Zdroj: Urban interior

Súťaž Interiér roku: Keď sa majitelia bytu neboja odvážnych riešení

22. 01. 2021
Zdieľať

Byt s dispozíciou 2 + kk a veľkosťou 72 metrov štvorcových sa nachádza v neorenesančnej budove s názvom Palác Dlážděná v historickom centre Prahy.

Uličná fasáda stavby z konca 19. storočia má bohatú dekoratívnu fasádu s architektonickými prvkami – stĺpmi, girlandami a rímsami – a je postavená do kontrastu s ultramoderným poňatím fasády orientovanej do vnútornej časti bloku.

Prečítajte si tiež
Súťaž Interiér roku: Záchrana bytu v kubistickom dome

Od kontrastu obidvoch tvárí paláca – modernej a neorenesančnej – sa odvíja koncepcia interiéru bytu. Snúbi sa v ňom moderné zariadenie s klasickými prvkami, ako sú okrasné lišty (nástenné, stropné) a klasické materiály: čierny mramor, zamat, mosadz, zrkadlá a pod.

Čierna kuchyňa

Čierna kuchyňa je zaujímavým prvkom v byte. Zdroj: Urban interior

Koncepcia: Moderna v klasike

Pri tvorbe interiéru bolo cieľom nadviazať na klasický ozdobný štýl budovy modernými úžitkovými predmetmi. Zároveň sme sa vydali cestou odvážnych a osobitých prostriedkov a riešení vrátane zaujímavých materiálov, aby sme interiér poňali vo výnimočnom štýle.

Rada by som vyzdvihla zopár zaujímavých momentov interiéru:

  1. Vznikla čierna kuchyňa s pracovnou doskou z čierneho mramoru s výrazným bielym žilkovaním. Čierna kuchyňa je zasadená v nike, ktorá je vymaľovaná čiernou farbou.
  2. S ďalším zaujímavým riešením sa stretneme v antracitovej spálni so zamatovou zelenou posteľou, vyrobenou na mieru, s čelom vysokým 170 cm. Spálňa je vrátane stien a vnútornej strany dverí vymaľovaná antracitovou farbou. Vstavané skrine do výšky až 320 cm majú dvierka z dymových zrkadiel.
  3. Najmenšia miestnosť s veľkosťou 6 m2, ktorá slúži ako hosťovská izba, sa celá zaodela do sivastej farby. Menšiu rozlohu vyvažujú zrkadlá v dymovom odtieni, ktoré miestnosť opticky zväčšujú.
Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia domu z 19. storočia: Moderný interiér v historickom kostýme
Úzka miestnosť s gaučom

Využitá je každá miestnosť. Zrkadlá priestor opticky zväčšili. Zdroj: Urban interior

Z pohľadu autora som mala to šťastie, že klient chápal dôležitosť úvodnej fázy – nájsť jasne definovanú koncepciu, ktorá bude rešpektovať podstatu historickej budovy a jej okolia rovnako ako predstavy klienta. Veľmi oceňujem, že sa klient nebál odvážnych riešení a prejavil, podľa môjho názoru, veľmi rozvinuté estetické cítenie.

Obývačka s okrasnými lištami

Steny sú biele s pôvodnými okrasnými lištami. Zdroj: Urban interior

Aj keď klient vstupoval do projektu s jasnými predstavami a požiadavkami, po definovaní koncepcie interiéru sme z nastúpenej cesty neodbáčali. Išlo o veľmi disciplinovaného klienta s veľkou predstavivosťou, ktorý maximálne dôveroval dizajnérovi.

Dizajnové sedenie pod lampou

Nábytok je dokonalým doplnkom historického bytu. Zdroj: Urban interior

Stojí za zmienku, že vstavané skrine a kuchyne, ale tiež pohovky, posteľ a ďalší nábytok (stôl, komoda atď.) pochádzajú od rovnakého dodávateľa stolárskych prác a čalúnnickej firmy. Okrem návrhu interiéru som riešila aj rekonštrukciu a realizáciu; celý proces trval 9 mesiacov.

Prečítajte si tiež
Súťaž Interiér roku: Unikátny minimalistický byt, aký ste ešte nevideli

Autorka interiéru:

Markéta Killi, Urban interior (ateliér)

Foto: Urban interior

SÚŤAŽ INTERIÉR ROKU

V rámci súťaže Interiér roka sú každoročne oceňované výnimočné súkromné i verejné interiéry navrhnuté českými a slovenskými architektmi (doma i v zahraničí), a to v siedmich kategóriách.

Viac o súťaži Interiér roku 2020

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty historický byt historický dom mramor
Zdieľať článok

Diskusia