Zdroj: Adolf Bereuter

Rodinný dom ako horská chata? Ekonomicky riešená stavba, v ktorej vládne drevo

07. 07. 2021
Zdieľať

Pôvodný rodinný dom bol zmesou viacerých štýlov a popri moderných stavbách pôsobil dosť chaoticky.

Bol postavený v dvoch etapách – suterén vznikol ešte pred druhou svetovou vojnou. Jeho pevná konštrukcia bola určená pre veľký dom. Avšak horné poschodia s drevenou konštrukciou nezodpovedali pôvodným plánom. Boli postavené po skončení vojny a oveľa menšie a jednoduchšie ako mali byť. Ako vyzerá stavba po premene?

Prečítajte si tiež
Jednoduchý prízemný dom s drevenou fasádou perfektne zapadol do prostredia pod lesom (VIDEO)

Rakúski architekti z ateliéru MWArchitekten sa po dôkladnom preskúmaní pôvodnej stavby s investormi dohodli na vytvorení novej nadväzujúcej stavby.

Stará drevostavba mala zlú štruktúru. Pevný suterén zrekonštruovali a posadili naň nový jednoduchý objem, ktorý vyhovuje potrebám majiteľov a plne akceptuje miestne stavebné pravidlá. Nová stavba, ktorej dominuje smrek, je teda pokračovaním histórie pôvodnej stavby. Vďaka použitému materiálu pripomína príjemnú alpskú chatu.

Typický starý rakúsky drevený dom

Pôvodný dom mal tmavú fasádu, svetlé okenné rámy, červené okenice a interiér plný dreva. Zdroj: Adolf Bereuter

Tmavá fasáda, svetlé rámy, červené okenice

Pôvodný dom mal tmavú fasádu, svetlé okenné rámy, červené okenice a interiér plný dreva. Všetky tieto charakteristické vlastnosti architekti preniesli aj do novostavby postavenej na rekonštruovanom suteréne.

Čierny dom s terasou a svetlými oknami

Časť suterénu zostala zhora nezastavaná. Vytvára príjemnú terasu nadväzujúcu na hlavnú obytnú zónu, smerujúcu do súkromia záhrady. Zdroj: Adolf Bereuter

Robustná čierna fasáda interaguje so svetlými oknami, ktoré umožňujú výhľad do teplého interiéru. Na štítových stranách sú nepravidelne umiestnené okná rôznych veľkostí, ktoré vnášajú svetlo vždy práve tam, kde je najviac treba.

Prečítajte si tiež
Dom ako súčasť lesa? Drevená fasáda, ktorá sa dá vyklápať!

Smrek zvonku aj zvnútra

„Pôvodná konštrukcia existujúcej budovy nám vnukla základnú myšlienku jednoduchej, ekonomickej výstavby nového domu. Stenovú konštrukciu tvorí odvetraná fasáda s krycou lištou zo smreku, po ktorej nasleduje drevená rámová konštrukcia vyplnená celulózou. Ďalej pokračuje vnútorná, konštrukčná, ako aj architektonická vrstva, pozostávajúca zo smrekových panelov. Konštrukcia podlahy je trámová s izolačnou výplňou. Aj podlaha je pokrytá smrekovými doskami. Všetky drevené materiály vrátane okien sú zo smreku a neošetrené,“ opisuje materiálovú jedinečnosť stavby hlavný architekt Lukas Peter Mähr.

Okno s posedením a výhľadom na hory

Zdroj: Adolf Bereuter

Neošetrené drevo, terasa a červené stoličky

Jednotný povrchový dizajn a starostlivo spojené materiály vytvárajú priam sochársky interiér. Je kontrastne zdržanlivý, a tak pôsobí ako ideálne plátno – pozadie pre ďalšie použitie obyvateľmi. Stopy, ktoré časom pribudnú na neošetrenom dreve sú podľa architektov želanou súčasťou: „pokračujú v písaní histórie domu“.

Prečítajte si tiež
Drevený dom, ktorý je z každej strany iný, si vyrába energiu sám

Časť suterénu zostala zhora nezastavaná. Vytvára príjemnú terasu nadväzujúcu na hlavnú obytnú zónu, smerujúcu do súkromia záhrady. Spomienkou na niekdajšie červené okenice sú červené stoličky s vyrezaným srdcom pri jedálenskom stole i červené rolety. Všetok nábytok je zo smrekových dosiek, vrátane kuchynskej linky, ostrovčeka, jedálenského stola. Smrekové sú aj schody a ich zábradlie.

Smreková kuchyňa s jedálňou a červenými stoličkami

Všetok nábytok je zo smrekových dosiek, vrátane kuchynskej linky, ostrovčeka, jedálenského stola. Zdroj: Adolf Bereuter

Dom zo smreku

Architektonický ateliér: MWArchitekten
Hlavný architekt: Lukas Peter Mähr
Lokalita: Bludenz, Rakúsko
Plocha: 110 m2
Realizácia: 2021

Sabína Zavarská
Foto: Adolf Bereuter

Kategória: Návšteva
Tagy: chata drevené fasády drevený nábytok drevo v interiéri drevodomy drevostavba rekonštrukcia rodinný dom tradičné domy
Zdieľať článok

Diskusia