Zdroj: MIMO architekti, ARCHHOLIKS

Maličký bratislavský byt s historickou charizmou. Verili by ste, že je z roku 1902?

26. 06. 2020
Zdieľať

V roku 1902 bola na Palárikovej v Bratislave postavená kolónia Zehnhaus. Tvorilo ju 10 domov určených pre pracovníkov železnice. Všetky mali štvorcový pôdorys a typickú tehlovú fasádu. Dnes sú národnou kultúrnou pamiatkou.

Architekti dvoch ateliérov: ARCHHOLIKS a MIMO architekti rekonštruovali jednoizbák v jednom z nich.

Úložné priestory v predsieni

Zdroj: MIMO architekti, ARCHHOLIKS

Na každom poschodí týchto domov nájdete typicky štyri byty – jeden dvojizbový a tri jednoizbové. V polovici 20. rokov minulého storočia získal každý dom ďalšie poschodie. V tejto nadstavbe sa nachádza aj rekonštruovaný jednoizbový byt, o ktorom píšeme.

Prečítajte si tiež
Rýchla a lacná premena garsónky v Trnave, kde záležalo na každom milimetri

Všetky byty v tejto kolónii majú nezameniteľnú atmosféru. To v okamihu vycítili aj architekti: „V bratislavských Zehnhausoch na Palárikovej ulici sme tvorili s radosťou a rešpektom. Odkryť pôvodný drevený strop bol náš sen, ale zároveň aj trochu lotéria. Jeho krásu sme zvýraznili kontrastnou odhalenou tehlou a doplnili neutrálnymi farbami. K pôvodnému i novému nábytku sme sa snažili pristupovať čo najviac ekologicky.“

Byt na prenájom

Po rekonštrukcii je byt typu 1+K určený na prenájom, pre maximálne dve osoby. Atmosféra v ňom je však príjemná a vzdušná, akoby šlo o podstatne väčší byt. Architekti neriešili žiadne dispozičné zmeny, najväčšou stavebnou úpravou bolo odhalenie spomínaného stropu, ktorý priestor prevzdušnil a dodal mu dobovú atmosféru.

biela pohovka v obývacej izbe

Zdroj: MIMO architekti, ARCHHOLIKS

Najdôležitejší moment: Funkčné zóny

Keď nemáte dostatok priestoru na to, aby každá izba mala svoju funkciu, je priam nevyhnutné vytvoriť jasné funkčné zóny. Takto postupovali architekti aj v tomto prípade. Vďaka priestrannosti izby mohli vytvoriť zdravú spaciu časť, ktorá je oddelená od dennej časti len knižnicou. Zároveň je teda presvetlená a vetraná.

V rohu sa knižnica mení na vstavaný šatník, ktorý vytvára dostatok úložného priestoru. Po týchto úpravách v izbe zostalo miesto nielen na repasovanú sedačku, ale aj na jedálenský stôl.

odkladacie priestory v obývacej izbe

Zdroj: MIMO architekti, ARCHHOLIKS

Úložné priestory, práčka aj kotol

Dostatok úložného priestoru na topánky a vešanie šatstva sa podarilo tvorcom projektu vytvoriť aj vo vstupnej časti bytu. Keďže vstupná časť je úzka, opticky ju rozširujú zrkadlá na dverách skriniek. Okrem úložného priestoru tu nájdete aj zabudovaný kotol a práčku.

kúpeľňa v jednoizbovom byte

Zdroj: MIMO architekti, ARCHHOLIKS

Pôvodné skrinky v kuchyni

Kuchyňa jemne pripomína históriu bytu. Architekti použili pôvodné spodné skrinky, ale doplnili ich modernými kovovými policami. Kuchynský kút od vstupnej chodby oddeľuje panel s lamelovou výplňou. Malú kúpeľňu s toaletou prevzdušnili. Stačilo vybúranie okenného otvoru do vetracej šachty. Na stenách v kúpeľni si všimnite trendový i praktický keramický obklad s terrazzo vzorom.

Prečítajte si tiež
Nekonvenčná garsónka v Bratislave s finančne nenáročným interiérom
malá spáľňa

Zdroj: MIMO architekti, ARCHHOLIKS

Jednoizbový byt „Železničiar“

Autori projektu: Ing. arch. Soňa Králikova, MIMO architekti
Ing. arch. Jana Tartaľová. Ing. arch. Michal Tartaľ, ARCHHOLIKS
Lokalita: Palárikova ulica, Bratislava
Plocha: 39 m2
Projekt: 2017 až 2018
Realizácia: 2019

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: MIMO architekti, ARCHHOLIKS

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty byty v Bratislave jednoizbové byty
Zdieľať článok

Diskusia