Zdroj: Sara Tramp

Ako do moderného priestoru zakomponovať staré kusy nábytku, aby výsledok nebol chaotický

24. 03. 2021
Zdieľať

Staršie kúsky nábytku či doplnkov v sebe nesú nielen patinu, ale aj príbeh. Ako ich však zakomponovať do moderného interiéru tak, aby výsledok nepôsobil chaoticky?

Len málokedy sa stane, že si zariaďujeme celý byt „od podlahy“. Väčšinou sa tak deje postupne, takže sem-tam v novom byte uviazne kúsok, ktorý už má niečo za sebou. Práve nábytok poznačený dobou dokáže prirodzene vniesť do moderného interiéru dávku tepla a útulnosti. Starým veciam rozhodne treba nechať priestor. Iba tak môže vyniknúť ich jedinečnosť a originalita v kontraste s novým.

retro obývacia izba

Zdroj: iStock

Na začiatok

Začnite s prihliadnutím na koniec. Je užitočné mať inšpiráciu pre miestnosť, ktorú vytvárate, skôr ako ju začnete navrhovať. Prvé pokusy môžu byť celkom skromné. Stačí zopár starších dekorácií zoskupených na poličke či dva tri obrazy z blšieho trhu. Len čo nadobudnete určitú istotu, vyskúšajte kombinovať i odvážnejšie kúsky a zakomponovať postupne aj väčší nábytok.

Prečítajte si tiež
Pod starým stropom našli hotový poklad! Storočné drevené trámy určili charakter rekonštrukcie bytu
Starožitná komoda

Zdroj: Ulf G Bohlin

Sledujte línie

Pri vytváraní dvojíc alebo skupín nábytku si dôsledne všímajte ich siluetu. Vytvárajte kombinácie, ktoré budú príjemné pre oko. Trik spočíva v tom, že ľahšie, subtílnejšie predmety uložíte vedľa ťažších, robustnejších. Ak máte napríklad masívnu pohovku, pridajte k nej kovový konferenčný stolík. K rustikálnemu drevenému stolu pridajte plastové stoličky s jemnými líniami. Takto bude výsledok vždy vyvážený a zaujímavý.

Kuchyňa so starožitnými prvkami

Zdroj: LOUIS LEMAIRE

NÁŠ TIP: Aby interiér pôsobil vyvážene, subtílnejší nábytok umiestnite vedľa mohutnejších kúskov.

Ústredný prvok

Ak máte jeden naozaj výnimočný kúsok, spravte z neho dominantný prvok v miestnosti. Môže to byť masívny kredenc, tapiséria, starožitná skriňa, perzský koberec alebo veľké barokové zrkadlo ako v tomto interiéri. Snažte sa mu nájsť také miesto, na ktorom najviac vynikne. Do jeho blízkosti umiestňujte, naopak, menej nápadné kúsky, aby nemusel o vašu pozornosť bojovať so žiadnym z nich.

Obývačka so starožitným zrkadlom

Zdroj: VTWONEN

NÁŠ TIP: Nadrozmerný kúsok umiestnite v miestnosti tak, aby „zažiaril“.

Protiklady sa priťahujú

Odlišné kúsky môžu vytvoriť zaujímavý tandem. Netreba sa pritom báť zoskupovať dohromady kontrastné obdobia. Môžete mať napríklad nočné stolíky z obdobia art deco s modernými lampami alebo pôvodné industriálne lampy s vidieckymi nočnými stolíkmi. V kancelárii bude pôsobiť majestátne starožitný stôl s modernou stoličkou, v obývacej izbe zas secesné maľby umiestnené nad modernou pohovkou.

Starožitný stolík a moderné kreslo

Zdroj: Jonas Berg

Opakovanie

Začnite tým, že si vyberiete spoločný farebný základ. Následne vyzdvihnite rovnaké materiály alebo opakujte rovnaký vzor na doplnkoch a dekoráciách. Všetko musí mať kamoša. Napríklad tu vidíme, ako sa modré tóny opakujú na niekoľkých miestach – na truhlici, lampe, i na moderných vankúšoch a sklenených vázičkách na knižnici. Staré s novým si tu fungujú bok po boku, akoby k sebe patrili odjakživa.

