnosťou je stenové vykurovanie alebo vykurovanie rúrkovými vykurovacími telesami, ktoré sa osadia na stenu. Tzv. kúpeľňové rebríky sú vhodné na zapojenie do teplovodnej vykurovacej sústavy s núteným obehom vykurovacej vody. Vyrábajú sa s rozličným dizajnom – od jednoduchých bielych až po farebné kusy rozmanitého tvaru, ktoré v kúpeľni pôsobia ako zaujímavý doplnok. Rebríkové vykurovacie telesá sú v kúpeľniach pomerne obľúbené, pretože poslúžia aj na sušenie vlhkých uterákov.
V kúpeľni bytových domov často nemožno uskutočniť radikálnejšiu rekonštrukciu vykurovacej sústavy a jedinými alternatívami sú lokálne vykurovacie telesá: elektrické nástenné (prípadne podlahové) konvektory, sálavé elektrické vykurovanie (ohrievače) alebo rúrkové vykurovacie telesá na zapájanie do elektrickej siete, ktoré bývajú vybavené aj termostatom a časovým spínačom (zariadenia s vyšším príkonom, ktoré sa plnia nemrznúcou zmesou a obsahujú jednu vykurovaciu tyč). Elektrické rúrkové vykurovacie telesá s nižším príkonom využívajú na ohrev odporové drôty.
Rozvody vody
Rozvody teplej a studenej vody možno viesť voľne popri stene, v tzv. predstenových inštaláciách, v drážkach vysekaných v murive alebo pod podlahou. Rozvody vody sa navrhujú až po naplánovaní polohy sanitárnych zariaďovacích predmetov. Hygienické zariadenia umiestňujeme v kúpeľni s ohľadom na existujúce vertikálne rozvody (jadro, kanalizáciu). Pitná voda sa vedie súbežne s teplou vodou, pri realizácii vývodov potrubia sa teplá voda dáva naľavo, resp. pod vývod studenej vody. Rozvody sa zvyčajne obalia tepelnou izoláciou, aby sa navzájom neovplyvňovali. Rozvodné potrubie na vodu môže byť kovové (oceľové pozinkované alebo medené, ktoré treba uzemniť) alebo plastové. Súčasťou vodovodných rozvodov sú aj rozličné typy ventilov (prietokové, uzatváracie rohové, redukčné, poistné, privzdušňovacie a odvzdušňovacie a pod.), výtoky pre práčky a prepady (sifóny).
Konštrukcia výtokových batérií sa stále vyvíja. Dnes sú najrozšírenejšie pákové zmiešavacie batérie a batérie s klasickými kohútikmi sú na ústupe. Napriek tomu mnohí výrobcovia vychádzajú v ústrety aj zákazníkom, ktorí zostávajú verní klasickému dizajnu a ponúkajú najmodernejšie batérie vybavené termostatom aj v klasickom dizajne. Špičkové sú senzorové batérie. Ich výhodou je významná úspora vody, preto sa uplatnia najmä vo verejných zariadeniach, v bytoch sa vyskytujú len ojedinele.
Poznáte predstenové inštalácie?
Sú to špeciálne nosné konštrukcie, ktoré môžu byť zabudované v stene, pred stenou alebo aj voľne v priestore. Tieto konštrukcie nesú potrubia a montážne prvky na upevnenie zariaďovacích predmetov a výtokových armatúr. Najpopulárnejším príkladom tejto konštrukcie je montážny prvok pre závesnú WC misu s nádržkou. Nádržku možno obmurovať alebo zakryť sadrokartónovou stenou. Po zavesení zariaďovacích predmetov zostane podlaha voľná po celej ploche a to umožní lepšiu údržbu. Priestorové nároky WC misy uloženej na podlahe nie sú v porovnaní so zaveseným systémom o nič menšie. Keďže predstenové systémy nezasahujú do pôvodnej konštrukcie, sú veľmi vhodné aj pri rekonštrukcii historických objektov.Pri záchodových misách sa trochu zastavíme. Podľa napojenia na odpadové potrubie treba vybrať správny typ misy, pretože odpad môže byť vonkajší i vnútorný, šikmý, skrátený šikmý s nástavným kolenom. Splachovacie nádržky môžu byť umiestnené v rôznych výškach, ale pri rekonštrukcii sa používajú misy kombinované s WC nádržkou, prípadne tlakový splachovač. Ak je odpad z WC položený nižšie ako potrubie vonkajšej kanalizácie, treba na čerpanie odpadovej vody zabudovať za WC misu čerpací systém. Systém čerpá vodu automaticky pri splachovaní alebo odtekaní použitej vody.
Materiály v modernej kúpeľni
V moderných priestoroch sa stále častejšie siaha po sklobetónových tvárniciach v rozličných atraktívnych odtieňoch. Sklobetónové steny prepustia do kúpeľne bez priameho svetla prirodzené osvetlenie. Vďaka sklobetónovej stene sa podarí opticky zväčšiť malú kúpeľňu. Rovnaký účel splní v malej kúpeľni napr. aj zrkadlový obklad na šírku jednej zo stien vo výške očí.V luxusnej kúpeľni sa okrem keramického obkladu uplatní aj prírodný alebo umelý kameň, či dokonca exotické druhy dreva (céder, ipe, tík a pod.). Na použitie v kúpeľni treba vyberať ťažké vodovzdorné dreviny s vysokou hustotou, ktoré pred spŕškou vody netreba šetriť. Aj umelý kameň má široké uplatnenie – možno z neho napr. vyrobiť obklad steny, ktorý bude vďaka bezškárovým spojom vyzerať ako jednoliaty. Z umelého kameňa však nie je problém nechať odliať ani umývadlovú dosku s umývadlom (alebo aj s viacerými umývadlami) s ľubovoľnými rozmermi a so vzorom presne podľa našich predstáv.
Sklenená mozaika si nájde svoje miesto v malej, ale i vo veľkej kúpeľni. Medzi ostatnými obkladovými materiálmi vyniká svojou výnimočnou odolnosťou a nádhernými farbami.
Pri výbere podlahy treba brať do úvahy odolnosť dlažby proti oderu, pretože niektoré farebné glazúry sa veľmi ľahko poškodia. Podlaha by mala byť pevná a mala by odolať napr. aj nárazu padajúceho skleného téglika s krémom, vhodná je aj protišmyková úprava podlahy.
Mnohí výrobcovia dnes ponúkajú keramické obklady a sanitárnu keramiku so špeciálnou glazúrou (Keratect, Wonder Gliss, Hydrotect a pod.), vďaka nej povrch materiálu zostáva pri bežnej prevádzke čistý a pri veľkom znečistení stačí na jej očistenie len voda alebo minimum čistiacich prostriedkov.