22. 06. 2005
Zdieľať

Ľudia sa neustále snažia spríjemniť a zjednodušiť si život. Bývanie je oblasťou, kde si môžu splniť svoje želania a mať z nich radosť aj viac hodín denne. Počúvanie hudby alebo sledovanie filmov je stále obľúbenejšou kratochvíľou. Od pôvodnej nutnosti mať v každej miestnosti prístroje sa postupne prechádza na sieť vzájomne prepojených koncových zariadení s jednotným ovládaním a prístupom.

Čo je to multiroom?

Je základnou súčasťou technologického riešenia modernej domácnosti známeho pod označením „smarthouse“, teda inteligentný dom. V ňom má byť všetko zariadené a ovládané obslužnými panelmi s jednoduchým a intuitívnym používateľským rozhraním, umiestnenými v jednotlivých miestnostiach. To je všetko? V podstate áno – od brány do garáže cez vykurovanie, klimatizáciu, osvetlenie, kuchynské vybavenie, domáce kino a hudobné systémy…

Stručný historický prehľad

Samotná myšlienka audiovizuálnych komplexných riešení pre celý byt či dom – multiroom – je už pomerne starou záležitosťou. Dosiaľ však narážala na technické problémy


Multiroom

25374

a neúnosne vysokú cenu.
Vo svojej najjednoduchšej forme existuje prakticky v každom zosilňovači alebo AV receiveri. Ide o prepínač dvoch párov reprosústav, zvyčajne tlačidlo označené A/B. A na čo to slúži? Možno tak ozvučiť dve miestnosti (súčasne alebo jednu z nich) iba jednou aparatúrou, umiestnenou trebárs v obývačke, a dvoma pármi reprosústav, v každej miestnosti jedným. Ušetrili ste tak peniaze a miesto. Čo sa týka obsluhy, už to nie je také veselé – kvôli zmene hlasitosti v druhej miestnosti (napríklad v spálni), posunutiu skladby alebo naladeniu inej rozhlasovej stanice bolo treba behať do miestnosti, kde boli prístroje umiestnené. Ďalším limitom bolo, že v obidvoch miestnostiach ste mohli súčasne počúvať iba jeden – ten istý zvukový – zdroj (to isté CD, tú istú rozhlasovú stanicu…). Tak to fungovalo od samého začiatku. Neskôr bol vyriešený prvý problém. Do druhej miestnosti ste umiestnili snímač diaľkového ovládania, ktorý bol káblom pripojený k vysielaču umiestnenému v dohľade ovládaných prístrojov. Celú aparatúru ste teda mohli ovládať diaľkovým ovládačom aj z druhej miestnosti. Problémom teraz bola už len nemožnosť vybrať si rozličné zvukové zdroje v rôznych miestnostiach.


Multiroom

25379

A tak vznikol multisource. Pre každú miestnosť ste si mohli zvoliť iný zdroj zvuku a iné nastavenie (napr. na AV receiveroch Onkyo je táto funkcia označená ako Zone1 a Zone2). V obývačke si teda deti mohli púšťať filmy s priestorovým zvukom a rovnaký zosilňovač produkoval hudbu z CD prehrávača v spálni rodičov. Neskôr však niektorým používateľom pripadal počet ozvučených miestností (2) nedostatočný: „Chcem počúvať aj v ďalších izbách, kuchyni, kúpeľni, dielni či v zimnej záhrade… a aj deti chcú počúvať vo svojich izbách. A dávať do každej miestnosti samostatný systém? To je zbytočné plytvanie a navyše manželka nemá rada tie klbká káblov…“ A tak vznikli bohato štruktúrované systémy multiroom/multisource, ako napríklad B & W Casa. Dosť komplikovaným systémom diaľkových ovládačov a ovládacích panelov ste riadili centrálnu jednotku, ktorá distribuovala rôzne signály z rozdielnych zariadení do rozličných miestností, kde boli umiestnené iba ovládače a aktívne reprosústavy. Vyššia úvodná investícia a inštalácia skomplikovaná nutnosťou zaviesť do jednotlivých miestností káble k reproduktorom a ovládačom (čo sa nevyhnutne spájalo s murárskymi prácami) však v porovnaní s obstarávaním separátnych systémov nebola až taká veľká. Pre niekoho je možno toto súčasnosťou, pre väčšinu budúcnosťou, ale takéto zariadenia jednoznačne patria do minulosti!

Bližšie k múdremu domčeku


Multiroom

25382

S rozvojom počítačových technológii sa totiž možnosti multiroomu podstatne rozšírili. Nebudem tu ponúkať vízie o plne prepojenej digitálnej domácnosti, ku ktorej budeme musieť prejsť ešte kus vývojovej cesty. Niežeby sme to technologicky nezvládli – veď napríklad už existujú chladničky s pripojením na internet, ktoré samy objednávajú mlieko, ak sa minulo –, ale zatiaľ je obstarávacia cena týchto zariadení taká vysoká, že zabraňuje masovému rozšíreniu. Namiesto toho sa pozrieme na dva nové, ale úplne funkčné systémy dvoch veľkých výrobcov, ktoré si dnes môžete kúpiť aj vy.

