Zdroj: Johana Antošová

Moderný interiér v historickej vile: Bývanie, kde sa krásne žije

27. 08. 2021
Zdieľať

Luxus v historickej vile môže mať aj modernú a štýlovo čistú podobu. Nová etapa života v Liberci znamenala pre majiteľov bytu aj nový domov. Rodina s práve narodeným bábätkom si priala jednoducho bývanie, kde by sa krásne žilo.

Priestor interiéru mal byť priateľský, otvorený pre rodinné návštevy a chceli, aby dostalo slovo dubové drevo, ktoré majú veľmi v obľube. Vďaka tomu, že investori boli naklonení moderným riešeniam a inovatívnym postupom, vznikli viaceré pútavé momenty. Premenu do posledného detailu navrhol MgA. Josef Trakal.

Prečítajte si tiež
Úsporná rekonštrukcia na starom sídlisku 500 bytov: Z bytu starých rodičov byt pre vnučku

Nečakané prekvapenie odhalilo dôležitý fakt

„Dispozíciu bytu v starej vile z 19. storočia sme celkovo prekopali, upravili a vytvorili tak nový priestor vhodný pre novú etapu života rodiny v Liberci. Priestor je teraz lepšie využitý, pôsobí otvorene, čisto. Popri rekonštrukcii sme sa však stretli aj s nečakanými nehodami – počas premeny sa prepadol strop do bytu o poschodie nižšie.

Otvorená bielo drevená obývačka

Zaujímavým riešením je spojenie kuchynskej linky s obývacou zostavou, ku ktorej patrí aj bar. Zdroj: Johana Antošová

Vďaka rekonštrukcii sme prišli na zlý stav nosných trámov. Rekonštrukcia tak bola síce časovo oveľa náročnejšia a nákladnejšia, ale keby sa na stav trámov neprišlo, nasledovalo by veľmi nepríjemné prekvapenie neskôr,“ vysvetľuje dizajnér.

Veľká biela linka s drevom

Kuchyňa je priestranná a čistá. Zdroj: Johana Antošová

Dubové drevo, biela, betónová stierka

Kombinácia dubového dreva a bielej farby je veľmi obľúbená. Harmonizuje veľké otvorené priestory, aby nevyzerali priveľmi chladne. Ako doplnkový materiál k tejto základnej kombinácii slúži betónová stierka a textílie vo viacerých odtieňoch sivej až po čiernu. Biela sa objavuje na doplnkoch i na osvetlení, čo osviežuje celý priestor. Tento základný materiálový koncept je charakteristický pre celý byt, tiahne sa všetkými miestnosťami. V celom byte je tiež dubová veľkoformátová podlaha, ktorá priestor zjednocuje a prepája a zútulňuje.

Prečítajte si tiež
Nadčasová rekonštrukcia klasického panelákového štvorizbáku

Najkontrastnejšie pôsobí kúpeľňa, ktorá je riešená v kombinácii betónových stierok s čiernymi doplnkami a dekorom dubovej dyhy na nábytku. Nábytok vo zvyšku bytu je v čistom bielom dekore, ktorý taktiež osviežuje dubové drevo. Zaujímavým riešením je spojenie kuchynskej linky s obývacou zostavou, ku ktorej patrí aj bar. Takto sa priestor spojenej kuchyne, jedálne a obývačky ešte viac funkčne prepája.

Biela kuchyňa v otvorenom priestore

V celom byte je tiež dubová veľkoformátová podlaha, ktorá priestor zjednocuje a prepája a zútulňuje. Zdroj: Johana Antošová

Sivé čalúnenie na taburetkách, aj na posteli

Nielen gauč, taburetky, či závesy sú v sivej farbe. Elegantná sivá dominuje aj v spálni – v tejto farbe je manželská posteľ. Priestor spálne zútulňuje biela kožušina pri nohách postele, nájdete ju tiež vo vstupnej hale. Spálňu oživujú farebné vankúšiky a modré nočné stolíky, ktoré ladia s abstraktnou tapetou na stene vyobrazujúcou siluetu hôr.

Dizajnové svietidlá v škandinávskom štýle

Dôležitým detailom v byte sú dizajnové svietidlá. Zdroj: Leona Špačková

Zamerané na luxusné detaily

V celom interiéri po premene nájdete viac štýlových dizajnových prvkov, ktoré sú plne funkčné. Barový stôl dopĺňajú barové stoličky Split od českej firmy TON, v byte nájdete viaceré produkty od spoločnosti M&T, určite upúta aj osvetlenie v ľahkom škandinávskom dizajne od libereckej firmy Severské světlo a nemôžeme zabudnúť na efektné využitie zrkadiel.

Prečítajte si tiež
Zopár jednoduchých úprav rozžiarilo starý panelákový byt v Bratislave

Čierna nemusí byť temná ani nudná

Na pozitívnych výsledkoch premeny a príjemnom pocite, ktorý z interiéru sála, sa do veľkej miery podpísalo porozumenie medzi investormi a dizajnérom. Vznikli tak zaujímavé riešenia, napríklad použitie čierneho koberca pri gauči v časti určenej na relaxáciu. I týmto spôsobom sa snaží dizajnér rúcať stereoptypy – čierna totiž vôbec nemusí znamenať temnotu, ani negatívnu energiu. Ak je dostatočne osvetlená pôsobí uvoľňujúco a esteticky – navyše materiál, z ktorého je koberec vyrobený, dokáže časť svetla odraziť.

Dizajnové svietidlá v škandinávskom štýle nad tv skrinkou

Osvetlenie je v ľahkom škandinávskom dizajne. Zdroj: Leona Špačková

Interiér v historickej vile

Interiérový dizajnér: MgA. Josef Trakal

Lokalita: Liberec, ČR

Realizácia: 2020

Plocha: 150 m2

Sabína Zavarská
Foto celkov interiéru: Johana Antošová
Foto detailov: Leona Špačková

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: interiérový dizajn kuchynské linky rekonštrukcia svietidlá zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia