Zdroj: Westwing

Ako doma navrhnúť stolovanie pre štyroch

27. 07. 2022
Zdieľať

Stôl pre štyroch vám možno neposlúži na veľkú párty, centrom diania vašej rodiny sa však stane určite.

Stôl pre rodinu

Po jedálenskom stole určenom maximálne pre štyri osoby siahnete pravdepodobne v prípade, že máte k dispozícii menší priestor. Či už chcete alebo nie, stôl a práve štyri stoličky okolo neho evokujú, že je to miesto stretnutí rodiny, ktorá tu býva. A tento priestor sa často stáva aj miestom rozhovorov, písania úloh či hrania spoločenských hier. Menšie rozmery stola totiž navodzujú intímnu atmosféru, kde môžu všetci bez prekážok komunikovať a byť si nablízku. Oceníte ho aj v prípade, že radi organizujete večery s dobrým jedlom a ešte lepšími priateľmi.

Drevený jedálenský stôl pre štyroch

Zdroj: Westwing

Tip redakcie: Pokiaľ viete, že z času na čas budete potrebovať o stoličku navyše, zvoľte stôl so subtílnymi nohami alebo jednou stredovou nohou, ktorý vám poskytne viac miesta na tie vaše.

Tvar a veľkosť stola

Tie vyberajte podľa veľkosti a tvaru miestnosti. Do menších je ideálny štvorec. Čoraz častejšie sa však stretávame aj s okrúhlymi či oválnymi stolmi, ktorých oblé tvary dokážu priestor zjemniť. Aby bolo stolovanie komfortné, priemer okrúhleho stola pre štyroch by mal mať aspoň 90 cm, pri štvorcovom je to podobne, jeho rozmery by mali byť minimálne 90 × 90 cm. Stoly v tvare štvorca či obdĺžnika pôsobia tradičnejšie, okrúhle a oválne zasa modernejšie a elegantnejšie. Tvar stola prispôsobte aj celkovému štýlu jedálne, prípadne nadväznému priestoru kuchyne a obývačky.

Prečítajte si tiež
Ako si doma zariadiť stolovanie pre dvoch
Okrúhly jedálenský stôl pre štyroch

Zdroj: Westwing

Pri materiáli myslite prakticky

Najčastejšie sa stretávame s drevenými stolmi, na ktorých nevidno toľko nečistôt či otlačky prstov, ľahko sa udržiavajú a zvládnu každodenný nápor. Navyše dokážu navodiť príjemnú hrejivú atmosféru. Z praktickej stránky vám podobne poslúži aj stôl z betónu, mramoru či iného kameňa, ktoré sú veľmi štýlové. Ak vám neprekážajú vyššie nároky na údržbu, siahnuť môžete aj po skle, ale len v prípade, že nemáte malé deti, a teda nehrozí riziko rozbitia a poranenia.

Drevený jedálenský stôl pre štyroch

Zdroj: Corona

Tip redakcie: Stoly v tvare štvorca či obdĺžnika pôsobia tradičnejšie, okrúhle a oválne zasa modernejšie a elegantnejšie. Tvar stola prispôsobte aj celkovému štýlu jedálne, prípadne nadväznému priestoru kuchyne a obývačky.

Text: Lucia Blažiová
Foto: Westwing, Corona
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Nábytok
Tagy: Jedálenské stoličky stolovanie stoly
Zdieľať článok

Diskusia