Zdroj: Matej Hakár

Poschodový byt v Petržalke pre trojčlennú rodinu a dvoch psov. Precízny interiér s výhľadom na hrad

15. 06. 2021
Zdieľať

Kedysi bola čierna farba v interiéroch strašiakom a zakázaným zlom. Dnes, ak je správne použitá, je prvkom elegancie i spôsobom, ako členiť funkcie v spojených priestoroch. V kombinácii s drevom, bielou či sivou vyzdvihuje použité materiály a precíznosť detailov. Tak to je v mezonete za Dunajom v bratislavskej Petržalke.

Už základné vlastnosti bytu – asymetrický pôdorys, mezonet, výhľad na Bratislavský hrad, navádzajú na kvalitné riešenie interiéru, v zmysle jeho funkčnosti, maximálne efektívneho využitia priestoru, ale aj estetiky.

Prečítajte si tiež
Nadčasový mezonet v Troch vežiach s interiérom, ktorý nepodlieha trendom

Požiadavkou majiteľa bol aj dostatok úložných kapacít. Vďaka šikovne integrovaným nábytkovým celkom si ich ani nevšimnete. Nič nevyčnieva, nič nechýba. Čistotu riešenia a celkovú materiálovú kompozíciu interiéru umocňujú premyslené detaily. Úlohu (nielen v estetike) zohrávajú deliace sklenené priečky.

Obývačka a čierna kuchyňa so žltými detailami

Architekti návrh plne prispôsobili faktu, že priestranný byt je domovom pre trojčlennú rodinu a dvoch psov, čomu prispôsobili podlahy a steny. Zdroj: Matej Hakár

Denná zóna s veľkou terasou a výhľadom na hrad

Do bytu vstúpite z nižšieho podlažia. Tu sa nachádzajú spálne a kúpeľne, denná zóna bytu s hosťovskou izbou je o poschodie vyššie. Vedie naň dvojramenné schodisko. Dispozičné riešenie vyplynulo z toho, že izby horného podlažia spája veľká terasa s fascinujúcim výhľadom na Bratislavský hrad. Architekti návrh plne prispôsobili faktu, že priestranný byt je domovom pre trojčlennú rodinu a dvoch psov, čomu prispôsobili podlahy a steny.

Čierna kuchyňa s ostrovčekom

Z kuchyne je výhľad na Bratislavský hrad. Zdroj: Matej Hakár

Sivá, čierna a dub

Základné farby plne súvisia s použitými materiálmi. Svetlosivá kontrastuje s čiernymi povrchmi, prírodná kresba dubového dreva interiér zmäkčuje. Na sivé plochy podláh s mikrocementovými stierkami nadväzujú cementové stierky na stenách. Ostatné farby majú zastúpenie len v drobných akcentoch – napríklad osviežujúca žltá v hlavnej dennej zóne.

Prečítajte si tiež
Elegantný mezonet v Bratislave s množstvom krytých úložných priestorov

Takmer všetok mobiliár je vyrobený na mieru. Nás oslovila najmä konfrontácia medzi drevenými vstavanými boxami a striekanou čiernou MDF doskou. Vytvára prvok charakteristický pre celý priestor dvojpodlažného bytu.

otvorený priestor v byte s tmavou kuchyňou

Zaujímavosťou je aj jedálenský stôl vyrobený na mieru s doskou z technického kameňa Lapitec, ktorý našiel uplatnenie aj na kuchynskej linke. Zdroj: Matej Hakár

Nezvyčajná dispozícia, atypické detaily

Atmosféru moderného luxusu architekti do bytu dostali nielen prepracovaným usporiadaním funkcií, ale tiež použitím čiernej v kombinácii s dubovým drevom. Punc originality priestoru dodávajú atypické detaily.

Čiernobiela spálňa s komixovou tapetou

Požiadavkou majiteľa bol aj dostatok úložných kapacít. Zdroj: Matej Hakár

Patria k nim bezfalcové hliníkové dvere so skrytými zárubňami, zladená povrchová úprava krídel dverí (z jednej strany striekané a z druhej strany omietnuté stierkou alebo dyhované). Zaujímavým detailom sú tiež kľučky na dverách. Zamykanie dverí je priamo na madle.

Prečítajte si tiež
Jedinečný podkrovný byt v Bratislave prekvapuje zimnou záhradou v centre dispozície

Sklenené priečky aj technický kameň

„Sklenené priečky Dorsis DIGERO aj napriek subtílnemu profilu plnia akustickú funkciu, a tak sme ich zvolili na oddelenie dennej a nočnej zóny. Zaujímavosťou je aj jedálenský stôl vyrobený na mieru s doskou z technického kameňa Lapitec, ktorý našiel uplatnenie aj na kuchynskej linke. Do vstupu, detskej kúpeľne a hosťovského WC sme použili efektné napnuté svietiace stropy. Všetok vstavaný nábytok robila firma WOOD INTERIERS,“ dodávajú autori projektu architekti René Baranyai a Peter Gašpar k téme ďalších šikovných detailov bytu.

Chodba so sivými stenami a dubovým vstavaným nábytkom

Zdroj: Matej Hakár

Mezonet Starý háj

Architektonický ateliér: RB ARCHITECTS
Autori: Ing. arch. René Baranyai, Ing. arch. Peter Gašpar
Lokalita: Bratislava
Podlahová plocha: 125 m2
Projekt: 2018
Realizácia: 2019 – 2020
Sklenené priečky: Dorsis DIGERO
Vstavaný nábytok: WOOD INTERIERS

Sabína Zavarská
Foto: Matej Hakár

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty byty v Bratislave dubové drevo mezonety moderné bývanie nábytok na mieru
Zdieľať článok

Diskusia