Len pár krokov od postele
Medzi tým, čo si človek predstavil pod pojmom pracovisko ešte nedávno a čo si predstaví dnes, je priepastný rozdiel. Ako ináč, všetko majú na svedomí počítače. Možnosťami, ktoré poskytli, celkom zmenili spôsob práce a tým aj požiadavky na pracovisko či možnosti jeho umiestnenia. Dnes dávajú mnohí prednosť práci v pohodlí svojho domova, a keď hovoria o domácej pracovni, majú, samozrejme, na mysli miesto s počítačom.
Veta „idem do práce“ môže dnes už pri mnohých profesiách znamenať premiestnenie do počítačového kútika v obývacej izbe alebo v inej časti bytu. Pracovné miesto s počítačom sa však stáva súčasťou aj tých domácností, kde domáca práca nie je hlavným zdrojom obživy – na počítači sa dá doma pracovať príležitostne (napríklad popri materskej dovolenke), mnohí si prácu nosia domov z kancelárie, kde by inak museli tráviť osamelé večery, alebo sa počítač využíva na relax pri hrách či informáciách z internetu. Otázka, ako vhodne zariadiť domácu pracovňu, je preto aktuálna v mnohých príbytkoch.
Asi najdôležitejšími požiadavkami na moderné zariadenie domácej pracovne sú flexibilita a kompatibilita, ktoré umožňujú prispôsobenie individuálnym potrebám (napríklad kombinovanie s rôznymi prídavnými zariadeniami). Pravidlá diktujú funkčnosť a ergonómia, to však neznamená, že estetika a dizajn by mali byť vedľajšie. Je predsa známy fakt, že ľudia, ktorí sa na pracovisku cítia dobre, podávajú aj patričné pracovné výkony.
Dôležitá mobilita
Mobilné a variabilné zostavy umožňujú, aby miestnosť s počítačom plnila podľa potreby viacero funkcií. Obľúbenou schémou je oddelenie pracoviska od ostatnej časti miestnosti pomocou paravánu, ktorý má na jednej strane police a podložku pod monitor. K paravánu možno pristaviť mobilný stôl, ktorý sa dá vďaka kolieskam (slúžia zároveň na rektifikáciu) presunúť a využívať aj ako rokovací, či jedálenský presunúť a využívať aj ako rokovací či jedálenský.
Druhou praktickou možnosťou sú mobilné stojany na uloženie počítača, monitora, klávesnice a pod. Akýsi elektrifikovaný servírovací stolík na počítač (odborne nazývaný PC trolej) môžete pristaviť napríklad k jedálenskému stolu, ktorý sa tak zmení na počítačové pracovisko. Po skončení práce ho stačí odpojiť, odtlačiť do rohu izby, a pri stole môžete napríklad obedovať.
Pracovný stôl
Najmä pri dlhodobej práci na počítači môžu trpieť ruky, chrbtica i plecia. Tieto negatívne dôsledky pritom dokáže eliminovať ergonomicky správne tvarovaný nábytok. Všeobecne platí, že minimálna hĺbka pracovnej dosky je 80 cm a dĺžka 120 cm, výška stola by mala byť nastaviteľná v rozpätí 68 až 75 cm. Počítačová klávesnica by mala byť umiestnená približne 15 cm od okraja stola, monitor vo vzdialenosti predlaktia.Výsuvná plocha na klávesnicu, namontovaná pod pracovnou doskou, umožňuje vhodnú polohu rúk – lakte sú voľne položené na opierkach rúk a zápästie je opreté o plochu s klávesnicou. Ak je klávesnica priamo na pracovnej ploche stola so štandardnou výškou 75 cm, ruky nemajú podporu a ich celú váhu nesie svalstvo pliec. Takáto záťaž sa prejavuje tuhnutím šije, bolesťami pliec, chrbtice, hlavy a očí. Dôležitá je aj podnož pracovného stola – mala by byť stabilná (prípadné kolieska musia byť s možnosťou brzdenia), umožňovať voľný podjazd pracovnej stoličky, nastavenie výšky stola a eliminovanie nerovností podlahy (rektifiácia).
