Bývanie v historickom kaštieli? Pozrite sa, ako ho poňať moderne a prakticky
Interiér sa nachádza v pôvodnom historickom kaštieli zo začiatku 20. storočia. Napriek historickým prvkom byt dýcha modernými riešeniami a prináša šikovné momenty, ktoré sa dajú použiť všade, kde potrebujete ušetriť priestor.
Hlavnou úlohou architektov bolo zachovať pôvodný priestor hlavnej miestnosti. V ňom sú spojené všetky funkčné oblasti. Spája vstupnú halu, kuchyňu, jedáleň, obývaciu izbu, spálňu pre hostí, sklad izbu a kúpeľňu.
Odkazom na pôvodnú architektúru sú rytmicky sa striedajúce stropné trámy a deväť vysokých úzkych okien. Autori premeny zviditeľnili pôvodné murivo natreté nabielo. Na stenách ponechali dokonca aj šmuhy, ktoré objavili pri rekonštrukcii.
Do otvoreného priestoru vložili boxy
Do otvoreného priestoru hlavnej miestnosti vložili dva podpriestory – boxy. Vo väčšom z nich sa nachádza spálňa pre hostí so špajzou a knižnicou, v druhom je vstupná hala, kúpeľňa a časť kuchyne. Zvyšok funkčných oblastí je rozmiestnený okolo týchto boxov – kuchynsko-jedálenská zóna s ostrovčekom, pohovka a útulné miesto na raňajky. Boxy nesiahajú až po strop, čím vznikla možnosť na väčšom z nich umiestniť medzipriestor s ďalšou spálňou a na menšom zabudovať bodové osvetlenie.
Posuvné dvere šetria priestor
Namiesto bežných interiérových dverí architekti do boxov zvolili inštalované sklenené posuvné priečky. Na jednej strane fungujú ako zvuková bariéra medzi vstupným priestorom či spálňou a otvoreným priestorom bytu, na druhej strane umožňujú priechod svetla a vizuálne rozširujú malé miestnosti. Hlavná spálňa je od otvorenej zóny izolovaná. Má tiež vlastnú kúpeľňu s vaňou.
Dubové podlahy, geometrická mozaika, mramor a betón
„Historické murivo a betónový strop s trámami sme natreli nabielo, na podlahu sú položené anglické dubové parkety. Okolo okien sme navrhli minimalistický obklad stien (Weinscot – boiserie), ktorý sa za pohovkou zmení na klasické panely. Kúpeľne sme zakončili geometrickou mozaikou s tmavou škárovačkou, kombinovanou s textúrou mramoru a betónu,“ vysvetľujú autori rekonštrukcie zo štúdia INT2 architecture.
Umelecké detaily a dôraz na atmosférické osvetlenie
Celý interiér má jedinečné doplnky, ktorými sú umelecké diela Sergeja Arkhipova. Za povšimnutie stojí riešenie atmosférického osvetlenia, ktoré nájdete na najrôznejších, mnohokrát prekvapivých miestach – pod zábradlím na schodoch, ktoré vedú na väčší box, alebo bodové osvetlenie na menšom vstupnom boxe.
Interiér SVK
Architektonický ateliér: INT2 architecture
Lokalita: Moskva, Rusko
Celková plocha: 114 m2
Realizácia: 2020
Sabína Zavarská
Zdroj a foto: INT2 architecture