Zdroj: Bělohradská Tomsová architects

Súťaž Interiér roku: Príjemný a útulný byt pre štvorčlennú rodinu

23. 01. 2021
Zdieľať

Zadaním kompletnej rekonštrukcie dvoch bytov pre štvorčlennú rodinu na pražských Vinohradoch bolo vytvoriť príjemný a útulný interiér, ktorý by sofistikovane zachoval a vyzdvihol pôvodné secesné prvky a doplnil ich súčasnou estetikou.

Súčasťou plánov na rekonštrukciu bolo navrhnúť prepojenie bytov a vytvoriť dispozičné riešenie, ktoré zodpovedá dnešným štandardom.
Hlavnou dispozičnou zmenou – spojením dvoch miestností orientovaných do ulice – vznikol veľkorysý obytný priestor s pracovňou, ktorá nadväzuje na kuchyňu a jedáleň.

Kuchyňa a jedáleň

Kuchyňa a jedáleň. Zdroj: Bělohradská Tomsová architects

V časti bytu orientovanej do dvora sú umiestnené spálne. Zmenila sa tiež koncepcia dvoch kúpeľní, súčasťou chodby je priestranná šatňa a vznikla tu aj nová technická miestnosť.

Prečítajte si tiež
Súťaž Interiér roku: Nedostavanú chatu z osemdesiatych rokov zmenili na nepoznanie

Použité materiály odkazujú na pôvodný secesný interiér – vo vstupnej hale, na chodbe, v kúpeľniach aj na WC sa použila hexagonálna dlažba, v obytnom priestore a kuchyni je položená masívna dubová podlaha s francúzskou skladbou typu chevron, klasické dubové parkety menšieho formátu sú v obidvoch spálňach.

Obývačka s atypovým mobiliárom

Celkové vyznenie interiéru dopĺňa atypový mobiliár, ako aj voľne stojací sériový nábytok. Zdroj: Bělohradská Tomsová architects

Vykurovacie telesá sú navrhnuté liatinové v sivom odtieni. Citlivo renovované pôvodné secesné dvere a zárubne sú lakované, ladené do sivastého odtieňa a doplnené replikami zasklenia so secesným dekórom.

Nezabudlo sa ani na repasovanie pôvodných kľučiek a kovania. Výtvarné riešenie kúpeľní a vstupných priestorov je založené na efektnom prechode od svetlej „dámskej“ kúpeľne do tmavej „pánskej“ kúpeľne.

Svetlá kúpeľňa s mramorovou stenou

Svetlý mramor, keramické umývadlá a podsvietené zrkadlá sú dokonalou kombináciou. Zdroj: Bělohradská Tomsová architects

„Dámsku“ kúpeľňu zútulňuje krémová hexagonálna dlažba, spolu s ňou ladia steny s keramickým obkladom s dekórom svetlého mramoru a sivá stierka. Keramické umývadlá a záchodová misa sú taktiež v matnom, svetlo krémovom odtieni.

Čierno-biely mramor je osvietený LED pásikmi a eleganciu celej kúpeľne podčiarkujú čierno-biele závesné svietidlá, čierne matné batérie, na zákazku vyrobené podsvietené zrkadlá a stolík z dubového dreva, ktorý dodáva celej kúpeľni príjemný nádych a umocňuje pocit domova.

Svetlá toaleta

Toaleta ladí s kúpeľňou. Zdroj: Bělohradská Tomsová architects

Na chodbe aj vo vstupnej hale je použitý náhodný mix sivých odtieňov hexagonálnej dlažby a steny sú omietnuté vápennou sivou stierkou, ktorá dodáva celému priestoru pocit útulnosti. V časti chodby vedúcej k „pánskej“ kúpeľni je stena s tapetou s vertikálnymi pruhmi a nástenným osvetlením.

