Zdroj: MARIÁN SVÍTEK/BOLD DIGITAL

Minimalisticky zariadený dvojizbový byt v Bratislave vyniká dobrými nápadmi

20. 08. 2020
Zdieľať

Hoci je tento byt zariadený minimalisticky, interiér je sofistikovane vyšperkovaný kvalitnými materiálmi, nenápadnými vizuálnymi korekciami priestoru, prepracovanými detailmi a hrou tvarov... Jednoducho dobrými nápadmi.

Na minimalistickom dizajne s prvkami škandinávskeho štýlu sa Martin a tím architektov zo štúdia archstyl zhodli hneď – veď presne to sa majiteľovi nového dvojizbového bytu páčilo na ich predchádzajúcich realizáciách. Najvyššie nároky pritom kládol na kvalitné materiály, výber elektroniky a svietidlá.

Prvok šesťuholníka na kreatívnej dlažbe v chodbe bytu

Už od vstupných dverí vidno, že ide o výnimočný interiér s peknými nápadmi a precízne zrealizovanými detailmi – tie sú spolu s kvalitnými materiálmi nutnou podmienkou správneho minimalistického priestoru. Zdroj: MARIÁN SVÍTEK/BOLD DIGITAL

Autori návrhu sa pohrali so zrkadlovými plochami tak, že máte pocit násobne väčšieho priestoru. Prvok šesťuholníka na kreatívnej dlažbe nie je náhodný, opakuje sa aj na vešiaku v chodbe a v obývačke.

Prečítajte si tiež
Škandinávia v Petržalke: Vydarená rekonštrukcia panelákového bytu

Po zhodnotení dispozície sa rozhodli nemeniť ju. Veď jednotlivé miestnosti na seba nadväzovali logicky a plynulo, bez rušivých prvkov. Aby interiér pôsobil čisto a kompaktne, prispôsobili sa danému priestoru vstavaným nábytkom vyhotoveným na mieru od podlahy až po strop, ktorý akoby miestami splynul so stenami. A hoci to na prvý pohľad nevidno, byt sa môže pochváliť aj veľkým množstvom praktických úložných možností.

obývacia izba s nástennou dekoráciou

Za čistými líniami sa ukrýva veľký komfort bývania a dokonalý raj pre hudobného fajnšmekra. Zdroj: MARIÁN SVÍTEK/BOLD DIGITAL

Nástenná dekorácia nie je len príjemný akcent, ktorý oživuje otvorenú spoločenskú zónu. Je to kvalitný reproduktor od prestížnej značky Bang & Olufsen, optimálne nadimenzovaný presne na mieru tomuto priestoru.

Z materiálov jednoznačne zvíťazilo prírodné drevo. Práve jeho teplá farebnosť aj príjemný povrch majú výrazný podiel na zútulnení priestoru. Drevená podlaha sa stala základom aj spájajúcim prvkom všetkých obytných miestností. K nej sa pridali drevený nábytok a masívne latovanie – kým v obývačke a spálni ide o tmavý akcent, v kúpeľni sa autori rozhodli pre svetlejší odtieň typický pre dub. K nadčasovosti jednoduchého interiéru prispieva aj ďalší výrazný materiál, mramor. Je použitý v striedmejšej miere, na jedálenskom stole a knižnici, no i tak výrazne podčiarkuje pocit luxusu.

lamelová časť knižnice s podsvietením

Veľkú knižnicu navrhli architekti na želanie domáceho pána. S neďalekým jedálenským stolom ju jemne prepájajú prvky z mramoru. Zdroj: MARIÁN SVÍTEK/BOLD DIGITAL

Po zotmení preberie na seba úlohu pútavého akcentu lamelová časť knižnice – vďaka podsvieteniu sa mení na krásnu svetelnú dekoráciu. Všimnite si aj elegantné riešenie na mieru vyrobených dverí do spálne, ktoré siahajú až po strop.

V princípe kvality a luxusu si mramor môže podať ruku s „nástennou dekoráciou“ v spoločenskej zóne. Dobre maskovaný bezdrôtový reproduktor BeoSound Shape doslova šokuje kvalitným zvukom. Zaujímavé je, že vďaka použitým materiálom zlepšuje akustiku miestnosti, aj keď je vypnutý. Bola to tímová práca. Pri výbere farieb vychádzali architekti z požiadaviek majiteľa, finálny tvar zostavený z vybratých komponentov navrhli v spolupráci s odborníkmi tejto renomovanej značky reproduktorov, ktorí ich priamo na mieste nastavili na optimálny zvukový zážitok. Z reproduktora sa tak stal tajný klenot bytu.

osuvný panel z masívneho latovania oddeľujúci záchod od kúpeľne

Súčasťou kúpeľne je aj toaleta, no spolu s práčkou ju od vane a umývadla vizuálne oddeľuje posuvný panel z masívneho latovania. Zdroj: MARIÁN SVÍTEK/BOLD DIGITAL

Jednoduchý béžový obklad a dlažba nechávajú vyniknúť krásu masívneho dreva na deliacom paneli, ich lesklý povrch a široké zrkadlo opäť opticky pridávajú centimetre navyše.

Prečítajte si tiež
Kúsok Škandinávie v mestskom byte v centre Bratislavy

Dojem z tohto vydareného interiéru dotvárajú sympatické nápady ako nezvyčajný prechod keramickej dlažby do drevenej podlahy, zabudovaný chlebník, efektne podsvietené latovanie či hry so zrkadlením. Pochvala patrí ako autorom, tak aj realizátorom so zmyslom pre perfekcionizmus v každom detaile. A čo môže byť pre architektov väčšou poklonou ako to, keď sa do bytu pôvodne určeného na prenájom po dokončení nasťahuje sám majiteľ? 🙂

Profil bytu

MAJITEĽ

Slobodný mladý muž Martin pracuje v oblasti reklamy a marketingu. K jeho záľubám patrí najmä kvalitná hudba a moderné technológie každého druhu

NEHNUTEĽNOSŤ

Dvojizbový mestský byt s obytnou plochou 56 m2, v novostavbe v lokalite Bratislava-Staré Mesto

AUTORI

Dizajnérka Zuzana Horniaková, architekti Juraj Krč a Zoltán Horváth, štúdio archstyl, www.archstyl.com

Text: Inéz Búci
Foto: Marián Svítek/BOLD DIGITAL
Redakčne upravila: Erika Kuhnová
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty dvojizbové byty rekonštrukcia bytu
Zdieľať článok

Diskusia