Zdroj: Shutterstock

Ako si zvoliť vhodnú podlahu do interiéru? Pri výbere zvážte týchto 10 vecí

15. 11. 2023
Zdieľať

Keďže každá miestnosť alebo zóna domácnosti má svoju funkciu, vybrať správny typ podlahy môže byť náročné. Veď v ponuke sú desiatky materiálov a stovky či tisíce dekorov! Napriek tomu, že pri výbere správnej podlahy neexistuje univerzálny pomocník, zozbierali sme tipy, ktoré vám pomôžu vytvoriť si predstavu o ideálnej podlahe do jednotlivých miestností.

1. Zamerajte sa na funkčnosť

Pri výbere typu podlahy je najlepšie začať premietnutím celkovej situácie. Koľko izieb máte v dome? Kto a ako používa jednotlivé miestnosti? Máte domáce zvieratá alebo maličké deti? Ak áno, ktoré izby navštevujú? Ako často čistíte podlahu?

Prečo je tento úvodný sumár taký dôležitý? Napríklad preto, že ak máte deti a domáce zvieratá, ktoré trávia väčšinu času v obytných priestoroch, bude vhodnejšie zvoliť typ podlahy, ktorý sa ľahšie čistí. Niektoré podlahy nie sú vhodné pre rodiny alergikov, opatrnosť je namieste aj pri výbere koberca alebo syntetickej podlahy, ktorá uvoľňuje plyny dráždiace astmatikov.

Prečítajte si tiež
Neviete, ako zbaviť domácnosť chlpov od štvornohých miláčikov? Vyskúšajte tieto účinné triky!

Ak pripravujete miestnosť pre seniorov, vhodné je zvoliť protišmykovú podlahu, ktorá bude tlmiť nárazy a bude pohodlná. Zároveň by mala dovoľovať jednoduchý pohyb pomôckam ako chodúľka či invalidný vozík. Dobrým riešením do takejto miestnosti sú nízke koberce alebo gumová podlaha. Určite sa vyhýbajte tvrdým materiálom, ako je prírodný kameň.

Muž so ženou sedia na drevenej podlahe pri plánoch a krabiciach.

Pri výbere podlahy nie je dôležitá len estetickosť či cena, ale aj praktickosť či ľahká údržba. Zdroj: Shutterstock

2. Myslite na hodnotu majetku

Či sa vám to páči, alebo nie, výber podlahy v domácnosti zvyšuje alebo znižuje hodnotu nehnuteľnosti. Hoci ju teraz nemienite predať, keď vyberiete najlacnejšie riešenie, v budúcnosti dom či byt nepredáte za takú cenu, ako by ste možno očakávali alebo chceli. Preto je lepšie zvoliť podlahu, s ktorou bude vaša domácnosť vyzerať drahšie a atraktívnejšie.

Prečítajte si tiež
Stačilo pár zásahov do priečok a hodnota nehnuteľnosti výrazne stúpla. Z jedného bytu boli odrazu dva

3. Voľte podľa typu miestnosti

Ešte pred výberom podlahy sa zamyslite nad tým, na čo bude miestnosť slúžiť a aké aktivity sa v nej budú diať – možno i neplánovane. Napríklad pri výbere podlahy do kuchyne musíte rátať s tým, že sa zamastí, sem-tam sa na ňu niečo vyleje či natrúsi, takže do tejto miestnosti je ideálna podlaha, ktorá sa ľahko čistí. Zároveň by sa nemala šmýkať, ale ani byť nasiakavá. Vhodný je najmä vinyl a dlaždice.

Muž s dievčaťom a psom sedia v kuchyni na podlahe.

Podlaha v kuchyni toho za život musí prežiť a vydržať mnoho, siahnite preto po odolných, ľahko čistiteľných a nenasiakavých materiáloch. Zdroj: Shutterstock

Najlepšie podlahy do jednotlivých izieb

Pozrime sa na hlavné miestnosti v domácnosti a priraďme k nim ideálny typ podlahy z hľadiska funkcie.

Kuchyňa

Podlaha v kuchyni by mala byť v prvom rade bezpečná – protišmyková, ale aj ľahko udržiavateľná, teda ľahko umývateľná a odolná proti záťaži. Dobrou voľbou je vinyl, keramické dlaždice, prípadne laminát.

