Zdroj: D. Dostálková

Biely dom na nenápadnej ulici ihneď udrie do očí. Úžasné, aké praktické bývanie vytvorili na takej malej ploche!

28. 06. 2024
Zdieľať

Malé pražské štvrte s vidieckou atmosférou sa často pýšia pozoruhodnou architektúrou. Výnimkou nie sú ani Lysolaje obkolesené patchworkom polí, kde architekti z ateliéru Skvadra obdarili stiesnený pozemok unikátnym rodinným domom v celostnom bielom sfarbení.

Na úzkej ulici s vozovkou zo zámkovej dlažby plynie čas vlastným tempom. Rôznorodosť zástavby poukazuje na pozvoľný stavebný vývin lokality. Na jednej z pôvodných parciel s pravidelným obdĺžnikovým pôdorysom vyrástlo od základov nové rodinné sídlo, ktoré vybočuje z bežnosti. Tvarovo i konštrukčne.

Moderná biela budova so sedlovou strechou a bielym murovaným plotom.

Rodinný dom vyzerá z ulice anonymne. A hoci veľa bielej a čisté línie objavíme aj vo vnútri, na rozdiel od exteriéru pôsobí sviežo a útulne. Zdroj: D. Dostálková

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Veľkorysý dom na malom pozemku

Architekti stavbou atypického domu odprezentovali spôsob ako maximálne zužitkovať plochu pozemku s rozlohou len 344 m2. Má tvar dvoch rovnobežných pozdĺžnych hmôt, ktoré sú v jednom prípade na konci a v druhom na začiatku vzájomne prepojené. Zvrchu ich tvar pripomína obrátené písmeno Z. Pri návrhu projektu nadviazali autori na miestne prostredie, a pritom nezabudli priložiť dôraz na vyšší štandard bývania a potrebnú mieru súkromia.

Prečítajte si tiež
Z ulice ponúka súkromie, no ľudia ani netušia, čo sa skrýva na druhej strane. Majitelia domu si žijú ako na súkromnej dovolenke

Nehnuteľnosť oddeľuje od ulice vysoký biely murovaný plot. Vizuálne splýva s oboma stavbami, situovanými kolmo na hranu pozemku. Pôvodne sa tu mala nachádzať garáž, ale využitie miesta domáci nakoniec prehodnotili. Dnes ponúka priestor na rozľahlý šatník.

Chodba v dome s viacerými presklenými oknami a dverami.

Zo vstupných dverí priamo z chodníka vás rovná chodba zavedie priamo do jadra domu. Drevenú stenu vľavo tvorí súbor skríň, za oknami s mriežkou vpravo sa zas nachádza samostatný šatník s bielymi stavanými skriňami. Zdroj: D. Dostálková

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Terasy podľa času dňa

Do domu sa vchádza priamo z uličného chodníka cez plné biele dvere. Dlhá úzka chodba, vybavená úložným nábytkom, vedie do jadra domu.

V strede dispozičného riešenia sa nachádza obývacia izba, prepojená s kuchyňou a jedálňou. Otvára sa na dve terasy – tzv. rannú východnú a popoludňajšiu západnú. Zvnútra sú prístupné uhlopriečne. Zadná časť na prízemí s orientáciou do ticha je súkromná so spálňou a jej prislúchajúcou kúpeľňou s vaňou.

Prečítajte si tiež
Tento dom by ste na ošumelej ulici určite neprehliadli. Mladá rodina sa nebála inakosti, teraz si užíva perfektný moderný domov

Ľavý objekt, ten hlbšie zasunutý do pozemku, je na rozdiel od vstupného s technickým zázemím dvojposchodový. V obytnom podkroví nad spálňou sa v ňom nachádza knižnica a pracovňa. Prístupné sú po lomenom drevenom schodisku s čiernym kovovým zábradlím.

Pohodlná nadčasová obývačka s hnedou koženou sedačkou a dreveným schodiskom s kovovým zábradlím.

Zariadenie domu vyniká nadčasovým a sviežim vzhľadom. Zdroj: D. Dostálková

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Neobvyklá kuchynská linka

V interiéri sú bohato zastúpené čierne, predovšetkým kovové prvky. Nájdeme ich vo forme okenných rámov vrátane parapetov, dizajnových interiérových dverí či sklených predelov. Čierna našla použitie aj na podlahe, zariadení kúpeľne či na atypickej kuchynskej linke vo vysokom lesku. Práve tá je obzvlášť netradičná, pretože tvarovo kopíruje sedlovú formu domu.

