Ako sa vyhnúť najčastejším chybám pri zariaďovaní obývačky a vytvoriť si izbu snov

22. 04. 2020
Zdieľať

Ak by ste sa ľudí spýtali, akú funkciu má obývacia izba, dostali by ste množstvo rôznych odpovedí. Každý máme totiž nielen svoju predstavu, ale i odlišné zvyky a životný štýl. Určite sa ale všetci zhodneme na tom, že táto izba by mala byť útulná, pohodlná a príjemná. Pozrime sa spolu, ako sa vyhnúť najčastejším chybám pri jej zariaďovaní a vytvoriť si izbu snov. Pravdaže tých vašich.

Keď sa zamyslíte nad tým, čo všetko sa v obývačke odohráva, je vám jasné, že zariadiť túto multifunkčnú miestnosť tak, aby ste si v nej mohli v pokoji pozrieť obľúbený film, prečítať knihu, zahrať sa s deťmi či len tak si „schrupnúť“, nie je také jednoduché.

Táto univerzálnosť môže byť príčinou mnohých chýb, ktorým sa určite chcete vyhnúť. Na vašich pleciach leží výber tej správnej pohovky, kresla, úložného priestoru, umiestnenie svietidiel, textílií a ďalších doplnkov tak, aby všetko spolu hralo ako dobre zladený orchester. Predstavte si, že ste dirigent a my vám dáme správne noty.

Začneme s pohovkou, je to najväčší a obvykle i najdrahší kus nábytku. Vyberajte ju dôkladne a so zreteľom na veľkosť miestnosti a vaše denné zvyklosti. Neprepĺňajte si priestor zbytočne masívnym nábytkom, nechajte ho dýchať. Do menších izieb si preto nedávajte trojmiestnu pohovku, stačí vám dvojmiestna sedačka, doplniť ju môžete kreslom. Najvhodnejší je neutrálny poťah, ľahko ho možno skombinovať s inými farbami na ostatných textíliách a doplnkoch. Ak máte domácich miláčikov alebo malé deti, oplatí sa investovať do odolného alebo snímateľného poťahu.

2636637
dfs.co.uk

Trojmiestna pohovka Hoxton, French Connection, š. 205 cm, 1 090 €, dfs.co.uk
Určite budete v obývačke potrebovať i úložné priestory. Vyhnite sa masívnym celostenovým zostavám. Ak potrebujete veľa miesta na odkladanie, prevzdušnite skrinky policami a vitrínami. Do nich si môžete uložiť knihy, suveníry alebo zarámované fotografie. Medzi jednotlivými dekoráciami udržujte rozstup a snažte sa, aby navzájom aspoň trochu ladili.

Niekedy je pri zariaďovaní dobrým krokom zbaviť sa nahromadených vecí. Nie všetko musíte mať neustále na očiach, stačí, ak zbierku porcelánových prasiatok zabalíte do krabice a vo chvíľkach nostalgie si ich občas poobzeráte. To sté platí aj o rodinných fotografiách. Vystavte len tie, na ktoré ste patrične hrdí.

Prečítajte si tiež:

21 rozmanitých štýlov, v akých si môžete zariadiť obývačku. Inšpirujte sa!

Veľká chyba by bola zabudnúť na textílie. Viac sme sa im venovali v minulom čísle, tak teraz už len skrátené opakovanie. Vankúše, plédy a deky vnesú do priestoru nielen farby, ale najmä mäkkosť a útulnosť. Ak sa chystáte zmeniť farbu stien, najskôr sa snažte doladiť vankúše, závesy a iné textílie s vybranou pohovkou a až potom vymaľujte izbu vhodným odtieňom.

Budete sa čudovať, no je ľahšie zmeniť farbu stien než k vymaľovaným stenám hľadať vhodnú látku. Priestor zateplí i koberec. Určite sa vám podarí zo širokej ponuky vybrať ten správny kus. Dajte ale pozor, aby mal aj tú správnu veľkosť a bol v harmonickom pomere k veľkosti miestnosti a skladbe nábytku.

Čo sa týka konferenčného stolíka, nemusí byť len jeden. Lepšiu službu vám urobí dvojica alebo trojica menších kúskov, ktoré si môžete rozmiestniť vždy presne tam, kde práve potrebujete. Rovnako je to aj s osvetlením. Jedno centrálne svetlo určite nestačí. Prisvieťte si v kútiku na čítanie, osvetlite si obrazy na stene a pomocou doplnkových svietidiel si vytvorte tú správnu intímnu atmosféru.