Rodinná obývačka

Obývačka je najobľúbenejším miestom stretávania rodiny i izbou, do ktorej pozývame hostí. Najpopulárnejšie typy podláh v obývačkách sú z masívneho a neopracovaného dreva. Stále obľúbenou voľbou je koberec, pretože je teplý a príjemný na dotyk, navyše prostredie výrazne zútulní.

Spálňa

Každý člen rodiny strávi značné množstvo času spánkom alebo oddychom vo svojej izbe či v samostatnej spálni. Ideálnou voľbou do spálne je príjemný koberec, ktorý vám dovolí chodiť i naboso. Ďalšími dobrými možnosťami sú drevo, laminát a vinyl.

Detská izba

Podlaha v detskej izbe musí čo-to vydržať. Dôležitá je odolnosť, ale zároveň by mala byť aj pohodlná a ľahko udržiavateľná. Najmä v ranom detstve ratolestí je skvelou voľbou podlaha z gumy.

Veranda, hala a vchod

Podlahy v týchto obslužných priestoroch využíva každý, kto k vám príde. Preto musia byť odolné, ale stále by mali mať vysokú estetickú hodnotu. Zvážte dlažbu – najmä keramiku a porcelán, pretože tieto dlaždice sú pevné a ľahšie sa čistia. Dobre poslúži aj prírodný kameň.

Kúpeľňa a WC

Viete, že počas svojho života v kúpeľni strávite približne 416 dní (viac ako 23 minút denne)? Aj preto by mala mať odolnú a krásnu podlahu. Najlepšie funguje dlažba z pálenej hliny, kameňa, vinylu, prípadne linoleum.

Domáca kancelária

Keďže mnohí z nás často pracujú z domu, aj podlaha v tomto priestore by mala byť odolná, praktická a pohodlná. Zvážte koberec, drevo, vinyl, keramické dlaždice alebo laminát.

4. Prejavte svoju osobnosť

Niektorí z nás ocenia žiarivú farebnú domácnosť, iní seriózne pôsobiacu strohú eleganciu. Nech je to akokoľvek, myslite na to, že domácnosť odzrkadľuje aj vašu osobnosť, respektíve osobnosť jednotlivých používateľov. Ak je pre vás dôležitá príroda, oceníte kombináciu masívneho dreva a kameňa. Ak hľadáte modernejší minimalistický vzhľad, príde vhod lesklá porcelánová dlažba.

Detail drevenej podlahy,

Drevo nemusí byť len nudné. Existuje množstvo zaujímavých dekorov. Moderné sú tiež kombinácie tmavých parkiet so svetlými alebo rôznych odtieňov. Zdroj: Shutterstock

5. Vyberte vhodnú farbu

Výrazné farby majú silu vytvoriť v miestnosti rôzne atmosféry a nálady. Napríklad ak vyberiete červenú podlahu, priestor oživíte i zútulníte, ale bude mať veľa energie a pôsobiť jemne provokatívne. Určite sa vyhnite červenej farbe v spálni – práve pre jej stimulujúci efekt. Hodí sa skôr do detskej izby, podobne práve tu najlepšie vyznejú aj iné jasné a odvážne farby.

Prečítajte si tiež
Byt, ktorý porušuje pravidlá: Nádherné keramické dlaždice sa rozhodli použiť na strope a nie na podlahe

Zaujímavé je, že aj farebnosť podlahy prezrádza niečo o osobnosti majiteľa. Napríklad spoločenskejšia osoba uprednostní svetlé farby, ako sú odtiene žltej; zdržanlivejšia si zvolí tmavšie. Berte však do úvahy názory všetkých členov rodiny.

Detail vzoriek dlaždičiek.

Trh ponúka i dlaždice v rozličných vzoroch a farebných prevedeniach, ktoré dokážu miestnosť príjemne ozvláštniť. Zdroj: Shutterstock

6. Sledujte trendy

Nehovoríme, že musíte do domácnosti zahrnúť každý „úlet“, ale podobne, ako obmieňate šatník, mal by sa dať obmieňať aj váš interiér. Pokiaľ ide o podlahy, určite sa oplatí zamerať na nové produkty, ktoré sa z roka na rok viac prispôsobujú základným požiadavkám – ekologickosť, udržateľnosť, ľahká údržba. Vďaka novým technológiám sa dnes aj podlahy, ktoré kedysi neboli vhodné do niektorých priestorov, v nich už dajú použiť, pretože sú odolnejšie, nenasiakavé a podobne.