Prečítajte si tiež
Súťaž Interiér roku: Keď sa majitelia bytu neboja odvážnych riešení

Na zákazku vyrobená šatňa sa pýši sivým lakovaným vyhotovením s kazetovým dekórom – rovnako ako technická miestnosť. Toto materiálové riešenie sa opakuje aj na mobiliári vo vstupnej hale, na úložnej skrini v dámskej kúpeľni, ale aj na skrinke na pánskom WC. Veľkorysosť vstupnej haly je podčiarknutá dominantným bielym závesným svietidlom.

Vstupná hala s bielym závesným svietidlom

Veľkorysosť vstupnej haly je podčiarknutá dominantným bielym závesným svietidlom. Zdroj: Bělohradská Tomsová architects

V „pánskej“ kúpeľni refrénovito rezonujú podobné prvky ako v „dámskej“ kúpeľni, ale v tmavých odtieňoch – tmavá antracitová hexagonálna dlažba, tmavosivé matné keramické umývadlo a tmavá antracitová stierka.

Stena v sprchovacom kúte a za WC je obložená keramickým obkladom so skladbou typu chevron v rôznych antracitových odtieňoch. Závesné čierno-biele svietidlo a dubový stolík sú jednotiacimi prvkami oboch kúpeľní.

Antracitová kúpeľňa

„Pánska“ kúpeľňa je antracitová. Zdroj: Bělohradská Tomsová architects

Sivo-krémová lakovaná kuchyňa je doplnená o pracovnú dosku z čiernej opaľovanej žuly, čiernu matnú batériu a čierny fragranitový drez. Stena za kuchyňou je obložená drobným tmavým obkladom s rôznymi textúrami, horné skrinky sú z tmavej dyhy. Kuchyňa je osvetlená nástennými svietidlami v škandinávskom štýle a na takú istú nôtu sú ladené aj závesné svietidlá nad jedálenským stolom.

Kuchyňa s čiernou pracovnou doskou

Sivo-krémová lakovaná kuchyňa je doplnená o pracovnú dosku z čiernej opaľovanej žuly. Zdroj: Bělohradská Tomsová architects

Celkové vyznenie interiéru dopĺňa už spomínaný atypový mobiliár, ako aj voľne stojaci sériový nábytok. V spálni a detských izbách sa opakuje motív lakovanej kazetovej šatníkovej skrine. V obytnom priestore s pracovňou je navrhnutý solitérny, voľne stojaci mobiliár talianskej výroby; všetko je doplnené stenami v sivých a krémových odtieňoch a celý interiér je zjemnený transparentnými závesmi z prírodných materiálov.

Konferenčný stolík s moderným svietidlom

Zdroj: Bělohradská Tomsová architects

Významnú úlohu v celom projekte zohral aj návrh osvetlenia. Tzv. prisadené svietidlá v kúpeľniach sú doplnené závesnými lustrami; závesné svietidlá sa opakujú aj vo vstupných priestoroch, kde ich dopĺňajú nástenné svietidlá z rovnakej série.

Prečítajte si tiež
Elegantný a hravý bratislavský byt v storočnej budove

Obytnému priestoru dominuje jemné, decentné, ale dômyselné svietidlo v zlatom vyhotovení, nad odkladacími stolíkmi sú zavesené tri svietidlá v zlatom, medenom a striebornom odtieni. Intímnu atmosféru v obytnom priestore dotvára nástenné svietidlo a unikátna voľne stojaca lampa. Možnosť vytvoriť rôzne svetelné scény, použitie doplnkového a nepriameho osvetlenia rovnako ako široké možnosti stmievania boli klientom definované už pri zadávaní návrhu osvetlenia.

Autorka interiéru: Kristýna Bělohradská, Bělohradská Tomsová architects

Foto: Bělohradská Tomsová architects

SÚŤAŽ INTERIÉR ROKU

V rámci súťaže Interiér roka sú každoročne oceňované výnimočné súkromné i verejné interiéry navrhnuté českými a slovenskými architektmi (doma i v zahraničí), a to v siedmich kategóriách.

Viac o súťaži Interiér roku 2020

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty byty v Prahe dubové parkety kúpelňové dlažby moderné bývanie secesný byt
Zdieľať článok

Diskusia