2636639
konsepti.com

Ručne viazaný koberec Tres Nanimarquina, dizajn Nani Marquina, konope, vlna, plsť, od 1 255 €, konsepti.com
Keď vstúpite do miestnosti, mali by ste mať pocit, že sa pozeráte na siluetu mesta, ktorá je krásna práve vďaka kombinácii rôznych výšok. Vyhnite sa tomu, aby všetok nábytok v miestnosti dosahoval všade rovnakú veľkosť. Doprajte si výškové skoky i na stene. Obrazy alebo fotky vešajte najskôr nanečisto. Vystrihnite si papierové rámy, ktoré ľahko pripevníte v rôznych veľkostiach a výškach na stenu, a rozhodnite sa, či výsledok ladí.

Vankúše dokážu vytvoriť naozaj útulnú atmosféru. Pri ich výbere dbajte, aby materiál a štruktúra ladili s poťahovou látkou pohovky a kresiel. Ak ste si zvolili čalúnenie zo zamatu, nevyberajte k nemu vankúše z ľanu, naopak, zvoľte lesklé alebo zamatové poťahy. Masívna pohovka síce znesie objemnejšie vankúše, ale k subtílnejším a menším pohovkám voľte radšej menšie vankúšiky, pokojne i vo farebnom kontraste.

2636641
dfs.co.uk

Trojmiestna pohovka Hoxton, French Connection, š. 205 cm, 1 090 €, dfs.co.uk
Izbové rastliny sú nielen estetickým prínosom, ale tiež zlepšujú kvalitu ovzdušia. Radšej treba vybrať pár väčších druhov než zaplniť povrchy políc a skriniek množstvom malých kvetináčov s rôznymi rastlinami. Aj tu však platí výnimka – ak ste skutočným nadšencom flóry a každý nový prírastok vám robí nesmiernu radosť, určite sa svojej záľuby nevzdávajte. Radosť a energia, ktorú do svojej činnosti vložíte, sa celkom iste premietnu aj do atmosféry domova.

Tmavý nábytok si nerozumie s nízkymi stropmi. Ak do malej alebo tmavej miestnosti s nízkym stropom umiestnite tmavý nábytok, budete sa cítiť stiesnene. Dajte prednosť neutrálnym svetlým odtieňom, doplnkom v pastelových farbách a prírodnému drevu. Prispôsobte tomu aj výber nábytku a siahnite po subtílnych kúskoch na nožičkách, otvorených policiach a namiesto obrovského kávového stolíka si kúpte trojdielnu súpravu ľahkých príručných stolíkov.

Vyhnite sa tomu, aby boli všetok nábytok a dekorácie dokonale zladené v jednom štýle. Práve malý úskok, drobná odchýlka od dokonalosti vnesie do vašej obývačky srdečnosť, osobitosť a uvoľnenú atmosféru. Inak riskujete, že bude miestnosť vyzerať ako showroom obchodného domu, ktorý sa chce zapáčiť všetkým, no nakoniec neosloví vôbec nikoho.

2636645
IKEA

Kreslo Koarp, dizajn Ehlén Johansson, š. 83 cm, 169 €, IKEA
Aj dekorácie na stenách majú svoje pravidlá. Zle zavesené obrazy alebo umelecké fotky sú rovnakým prešľapom ako filmová postava, ktorej nesedí na hlave parochňa. Zatiaľ čo dizajnéri tvrdia, že umenie by malo byť zavesené v úrovni očí, iní zdôrazňujú, že to neplatí vždy a v každom priestore. V prípade nízkych stropov či vysokých majiteľov je lepšie, ak sa tohto pravidla nebudete striktne držať. Keď však stenu rozdelíte horizontálne na štyri časti, obrazy zaveste v jej tretej štvrtine.

Častým omylom, na ktorý upozorňujú aj dizajnéri, je myslieť si, že všetok nábytok musí byť umiestnený pozdĺž stien. Zvlášť vo veľkých priestoroch je vhodné dať pohovku do stredu, aby celá izba nepôsobila ako tanečná sála. Centrálne umiestnenie však svedčí aj menším obývačkám, pôsobia potom väčším dojmom. Kam s televízorom? Určite nie pred okno ani do jeho blízkosti, pretože svetlo prichádzajúce z okna sa na obrazovke odráža, obraz nie je dobre vidieť a vy si unavíte oči.

