Škrabance na nábytku a podlahe zmiznú za pár minút! Vyskúšajte 4 tipy, ako sa šikovne zbaviť rýh a prasklín v dreve
Drobným nehodám v domácnosti sa z času na čas nevyhneme. Škrabance a ryhy na nábytku či drevenej podlahe sú celkom bežné. Dá sa s nimi žiť, ale prečo sa ich radšej nezbaviť? Tieto tipy na odstránenie škrabancov z dreva sú cenovo dostupné a zvládne ich aj začiatočník.
Máte doma vlašské orechy?
Na prekrytie drobných škrabancov vám postačí aj bežná surovina, akou je vlašský orech. Stačí ním niekoľkokrát z rôznych strán pošúchať poškodený povrch. Olej z orecha škrabanec vyplní a vyhladí. Nezabudnite povrch na záver ešte vyleštiť jemnou handričkou. Rovnako poslúžia aj pekanové či makadamové orechy. Tento tip využijete hlavne na svetlejšie odtiene dreveného nábytku a podlahy. Pôsobí hlavne na malé škrabance.
Korekčné fixky a voskové tyčinky
Ak hľadáte trocha sofistikovanejšie riešenie, na trhu sú dostupné rôzne korekčné fixky a voskové tyčinky. Sú jednoduché na používanie a rýchlo prinášajú uspokojivý výsledok. Ich hlavnou výhodou je široká paleta farieb, takže nimi zachránite aj tmavý nábytok.
Rozsiahle škrabance môžete opraviť aj nanesením farebného náteru na olejovej báze. Necháte dobre zaschnúť a v prípade potreby zopakujete. Na hlbšie ryhy a diery zase odporúčame tvrdý korekčný vosk, ktorý roztavíte a vyplníte ním poškodené miesto. Farby vosku môžete medzi sebou miešať pre dosiahnutie požadovaného odtieňa. Nechajte dobre zaschnúť a prebytočnú hmotu jemne odstráňte plastovou škrabkou. Vyleštite flísovou handričkou.
Tavná pištoľ
Tavná pištoľ vám môže pomôcť nielen pri lepení a kreatívnom tvorení, ale aj pri vypĺňaní prasklín v dreve. Môžete použiť farebné alebo transparentné náplne. Pištoľ nahrejte a roztavené lepidlo naneste na ryhu. Ak máte doma chladiaci hliníkový blok, miesto ním zaťažte.
Po dôkladnom zaschnutí odstráňte zvyšky lepidla hladkou škrabkou či špachtľou, dávajte však pozor, aby ste nevytvorili ďalšie škrabance. A pre finálne farebné krytie môžete použiť ešte vosk, olej alebo lak na nábytok.
Epoxidová živica
Pre tých zručnejších s kreatívnou dušou sú tu epoxidové živice. Dajú sa nimi veľmi efektne renovovať poškodené aj staré kusy nábytku, ako sú stoly, stolíky, skrine, dvere, drevené podlahy a prahy. So živicou sa pracuje v tekutom stave a krásne vyplní aj široké a hlboké ryhy.
Na zalievanie si môžete namiešať svoj vlastný odtieň, prípadne doň pridať aj trblietky či perleť. Okrem zacelenia poškodeného miesta vám tak vznikne aj nový originálny kus nábytku.
Tip na záver: žehlička na preliačiny
Aj nepekné preliačiny na nábytku a podlahe sa dajú vyriešiť svojpomocne. Najmä ak ide o malé a plytké preliačiny v mäkkom dreve. Najskôr namočte handričku do vody a vyžmýkajte ju. Položte ju na preliačinu. Potom vezmite žehličku a prechádzajte ňou po handričke, až kým nebude suchá. Pôsobením vlhka a tepla drevo absorbuje vodu a malo by sa vrátiť späť do pôvodného stavu. Podľa potreby postup zopakujte.
Text: Lenka Kollarčíková
Foto: Shutterstock, iStock