Yamaha MusicCAST

Súčasným vývojovým smerom je maximálna integrácia rozličných zariadení do kompaktných funkčných celkov prístupných a využívaných z viacerých miest. Základom multiroomového (pod týmto názvom už dnes chápeme aj výraz multisource, takže nemá význam tieto dve kategórie oddeľovať) systému spoločnosti Yamaha (predstaveného na tohoročnej výstave IFA) je centrálna jednotka, akýsi hudobný server s rozmermi bežných komponentov. Tá v sebe skrýva vysokokapacitný pevný disk (dnes 80 GB, pravdepodobne sa však budú postupne nahrádzať väčšími), riadiace a nastavovacie centrum, napaľovaciu mechaniku a vysielač Bluetooth. Na tento server si uložíte hudbu v komprimovanom formáte (MP3) buď z hudobných CD aj s kompletnými informáciami o obsahu (ID3 visačky – názov albumu, autor jednotlivých skladieb, hudobný žáner…), alebo z iných pripojených (aj analógových) zdrojov. Všetky nastavenia a operácie uskutočňujete v prehľadnom grafickom menu na pripojenej obrazovke. K tomuto serveru sú bezdrôtovo (systém Bluetooth) pripojení klienti, t. j prehrávacie jednotky, ktoré si nainštalujete v jednotlivých miestnostiach. Stačí prístroj, ktorý vyzerá ako mikrosystém, položiť na poličku a zapojiť do siete. Táto jednotka pozostáva z ovládacieho panela, prijímača a zosilňovačov. Súčasťou sú aj klasicky pripojené reprosústavy. Jeden server je schopný bezdrôtovo obsluhovať päť klientov, nikde nemusíte ťahať káble. Ak však potrebujete ozvučiť viac miest, potom vedzte, že server zvládne aj sedem klientov, ale pripojených klasickým ethernetovým káblom. A úžasné na tom je, že na každom klientovi si súčasne môžete púšťať inú hudbu (alebo aj tú istú). Na 80 GB disk sa dá nahrať niekoľko tisíc skladieb a tie môžete kedykoľvek prehrávať v ktorejkoľvek miestnosti v dome. Vďaka počítačovým technológiám nebudete mať v nahrávkach neporiadok a ľahko ich nájdete – môžete ich vyhľadávať podľa autorov, albumov, žánrov alebo názvov konkrétnych skladieb. A aby ste svoje obľúbené skladby mohli počúvať napríklad v aute nebo na výlete, môžete si ich jednoducho vybrať a napáliť na CD-R/RW disk v mechanike servera.

Bang & Olufsen BeoLink

Táto spoločnosť, známa predovšetkým dokonalým dizajnom svojich audiovizuálnych prístrojov, ponúka elegantné riešenie pre všetky domácnosti. Zaujímavé je na ňom predovšetkým to, že na rozdiel od väčšiny ostatných systémov, ktoré počítajú s jednorazovou inštaláciou spojenou s úpravami objektu a prípadným možným rozširovaním, BeoLink pracuje aj s dávnejšie nainštalovanými komponentmi, pochopiteľne z produkcie B & O. Myšlienku systému BeoLink sa pokúsim ilustrovať na nasledujúcej situácii. V obývačke sledujete film a chcete si skočiť do kuchyne po čaj. Aktivujete teda jednotku BeoLink Active nainštalovanú v kuchyni (do ktorej je zapojený aktívny reprosystém). Zvuk z televízie hrá aj v kuchyni a vy tak o nič neprídete. V ostatných miestnostiach to funguje rovnako – to, čo ponúka hlavný systém, môžete počúvať a ovládať kdekoľvek inde v byte. Rovnako tak môžete v spálni spustiť a sledovať film z DVD prehrávača umiestneného v obývacej izbe alebo hudbu z mikrosystému v kuchyni. Všetky spojené mašinky B & O tak fungujú ako jeden celok. Zložitejší variant pracuje aj s hudobnými súbormi uloženými na pevnom disku vášho počítača. Možnou súčasťou systému BeoLink sú aj spínače svetla, ktorých činnosť ovládate diaľkovým ovládačom spoločným pre celú zostavu. A ako Beo čerešnička na Beo torte je miniatúrny diaľkový ovládač A9, ktorý sa dá použiť aj ako elegantný prívesok na kľúče – odchádzate z bytu a jedným stlačením tlačidla vypnete celú zostavu B & O aj svetlo. Pri príchode do bytu opäť všetko oživíte rovnakým spôsobom.

Kategória: Bývanie Domáce spotrebiče Štýl
Tagy: audio bývanie multiroom štýly bývania video
Zdieľať článok

Diskusia