2636647
helenadarbujanova.cz

Stolička Makronka, dizajn Helena Dařbujánová, cena na vyžiadanie, helenadarbujanova.cz

Päť  vecí… ktoré v obývačke dodržíte 1. týždeň (a potom už nie)

PRVÁ
1. týždeň: mačka/pes na novú pohovku v žiadnom prípade nesmie. 5. týždeň: na Instagram vložíte dvanástu fotku vášho chlpáča, ako sa vyvaľuje na pohovke a „chrní“.

DRUHÁ
1. týždeň: deti určite jesť na pohovke nebudú. 5. týždeň: odstraňujete už ôsmu škvrnu od čokolády a v duchu soptíte, zatiaľ čo sa vaše ratolesti tvária naoko previnilo.

TRETIA
1. týždeň: nový koberec pravidelne vysávate. 5. týždeň: zistili ste, že sa v koberci ľahko skryje i opustený čips a niekoľko dní tam tajne existuje.

ŠTVRTÁ
1. týždeň: nové závesy splývajú ako podľa pravítka. 5. týždeň: chápete, že život nie je o vyrovnávaní závesov, a smerom k oknu sa sotva pozriete.

PIATA
1. týždeň: vankúše sedia vyrovnane na pohovke jeden vedľa druhého. 5. týždeň: aj tie najspôsobnejšie kúsky svojvoľne opúšťajú miesto a vymykajú sa kontrole.

5 kresiel, o ktoré sa doma pobijete

2636649
www.scandium.cz

Blocks, Offecct, dizajn Christophe Pillet, 2 300 €, www.scandium.cz

2636651
www.ligne-roset-praha.cz

Hemicycle, Ligne Roset, Philippe Nigro, cena na vyžiadanie, www.ligne-roset-praha.cz

2636653
www.lomuarredi.com

Alpino z kolekcie Turati, Sancal, dizajn Rafa Garcia, dovoz do všetkých krajín EÚ zdarma), 2 300 €, www.lomuarredi.com

2636655
IKEA

Polohovatelné kreslo Ekolsund, dizajn Anna Palleschitz, 299 €, IKEA

2636657
www.ligne-roset-praha.cz

Flax, Ligne Roset, dizajn Philippe Nigro, 2 450 €, www.ligne-roset-praha.cz

2636675
Helena Dařbujánová

Helena Dařbujánová

Helena Dařbujánová je architektka a dizajnérka, bez ktorej by bol český dizajn ochudobnený o poetiku, krehkosť a veľkú dávku originality. Drží sa motta „Dizajn nie je len použitie najmodernejších materiálov, dokonalé riešenie spojov, trendové sfarbenie. Dizajn je spôsob, ako umožniť človeku (žene :-)) žiť svoje sny o živote“. Spod jej rúk vychádzajú na svet nádherné kúsky s poetickými menami, plné hravosti, vtipu, emócií, skúseností a osobných príbehov. Helenu nemožno nezbožňovať. Z jej kúskov cítite skutočne pozitívnu energiu, a ak si domov kúpite lampu s názvom „Má drahá“, posteľ s názvom „Pro jelena“ a koberec s názvom „A potom se vám schoulí u nohou“, zrkadlo „No přece Ty!“, taburetku s názvom „Makronka“ alebo inú lahôdku, budete sa mať už naveky na čo so zaľúbením pozerať.

Text: Martina Paulová
Redakčne upravila: Katarína Paukeje
Foto: Archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru Obývacia izba
Tagy: pohovky sedacie súpravy
Zdieľať článok
V podpore a registrácii elektrických vozidiel sme na chvoste. Zmenia to dotácie na elektroautá a nabíjačky z Plánu obnovy?ASB.sk

V podpore a registrácii elektrických vozidiel sme na chvoste. Zmenia to dotácie na elektroautá a nabíjačky z Plánu obnovy?

Izolácia základov domu a spodnej stavbyDom z tehly

Izolácia základov domu a spodnej stavby

Prečo je dobré mať na záhrade sýkorky a čím ich kŕmiťUrob si sám

Prečo je dobré mať na záhrade sýkorky a čím ich kŕmiť

Poznáte kalette? Je to nový druh zeleniny, ktorý prinesie zdravú úrodu aj počas chladných mesiacovZáhrada

Poznáte kalette? Je to nový druh zeleniny, ktorý prinesie zdravú úrodu aj počas chladných mesiacov

Diskusia