Funkčné zóny (2. časť – Jedáleň)

03. 01. 2006
Zdieľať

Súčasťou každého bytu alebo domu sú priestory usporiadané do tzv. funkčných zón. V správne riešenom bytovom interiéri musia byť prevádzkové vzťahy medzi funkčnými zónami dostatočne diferencované, ale zároveň by sa medzi jednotlivými priestormi mali vytvoriť logické väzby. Prevádzkové riešenia sa v rôznych typoch bytov odlišujú. Rôznorodosť bytových prevádzok závisí od požiadaviek užívateľov a možností zlučovania či oddeľovania základných funkcií.

Jedálenský kút v kuchyni

Miesto na stolovanie tvorí centrum spoločenskej zóny bytu. Charakter a umiestnenie jedálenského priestoru určujú priestorové možnosti bytu a rodinné zvyklosti a tradície. Pri rozhodovaní by mal byť východiskom náš životný štýl, nároky a zvyky v rodine.

Jedálenský priestor možno vytvoriť v kuchyni, vo veľkej obývacej izbe alebo v samostatnej miestnosti. Jedálenský stôl by mal byť komfortný a prístupný pre každého a z každej strany.


Funkčné zóny (2. časť - Jedáleň)

40113

Výhodou jedálenského priestoru vytvoreného v kuchyni je možnosť priameho servírovania a kontakt s činnosťami spojenými s prípravou jedla. Stravovanie v kuchyni má jednoduchú a bezprostrednú atmosféru – príprava jedla i rituál stolovania môžu prebiehať takmer súčasne a za prítomnosti rodiny. Veľkosť jedálenského priestoru v kuchyni závisí najmä od jej tvaru, veľkosti, pôdorysu a charakteru.

Jedálenský kút v obývacej izbe

Jedálenský kút v obývacej izbe možno vytvoriť vtedy, ak nie je dostatok miesta v kuchyni, nemáme možnosť vytvoriť na tento účel samostatnú miestnosť a náš životný štýl a rytmus vyžaduje spoločné stravovanie (početná rodina, časté návštevy). V takomto prípade možno vytvoriť príjemný a pohodlný jedálenský priestor v obývacej izbe, zladený s jej zariadením.

Samostatná jedáleň


Funkčné zóny (2. časť - Jedáleň)

40111

Už v starých meštianskych domoch bola jedáleň samostatnou miestnosťou. Aj v súčasných bytoch môžeme nájsť oddelené a samostatné jedálne. Ich funkciu môže plniť menšia miestnosť, dispozičné výklenky alebo obývacia hala v blízkosti kuchyne a obývacej izby.

Ideálna plošná výmera jedálenského kúta je 8 až 9 m2, čo stačí na pohodlné sedenie šiestich až ôsmich osôb. Orientácia jedálne na svetové strany súvisí s jej väzbou na kuchyňu či obývaciu izbu – možné sú takmer všetky varianty a rozhodujúci môže byť skôr bezprostredný výhľad.

Podlaha, farby, osvetlenie

Podlaha v jedálni by mala byť vzhľadom na funkciu v prvom rade ľahko udržiavateľná. Vhodné sú všetky typy umývateľných a odolných krytín – dlažba, PVC, linoleum, ale aj drevené podlahoviny odolné proti vlhku. Voľba podlahy závisí aj od umiestnenia jedálne v rámci bytu.


Funkčné zóny (2. časť - Jedáleň)

40112

Farebnosť podmieňuje celková koncepcia nadväzujúcich priestorov, ale aj veľkosť a tvar miestnosti a jej orientácia na svetové strany. V malých jedálenských miestnostiach lepšie pôsobí farebne a materiálovo zjednotené zariadenie, naproti tomu vo väčších priestoroch môže byť farba stien, stropu i zariadenia výraznejšia. Farby dokážu chuť podávaného jedla skresliť. Nadmerné a nevyvážené množstvo niektorých farieb (sýta fialová, ostrá modrá a zelená) môže dokonca u niektorých ľudí vyvolávať nechuť do jedla.


Funkčné zóny (2. časť - Jedáleň)

40114

Jedálenský priestor, nech je kdekoľvek v byte, vyžaduje lokálne osvetlenie. Plochu jedálenského stola treba osvetliť priamym svetlom nasmerovaným tak, aby vykrylo celú plochu stola a aby nevznikali odrazy na lesklých plochách stola a stolovacieho servisu. Na zabezpečenie prirodzeného vnímania farebnosti konzumovaných jedál a nápojov je pri konzumácii najrozumnejšie použiť svetlo s teplým zafarbením blízke dennému osvetleniu.

Jedálenský stôl

Najdôležitejšími zariaďovacími predmetmi jedálne sú jedálenský stôl a stoličky. Rozmer stola určujú naše potreby a priestor, ktorý máme k dispozícii. Na pohodlné stolovanie potrebujeme stôl so šírkou 750 až 900 mm a dĺžkou, ktorá je násobkom 600 mm, podľa počtu osôb. Veľmi výhodné sú rozťahovacie a rozkladacie stoly, ktoré umožňujú aktuálne, ale i dlhodobé zväčšenie stolovania. Jedálenské stoličky (polokreslá) by sa mali kvôli vzájomnému výškovému zladeniu vyberať spolu so stolom.


Funkčné zóny (2. časť - Jedáleň)

40116

V otvorených dispozíciách a vo veľkých kuchyniach sa dobre uplatní aj vyššie stolovanie (jedálenský alebo raňajkový pult) so stredne vysokým sedením. Ak nie je jedálenský priestor umiestnený v kuchyni, je praktické, ak sa v blízkosti stola nachádza príborník. Užitočné sú pri stolovaní aj servírovacie vozíky a stolíky rôznych tvarov a výšok, pomocou ktorých možno občerstvenie pohodlne servírovať aj pri sedacom nábytku.

Na trhu je dnes široký výber stavebných materiálov, nábytku i doplnkov, ktorý poskytuje široké možnosti pri realizácii bytových interiérov rôzneho štýlu a charakteru. Každý človek, ktorý chce kvalitne bývať, má reálnu šancu úspešne naplniť svoje predstavy o kvalitnom bývaní.

Kategória: Kuchyňa, jedáleň Navrhovanie interiéru
Tagy: fzjed jedáleň stôl stolička
Zdieľať článok

Diskusia