Materiály a farebnosť
Rovnako ako formy sú rôznorodé aj materiály, z ktorých sa pracovný nábytok vyrába. Či už je nábytok z masívneho dreva, kovu, skla, alebo plastov, pracovná plocha by vždy mala mať neutrálnu farbu, aby zbytočne nerozptyľovala a nenamáhala oči.Dnes je obľúbený nábytok v chladných sivých farbách (napríklad z kovu alebo s povrchom upraveným fóliou s kovovým vzhľadom). Často sa využíva aj matné sklo, z ktorého sa robia nielen stolové pláty, ale aj police či oddeľujúce stienky a paravány. Moderné sú stolové dosky z veľmi elegantných a subtílnych tzv. kompaktných plátov (compact plate – vysokým tlakom lisovaný makrolonový papier s povrchovou úpravou), ktoré spĺňajú normou stanovené požiadavky na pevnosť a ostatné fyzikálne vlastnosti už pri hrúbke 7 mm (rovnaké požiadavky by stôl z klasickej drevotriesky spĺňal až pri hrúbke 25 mm). Tenké stolové dosky sa kombinujú s elegantnými kovovými podnožami, v súčasnosti vyrábanými najmä z hliníka – jeho výhodou je odolnosť a trvácnosť spojená s nízkou hmotnosťou.
Počítač potrebuje svoje
Samotné teleso počítača by malo byť uložené na vhodne umiestnenej polici alebo v otvorenej skrinke pod stolovou doskou, prípadne zavesené v špeciálnych popruhoch či na kovovej konštrukcii (tak, aby bolo možné pod ním upratovať). Pri kvalitnom nábytku pre počítačové pracovisko sa musí pamätať aj na elektrické káble a vedenia potrebné pre počítač a periférne zariadenia – bezkolízne uloženie všetkých vedení sa rieši tzv. elektrifikovateľnými kanálmi.
Čo by mal mať pracovný stôl pre počítačové pracovisko? Výškovo nastaviteľnú pracovnú dosku, kvalitné nábytkové kolieska s brzdou, skrytý zvod elektrických káblov a možnosť pripojenia ďalších komponentov – napríklad bočných plôch na tlačiareň, fax a pod.
Zásuvkový kontajner
Okrem počítača by mal byť súčasťou každého pracoviska aj mobilný zásuvkový kontajner, ktorý poskytne dostatočný úložný priestor a jeho horná plocha môže poslúžiť aj ako konferenčný stolík. Kvalitný kontajner sa pozná aj podľa výsuvných mechanizmov – medzi špičkové patria tzv. quadro závesy (teleskopický výsuv na báze guľičkových ložisiek) na vedenie zásuviek, ktoré umožňujú manipuláciu jedným prstom a úplné vysunutie aj plnej zásuvky. Pri možnosti plného vysunutia je potrebné zabezpečenie proti vysunutiu dvoch zásuviek naraz, inak by hrozilo prevrátenie kontajnera. Z hľadiska bezpečnosti je vhodné, ak kontajnery majú zabrúsené hrany, ako aj hladké línie a plochy bez príchytiek.
Umiestnenie monitora
Umiestnenie monitora a jeho nastavenie môže v značnej miere zmenšiť namáhanie očí, pliec a šije užívateľa. Monitor by mal byť vzdialený od očí 45 až 75 cm, horný okraj obrazovky by mal byť približne úrovni očí, prípadne o čosi nižšie. Pohľad tak smeruje mierne nadol (užívateľ sa pozerá najmä na stred obrazovky). Aby sa minimalizovali zrkadlenie a odrazy na obrazovke, monitor by mal byť otočený kolmo na okná a iné zdroje svetla. Používané dokumenty a predmety by sa mali dať na pracovnej ploche umiestniť tak, aby užívateľ počas práce nemusel často otáčať hlavou.
Dôležité je aj správne sedieť
Najmä ak presedíte pri počítači viac ako štyri hodiny denne, oplatí sa investovať do kvalitnej pracovnej stoličky, pretože sedavá práca v zlých ergonomických podmienkach spôsobuje vážne a trvalé zdravotné problémy. Na čo sa sústrediť pri kúpe „zdravej“ pracovnej stoličky? Predovšetkým na nastaviteľnú výšku sedadla i operadla, odpruženú konštrukciu sedadla, tzv. synchromechanizmus, anatomické tvarovanie, klenutú podporu driekovej časti chrbta, operadlo s protitlakom na chrbticu, ktoré podporuje dynamické sedenie, nastaviteľné operadlá rúk a hlavy, kvalitné priedušné čalúnenie a poťah, dobrú funkciu nábytkových koliesok s brzdou, pevnosť a odolnosť mechanických častí stoličky.