Modré detaily v obývačke

Zdroj: Gabrielle Blackman

Nová funkcia

Skúste nájsť pre svoj starožitný kúsok neobvyklé miesto a poveriť ho úplne novou úlohou. Uvidíte, ako „ožije“ (a vy isto tiež). Barový stolík sa môže za pár hodín premeniť na knižnicu v pracovni a naopak – písací stolík na pojazdný bar v obývačke. Premýšľajte a uvažujte, kde by ktorý kúsok vynikol, a nezabúdajte aj na jeho praktické využitie. Nenechajte sa zväzovať zvykmi či tradíciami. Zaručene tak vytvoríte čosi originálne.

Prečítajte si tiež
Bývanie v historickom kaštieli? Pozrite sa, ako ho poňať moderne a prakticky
Konferečný stolík s klobúkmi

Zdroj: Britt Andridge

Pravidlo 80/20

Ako spoznať správnu mieru? Najlepšie je použiť osvedčené pravidlo 80/20. Môžete mať napríklad izbu zariadenú na 80% moderným nábytkom a následne do nej zamiešať dlhý perzský koberec a ohromujúci krištáľový luster. Alebo zvyšných 20% vyplníte drobnými doplnkami, ako je napríklad zbierka keramických váz, zarámované staré mapy, kožený kufor či stojace hodiny po dedkovi.

Kuchyňa so starožitným stolom

Zdroj: OLO Studio

NÁŠ TIP: Starožitné kúsky umiestňujte s citom a strážte si ich počet. Nikto predsa nechce žiť v múzeu.

Neprežeňte to

Pri miešaní starého s novým je dobré zachovať si istú zdržanlivosť. Držte sa jemných farieb či príbuzných odtieňov. Voľte striedme, no pôvabné zákutia s dušou, pri ktorých si vaše oči oddýchnu. Dominantné zamatové kreslo ladí so skupinkou portrétov a partnera mu robí jednoduchý stolík s minimalistickou stolnou lampou. Vznikol tak kompozične a farebne vyvážený kútik na čítanie.

Kútik na čítanie so starožitným kreslom

Zdroj: PIXERS US

NÁŠ TIP: Snažte sa vyhnúť tomu, aby mal interiér príliš veľa dekoratívnych detailov a vzorov.

Pohrajte sa s osvetlením

Svietidlá sú veľmi efektným a osvedčeným spôsobom, ako vdýchnuť interiéru trochu eklektizmu. Boli by ste prekvapení, ako dokáže sklenený visiaci luster či mosadzná lampa miestnosť doslova rozžiariť (dokonca i vtedy, keď je zhasnuté). Láka vás krištáľové svietidlo ako z Tiffanyho dielne? Alebo vás oslovujú skôr lampy v štýle art deco? Netreba sa brániť ani nevšedným kombináciám, vopred si však ujasnite, ktoré zo svietidiel bude hrať „prvé husle“.

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia domu z 19. storočia: Moderný interiér v historickom kostýme
Dizajnová lampa v obývacej časti

Zdroj: KALLE GUSTAFSSON

Ako správne mixovať?

Aby sme vám kombinovanie uľahčili, máme pre vás niekoľko osvedčených tipov, ktorými zaručene nič nepokazíte:

  • k rustikálnemu stolu pridajte moderné stoličky na subtílnych nohách alebo k nemu umiestnite mix rôznorodých kresiel a stoličiek; 
  • použite starožitný kúsok nábytku na nečakanom mieste – a dajte mu úplne novú funkciu;
  • skúste preložiť starú lekárenskú komodu alebo starožitný písací stôl do inej miestnosti;
  • pridajte vintage kúsok aj do detskej izby – čiernobiele fotky v drevenom ráme, kreslo či starý hojdací kôň sú to pravé;
  • starožitné umelecké diela alebo fotografie zaveste na stenu vo vstupnej hale alebo na schodisku;
  • na zjemnenie strohého minimalistického nábytku použite etnické, orientálne alebo starožitné textílie, ako sú plédy, vankúše a koberčeky;
  • nadrozmerný a výrazný kúsok obzvlášť vynikne v jednoduchom bielom interiéri, doprajte mu dostatok miesta;
  • zaveste si nad vaňu vintage plagáty v kontrastných moderných rámoch;
  • do veľkého starožitného kvetináča zasaďte jednoduchú modernú rastlinu;
  • obité hrnce či tabuľky s nápismi povýšte na dekoráciu a vystavte ich na polici alebo ich zaveste nad dvere;
  • honosnejší starožitný kúsok zaručene vynikne v interiéri v tlmených prírodných tónoch.

Text: Katarína Paukeje

Foto: Sara Tramp

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Nábytok
Tagy: interiérové osvetlenie interiérový dizajn moderné bývanie starožitný nábytok vintage štýl
Zdieľať článok

Diskusia