Prečítajte si tiež
Úžasná premena retro kuchyne! Ikonická linka sa majiteľke už rozpadala, novú získala lacno a bez starostí

Zvislé drevené obloženie stien spoločenského jadra neutralizuje dominanciu bielej a čiernej. Všetko zariadenie je minimalistické, aby interiér pôsobil vzdušne, príjemne a nadčasovo.

Moderná čierna kuchynská linka v minimalistickom prevedení v stave domčeka.

Netradičná kuchynská linka kopíruje tvar šikmej strechy. Zdá sa, že v tomto dome je každý priestor využitý na maximum. Zdroj: D. Dostálková

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Perfekcionizmus záhradnej úpravy

Dôležitú rolu pri estetickom poňatí domu zohrala i záhradná úprava po troch jeho stranách. Presklené portály na terasy ponúkajú výhľad na dva stromy v ich vzdialenejších rohoch. Okrem toho, že tienia pobytovú vonkajšiu plochu, v kontexte zastavanosti pozemku pôsobia tiež ochranárskym dojmom. Drevený chodník po obvode stavby lemuje hustá výsadba v štýle anglickej záhrady, s ktorou sú obyvatelia domu v neustálom optickom kontakte.

Prečítajte si tiež
Žiadna záhrada nie je príliš malá aspoň na pár záhonov, vraví záhradný architekt Leffler. Takto radí riešiť nedostatok miesta

Po pravej strane domu sa otvára transparentná kovová brána na parkovacie státie. Ďalej pokračuje už len zelený trávnatý koberec. V zámerne zdanlivo divoko zarastenom zadnom kúte záhrady sa skrýva sauna v modernom dizajne. Trafiť do nej pomáha cestička z kameňa.

Moderná drevená sauna medzi zeleňou a stromami.

Na maličkom pozemku sa zvýšilo miesto ešte aj na saunu. Zdroj: D. Dostálková

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Technologické majstrovstvo

„Konštrukčne je dom kompletne vytvorený z CLT Novatop drevených panelov. Základová časť je tvorená železobetónovou doskou na pásoch. Použitím CLT technológie vznikli výsledné nosné konštrukcie v hrúbke iba 8-12 cm,” prezrádzajú tvorcovia technické detaily.

Použitie tenkých stenových panelov im dovolilo v rámci dispozičného riešenia docieliť na minimálnej ploche viac miesta. Zateplenie minerálnou vatou dokladá naopak poctivý prístup k výberu materiálov.

„Biela farba dom zjednocuje, ale zároveň ho chráni v letných mesiacoch pred prehrievaním,” vysvetľujú architekti. Neváhali ju dokonca použiť ani na strešnej krytine prefalz.

Drevený chodník okolo bieleho domu a záhonu s kríkmi.

Aj na malom pozemku sa stále našlo miesto na pár záhonov. Zdroj: D. Dostálková

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Biely dom na malom pozemku

Architekti: Skvadra architekti
Lokalita: Praha – Lysolaje, Česká republika
Projekt: 2018
Realizácia: 2022
Zastavaná plocha: 116 m2
Obostavaný priestor: 413 m2
Pozemok: 344 m2

Text: Katarína Mácová
Foto: D. Dostálková

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: malá záhrada malý dom moderná architektúra moderné bývanie nadčasový dizajn
Zdieľať článok
Pestrý svet magnólií: Ako si vybrať ten správny druhZáhrada

Pestrý svet magnólií: Ako si vybrať ten správny druh

Prezidentka vetovala novelu o jednoduchšom výrube stromov a drevínASB.sk

Prezidentka vetovala novelu o jednoduchšom výrube stromov a drevín

Michal Krištof z ateliéru CHYBIK + KRISTOF: Praha a Brno závidia Bratislave progresívnosťASB.sk

Michal Krištof z ateliéru CHYBIK + KRISTOF: Praha a Brno závidia Bratislave progresívnosť

Tehlový dom alebo drevostavba: Čo je ekologickejšie?Dom z tehly

Tehlový dom alebo drevostavba: Čo je ekologickejšie?

Diskusia