Byt, ktorý si vyžadoval osobitý prístup: Každá z miestností má vlastnú emóciu
Interiér pražského bytu je originálny a popri moderných interiéroch v nenápadných neutrálnych odtieňoch zaujme kombináciou akvamarínovej a béžovej, sivej a bielej .
Architekti z ateliéru archicraft ukazujú, že existuje neskutočne veľa možností, ako si byt prispôsobiť a zariadiť po svojom.
„Prvotnou inšpiráciou pre mňa bola výstava nábytku v Kolíne nad Rýnom. Jedna expozícia tam bola celá v jednom farebnom tóne, vrátane nábytku. Kuchyňu ani obývačku som takto riešenú ešte nikdy nevidel. A my radi robíme veci, ktoré ešte nikto nikdy nerobil,“ vysvetľuje Jan Tomáš Cieśla odkiaľ čerpali inšpiráciu.
Už z veľkej a nezvyčajnej dispozície bytu bolo jasné, že treba jedinečný prístup. Padlo rozhodnutie naplno ukázať potenciál bytu.
Každá miestnosť má inú emóciu
Byt pôsobí ako celok, ale zároveň každá z miestností má vlastnú emóciu. Hlavný farebný odtieň modrozelenej je doplnený o bielu, sivú alebo krémovú. Okrem farebnosti autori projektu experimentovali aj s textúrami a konštrukciami. Podarilo sa im to až do takej miery, že z bytu 4+kk vznikol príbeh o mori, rieke i lese.
Biela, mosadz, aj patinovaná meď
„Vytvorili sme príležitosť vyskúšať si v jednom priestore, čo sa nám páči a čo nie. Priznávame, že ide o radikálnejšie prístup, ktorý však vďaka komunikácii farieb funguje skvele. Zladenie farieb rôznych povrchov je základným prvkom interiéru. Ku každému odtieňu nábytku a stien sme hľadali odtieň pre doplnky – neutrálna biela, kefovaná mosadz a patinovaná meď,“ vysvetľujú ďalej autori realizácie.
V prípade kuchyne bola mosadz patinovaná priamo u rakúskeho výrobcu, ktorý sa špecializuje na povrchové úpravy kovov v kuchyniach. Pracovná doska je z keramiky, ktorá dekórom dopĺňa mramorovú dosku na konferenčnom stolíku. Mobiliár bol vyberaný prevažne u škandinávskych výrobcov.
Levitujúca knižnica chráni súkromie
Mnohí architekti sa cítia obmedzení danou dispozíciou bytu. Profesionáli z ateliéru archicraft však majú dostatok skúsenosti na to, aby na úpravu dispozície nemuseli použiť kladivá či zbíjačky, ale nábytok. Vďaka správnemu výberu a umiestneniu sa byt stal stopercentne funkčným. Tento princíp nájdete v spálni a v obývacej izbe.
V obývačke totiž presklená stena neumožňovala len krásny výhľad na Vltavu, ale zároveň aj do obývačiek susedných domov. Architekti umocnili pocit súkromia presklenou knižnicou z kalného skla. Chráni súkromie, ale neblokuje svetlo. Police vytvárajú efekt, akoby levitovali v priestore.
Byt Marina
Architektonické štúdio: ateliér archicraft / Jan Tomáš Cieśla
Lokalita: Praha
Realizácia: 2020
Podlahová plocha: 120 m2
Terasa: 17 m2
Sabína Zavarská
foto: Tomáš Dittrich