Bratislavský mezonet vznikol ako nadstavba domu z polovice minulého storočia. Definuje ho jednoduchosť priestorov, čistota a geometria
Úlohou architekta Jakuba Kolaroviča bolo navrhnúť interiér nadstavby tak, aby vyhovoval modernému spôsobu života. Vďaka tomu, že nadstavba pozostávala z dvoch podlaží, bolo možné priestor členiť podľa funkcií vertikálne.
Základom celého projektu bolo rozdelenie funkcií na podlažia. Na prvom podlaží nadstavby sa tak nachádza spoločenský priestor s materiálovo výraznou kuchyňou, jedálňou a svetlou obývacou zónou. Zboku ho lemuje jednoduché ľahko pôsobiace schodisko.
Čiernu kuchynskú linku dopĺňajú pracovné dosky z umelého kameňa, svetlosivá keramická podlaha odráža tvar schodov i nábytku. Priestor zjemňuje okrúhly kuchynský stôl z dubového dreva a dlhá drevená komoda, ktorá sa tiahne popod schodmi.
Atypické dvere, integrované LED pásy
Horné podlažie zahŕňa hlavnú spálňu, šatník a kúpeľňu. Za povšimnutie stoja atypické dvere do kúpeľne a do šatníka (po bokoch spálne), ktoré kopírujú sklon strechy. Hlavné osvetlenie podkrovia je vyriešené integrovanými nábytkovými LED pásmi. Tento prístup necháva priestor pre osadenie bodových svietidiel do podhľadu ako doplnkového osvetlenia pre zvýraznenie konkrétneho miesta. Napríklad na konci schodiska, či centrálne nad posteľou. Geometriu priestoru dopĺňa hliníková vzduchotechnická mriežka.
Výber materiálov, precíznosť detailov, jednoduchosť priestorov
„Prístup k tvorbe interiéru je definovaný v detailoch. Výber materiálov bol zostavený s dôrazom na jednoduchosť priestorov, ktoré by umožnili dotvorenie interiéru osobnými vecami klienta bez toho, aby priestor pôsobil presýtene. Jemný odtieň sadrovej omietky spolu so svetlou keramickou podlahou vytvára čistý podklad pre dubové stolárske výrobky a materiálovo výraznú kuchyňu.
Dverné krídlo toalety je v plnej výške bytu, aby podporilo vertikálny rozmer pozdĺžneho priestoru. Absencia stropného osvetlenia zvýrazňuje svietidlo nad jedálenským stolom. Atmosféru dotvára integrované osvetlenie schodiska, nízkej komody a podsvietený zadný panel kuchynskej linky. Jednostranne votknuté monolitické schodisko je obložené drevenými stupňami, ktoré prechádzajú do dubovej podlahy v podkroví. Odtieň dubových stolárskych výrobkov sme prispôsobili odtieňu podlahy, aby sa materiály vzájomne nerušili,“ konkretizuje architekt Jakub Kolarovič.
Geometria ako základný výrazový prvok
Pravouhlé tvary nábytku, schodov, hrany dverí architekt zmäkčil použitím okrúhlych prvkov interiéru. Kuchynský stôl dopĺňa okrúhle svietidlo. Sklon schodiska sa odráža v oválnom vysokom zrkadle.
Keď vystúpite po schodisku a otočíte sa, všimnete si okrúhle okienko – svetlík v stene, ktorý privádza svetlo do sprchy a tiež funguje ako komunikačný moment (prepája dva priestory). Ďalším kruhom je zrkadlo v kúpeľni na poschodí, ktoré však muselo byť kvôli sklonu strechy zrezané. Napriek tomu plní funkciu a zjemňuje ostré hrany.
Byt M
architektonický ateliér: Jakub Kolarovič Architects
autori: Ing. arch. Jakub Kolarovič
lokalita: Bratislava
plocha: 100 m2
projekt: 2018
realizácia: 2019
Sabína Zavarská
Foto: Matej Hakár