Zdroj: BoysPlayNice

Šikmé steny a veľké presklenia ukázali svoje negatíva. Ako si s návrhom bytu v pánskom štýle poradili architektky?

21. 08. 2022
Zdieľať

Atypické pôdorysy pôsobia netradične, moderne a je jasné, že z nich môže vzniknúť jedinečný interiér. Lenže aj šikmé steny a kompletne presklené fasády majú svoje negatíva. Byt s nepravidelným pôdorysom v Prahe riešilo štúdio SMLXL pre mladého muža. Výsledok? Originalita, dostatok úložného priestoru a nádych luxusu v pánskom štýle.

Klient oslovil architektky zo štúdia SMLXL ešte v čase, keď bolo možné robiť drobné zmeny. Prvým krokom autoriek tohto zaujímavého projektu boli zlepšenia dispozície podľa potrieb klienta. Zmenšili chodby, ktoré zbytočne kradli priestor a viac miesta venovali kúpeľni a spálňam. Zároveň vybrali iné štandardy, nie tie, ktoré boli súčasťou projektu.

Moderný dizajnový pánsky byt v tmavosivej

Kuchyňa. Zdroj: BoysPlayNice

V odtieňoch sivej

Celý interiér je ladený ľahko do pánskych tónov – dominujú odtiene sivej, ktoré jednak vyhovovali mladému majiteľovi a na druhej strane sú typické pre rukopis architektov zo štúdia SMLXL. Samozrejme, zaujímali nás najmä problémy, s ktorými sa pri riešení tohto atypického interiéru stretli tvorcovia a ich riešenia.

Prečítajte si tiež
Pánsky byt plný krásnych žien

Aké sú negatíva veľkých presklení?

„Hoci zadanie nebolo veľmi špecifické, museli sme vyriešiť nedostatok úložných priestorov. Hlavná obytná miestnosť nie je veľmi veľká, navyše nie je ani pravouhlá a má celkom dosť okien – takže pre nábytok tak trochu chýbali steny. Veľké presklené plochy sú skvelé na presvetlenie bytu a kvôli výhľadu, ale zároveň vďaka tomu chýbajú pevné steny pre úložný priestor a ostatné nutné veci,“ vysvetľujú autorky interiéru architektky Klára Valová a Eva Mohylová.

Moderný dizajnový pánsky byt v tmavosivej

Byt s nádychom luxusu má atypický pôdorys. Zdroj: BoysPlayNice

Tmavý box posúva chodbu viac do obytnej zóny a zjednocuje funkcie

Problém úložných priestorov vyriešili vstavané skrine na mieru od stolárov a špeciálny tmavý box neďaleko vstupu do bytu. Z jednej strany zahŕňa kuchynskú linku, vo vnútri je kúpeľňa.

Prečítajte si tiež
Otvorený a zábavný pánsky loft v industriálnom štýle

Kuchyňa, steny a dvere do kúpeľne sú farebne i materiálovo zjednotené, vďaka čomu pôsobí priestor oveľa kompaktnejšie. „Chodba sa tak stáva súčasťou hlavného obytného priestoru – a nie iba nezaujímavým priestorom v byte plnom dverí,“ dopĺňajú autorky projektu.

Moderný dizajnový pánsky byt v tmavosivej

Stôl a sedačka sú vyrobené na mieru. Zdroj: BoysPlayNice

Na sivo namorený dub a zrkadlá v chodbe

Obľúbenou špecialitou štúdia SMLXL je použitie dreva namoreného odtieňmi sivej. Po doplnení ostatnými prvkami vzniká zaujímavé vrstvenie. Všetko drevo použité v tomto byte je dubové. Aj hnedá harmonizujúca podlaha je z duba. Zrkadlá v chodbe priestor opticky zväčšujú a zároveň zakrývajú rozvádzač a ďalšie technológie.

Prečítajte si tiež
Ako vybrať správnu sedačku, aby vhodne zapadla do vašej obývacej izby

Štýlové doplnky a premyslené detaily

Atmosféru bytu dotvárajú detaily – všimnite si dizajnové osvetlenie (Bomma shibari nad jedálenským stolom), nočné stolíky, betónovú misu v kuchyni (Gravelli), jedálenský stôl spojený so skrinkou či stoličky – Ton. Stôl a sedačka sú vyrobené na mieru podľa návrhu štúdia SMLXL.

Moderný dizajnový pánsky byt v tmavosivej

Problém úložných priestorov vyriešili vstavané skrine na mieru od stolárov a špeciálny tmavý box neďaleko vstupu do bytu. Zdroj: BoysPlayNice

Byt „U gymplu“

architektonické štúdio: SMLXL

autorky projektu: Ing. Arch. Klára Valová, Ing. Arch. Eva Mohylová

lokalita: Praha

plocha: 83 m2 + menšia terasa

Sabína Zavarská

Foto: BoysPlayNice

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty v Prahe dubové drevo interiérové osvetlenie interiérový dizajn pôdorys presklené plochy sivá úložné priestory
Zdieľať článok

Diskusia