Ako pohľadovo ukryť radiátor?

Ako pohľadovo ukryť radiátor?

14. 10. 2005
Zdieľať

Radiátory, ktoré sa dnes vyrábajú z ocele, liatiny alebo hliníka v rôznych tvarových a farebných variantoch, zohrávajú nenahraditeľnú úlohu pri vytváraní tepelnej pohody v interiéri. V mnohých prípadoch, hlavne z estetických dôvodov, je nutné vykurovacie teleso pohľadovo zakryť a začleniť do celkovej architektonickej koncepcie miestnosti. Tak sa aj radiátory môžu stať významným interiérovým doplnkom, ktorý celok dotvorí zaujímavým tvarom, materiálom či farbou.


Ako pohľadovo ukryť radiátor?

32159

Umiestnenie, rozmery a typ radiátora sa podobne ako pri iných stavebných prvkoch stanovuje výpočtom. Ich správnu funkciu zabezpečujú regulátory. Radiátory sú spravidla umiestnené pri okne, kadiaľ preniká chladný vzduch. Ďalšou dôležitou charakteristikou vzhľadom na účinnosť vykurovania je cirkulácia vzduchu. Teplo z radiátora by malo prúdiť priamo dovnútra vykurovaného priestoru. Z tohto hľadiska je najlepším riešením nezakrytý radiátor. V mnohých prípadoch, hlavne z estetických dôvodov, je nutné vykurovacie teleso pohľadovo zakryť a začleniť do celkovej architektonickej koncepcie miestnosti. Vlastný kryt radiátora je možno spojiť s poličkami alebo pracovnou doskou, využije sa tak priestor, ktorý by inak zostal prázdny. Toto riešenie uvítajú predovšetkým majitelia neveľkých bytov.

Základné pravidlá pri navrhovaní krytov radiátorov


Ako pohľadovo ukryť radiátor?

32160

Technické tvarové riešenie radiátora musí umožňovať cirkuláciu vzduchu. Z ergonomického hľadiska je dôležitá hĺbka radiátora, ktorá vymedzuje bezproblémový prístup k oknu, t. j. maximálne 900 mm. Materiál na výrobu krytu by mal byť vzhľadom na častú zmenu teplôt odolný, ľahko udržiavateľný atď. Vhodné sú rozmerovo stále drevené materiály – fóliované, dyhované, masívne drevo na mriežky, hrany, dekoračné prvky. Súčasťou celkového riešenia radiátora môže byť napríklad stolová doska, skrinky, odkladacie police atď. Treba rešpektovať všeobecné ergonomické normy aj normy vzťahujúce sa na bezpečnú prevádzku a hygienu.


Ako pohľadovo ukryť radiátor?

32150

Radiátorové vykurovanie je založené na cirkulácii vzduchu a výmene tepla medzi kovovou plochou a vzduchom v miestnosti. Obrázok predstavuje základnú schému prúdenia vzduchu radiátorom. Chladnejší vzduch sa drží v spodnej vrstve, prehriaty, ľahší vzduch stúpa hore. Optimálnu cirkuláciu vzduchu, a tým aj tepelnú pohodu dosiahneme, keď prúdeniu nič nestojí v ceste.

Kryt radiátora s mriežkou hore


Ako pohľadovo ukryť radiátor?

32152

Z hľadiska tepelnej účinnosti stojí na prvom mieste kryt radiátora s mriežkou v horizontálnej ploche, ktorá prepúšťa ohriaty vzduch. Na výrobu mriežky sú vhodné predovšetkým antikorové kovové materiály, ale aj pochrómované a lakované. Zvislá časť radiátorového krytu má nadzemnú medzeru, aby mohol chladný vzduch prúdiť smerom k vykurovaciemu telesu.

Kryt radiátora s medzerou hore aj dole


Ako pohľadovo ukryť radiátor?

32154

Ďalší typ krytu radiátora stojí z hľadiska účinnosti na druhom mieste. V tomto prípade prestupuje vzduch iba dolnou a hornou medzerou vo zvislej časti radiátorového krytu. Cirkulácii vzduchu čiastočne zabraňuje horná plná doska.

Radiátor so zvislou mriežkou

Tretí typ krytu radiátora predstavuje z hľadiska tepelnej účinnosti najmenej vhodné riešenie, pri ktorom ohriaty vzduch prúdi prednou zvislou plochou, ktorá má mriežku. Chladný vzduch sa dostáva k radiátoru spodnou medzerou.


Ako pohľadovo ukryť radiátor?

32156

Na obrázku vľavo je príklad tvorivého a funkčného riešenia, kde sú súčasťou krytu radiátora úložné priestory v podobe dvoch typov skriniek so zásuvkami a dvierkami. Táto praktická koncepcia využíva priestor pod oknami, takže je vhodná predovšetkým do neveľkých miestností či detských izieb.


Ako pohľadovo ukryť radiátor?

32147

Kryty radiátorov vhodne dopĺňajú štýlový interiér. Sú skonštruované tak, aby nenarušili tepelné vlastnosti zakrývaných telies. Mriežka je umiestnená ako v hornej, tak aj v postranných častiach. Medzery na prestup vzduchu sú tiež tesne nad podlahou a pod vrchnou doskou.


Ako pohľadovo ukryť radiátor?

32149

Kryty radiátorov väčšinou treba vyrobiť na mieru konkrétneho interiéru a týmto požiadavkám sa prispôsobila väčšina výrobcov. Základný modelový rad sa potom doladí na mieste. Na plochy, ktoré treba zachovať prestupné, sa používajú mosadzné mriežky príjemne ladiace s ďalšími mosadznými interiérovými prvkami, akými sú napríklad kľučky a kovanie, osvetľovacie telesá a úchytky alebo drevené lamely. Tieto drevené dielce, z ktorých je možno vytvárať zaujímavé geometrické vzory, sa moria na rovnaký odtieň, ako má kryt a prípadne ďalší nábytok.

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: radiátor vykurovanie
Zdieľať článok

Diskusia