Detail na rôzne typy podláh.

V súčasnosti sú veľkým trendom podlahy šetrné k životnému prostrediu, najmä korkové alebo bambusové. Zdroj: Shutterstock

7. Dodržte pravidlo: maximálne tri

Ak sa v domácnosti rozhodnete použiť viaceré druhy podláh, pozerajte sa na byt či dom ako celok. Určite dodržte pravidlo „maximálne tri“, ktoré stanovuje, že v jednej domácnosti by na podlahu nemali byť použité viac ako tri materiály.

Skôr ako vyberiete farebnosť a dekor, všímajte si ostatné prvky v miestnosti. Dôležitá je farba nábytku, osvetlenie, rastliny, ale aj množstvo prirodzeného svetla.

Prečítajte si tiež
8 podláh do pivnice: Aký materiál zvoliť na podlahu do suterénu?

8. Položenie nechajte na odborníkov

Mnohé druhy podláh si vyžadujú odbornú inštaláciu. Aj keď ste zručný domáci majster, no nemáte s kladením zvoleného typu podlahy skúsenosti, určite oslovte profesionálov. Nesprávne položenie podlahy neznamená len nižšiu estetickú hodnotu, ale predovšetkým nebude fungovať tak, ako by mala, čo by ste mohli veľmi rýchlo oľutovať.

Najjednoduchšie sa kladú laminátové podlahy, i tak však potrebujete správne nástroje a pomoc druhej osoby.

Odborníkov voľte podľa typu podlahy – ten, kto kvalitne robí dlažbu, nemusí vedieť stopercentne klásť vinyl či korok a podobne. Väčšina predajcov má vlastných vyškolených odborníkov na kladenie podláh.

Ukladanie drevenej podlahy.

Na kladenie podláh si vždy radšej zavolajte odborníka. Zdroj: Shutterstock

9. Zamerajte sa na údržbu

Niektoré podlahy (napríklad dlaždice) sa dajú ľahko čistiť, iné (napríklad koberce) si raz za čas vyžiadajú viac práce s údržbou. Drevené podlahy treba občas prebrúsiť a nalakovať. Ak nechcete mať starosti s podobnými záležitosťami, vyberte si podlahu, ktorá nevyžaduje náročnú údržbu – napríklad kamenné alebo keramické dlaždice.

Prečítajte si tiež
Stavebná poradňa: Akú podlahu dať do podkrovia?

10. Ako dlho by vám mala slúžiť?

Ak chcete podlahu na celý život, určite musíte vyberať inak, ako keď ju meníte každých päť rokov a chcete dodržiavať trendy. Pokiaľ plánujete dom predať alebo prenajať, mala by zvýšiť hodnotu vašej domácnosti a reagovať na aktuálne ponuky na „podlahovom“ trhu.

Trvanlivosť podlahy nie je dôležitý faktor vtedy, ak viete, že ju o pár rokov vymeníte. Môžete si vybrať aj ľahko odstrániteľný typ, napríklad koberec.

Naopak, ak chcete, aby vám podlaha slúžila dlho, mala by byť odolná. Najlepšie fungujú vinylové dosky, prírodný kameň, keramika a porcelán.

Chlapec si na podlahe obúva topánku.

Ak chcete, aby vám podlahy dlho vydržali aj pri deťoch, voľte obzvlášť do detských izieb odolné a ľahko umývateľné materiály. Zdroj: Shutterstock

 

Aký máte rozpočet?

Existujú luxusné a skutočne drahé riešenia podlahy, ale aj veľmi lacné. Rozhodnutie je na vás podľa rozpočtu, ktorý si na tento účel urobíte. K drahým materiálom patrí mramor a žula, podobne finančne náročná je aj ich inštalácia. Do úvahy musíte brať aj náklady na udržiavanie podlahy v čo najlepšom stave. Napríklad drevené podlahy zvyčajne vyžadujú väčšiu údržbu ako keramické dlaždice či moderný a všestranný vinyl. Koberce sú zase lacnejšie, ale ich čistenie vyžaduje viac úsilia. Od najlacnejších alternatív veľa výhod ani trvanlivosť nečakajte.

Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Podlaha, dlažba
Tagy: drevené podlahy koberce podlahové krytiny
Zdieľať článok

Diskusia