Garsónka s malým balkónom v okrajovej časti Bratislavy. Bytík ako zo škatuľky
Kto by taký nechcel? Zariaďovanie interiéru si však vyžaduje nielen vkus, ale aj predstavivosť, pomerne veľa času, prehľad o ponuke v obchodoch a organizačné schopnosti. Pre niekoho je to nočná mora, pre iného radosť. Táňa patrí do tej druhej skupiny.
Táňa nie je ani architektka, ani interiérová dizajnérka. Jej profesiou je marketing. No zariaďovanie interiérov je jej veľkou vášňou a svoje hobby dokázala premeniť aj na príležitostný zdroj príjmu. „Nerobím interiéry pre konkrétnych klientov. Navrhujem ich tak, aby som v nich chcela bývať ja sama. A zatiaľ si každý našiel svojho klienta veľmi rýchlo,“ smeje sa a jedným dychom dodáva: „Výzvou sú pre mňa najmä malé byty, ktoré sa snažím zariadiť tak, aby boli praktické aj pekné a aby bol zároveň každý originálom s vlastným štýlom.“
O čo vlastne ide? Táňa s manželom kúpia byt v novostavbe, zariadia ho a potom predajú, pričom sa im vráti to, čo doňho investovali, a dostanú aj zaplatené za svoju prácu. „Naším cieľom je zmeniť byt tak, aby nebol rovnaký ako ostatné v developerskom projekte. Aby sa doň kupujúci zamiloval na prvý pohľad. Musí to byť jeho vysnívané bývanie,“ hovorí Táňa. Evidentne sa im to darí – byt, ktorý s Michalom zariadia, sa obvykle predá do niekoľkých hodín. My sme sa zašli pozrieť do elegantnej garsónky v jednej z novostavieb v okrajovej štvrti Bratislavy.
Manželia kúpili byt v štádiu výstavby a vyše roka čakali na jeho dostavanie. Až potom sa mohli pustiť do zariaďovania – Táňa má vždy na starosti dizajn, Michal sa vlastnoručne podieľa na realizácii. So všetkými peripetiami trvalo dokončenie interiéru takmer ďalšieho pol roka. „Samozrejme, netrávili sme tu 8 hodín denne 7 dní v týždni, ale ten čas bol potrebný. Byt napríklad odovzdali o pol roka neskôr, čo spôsobilo problémy s už objednaným vybavením a majstrami. Mnohé veci sme museli prerábať aj napriek tomu, že sme mali zmeny dohodnuté s developerom, na mnohé bolo treba čakať aj niekoľko mesiacov, či už to bolo vybavenie, alebo remeselníci,“ vysvetľuje Táňa.
„Takto zariadený byt je síce drahší než rovnaký nezariadený, no človek tým ušetrí naozaj veľa času a v konečnom dôsledku aj peňazí. Ak sa totiž neorientujete v ponuke, nedokážete urobiť interiér ani tak pekne, ani tak výhodne. A ak nemáte predstavivosť, bez architekta alebo dizajnéra sa zrejme nedopracujete k výsledku, s ktorým budete spokojní. Asi aj preto sa zariadený byt predá veľmi rýchlo.“
Všetko je o priestore a o farbách. Keď sa človek pohrá s rozdelením priestoru a s farebnosťou, interiér hneď pôsobí inak.
Táňa, autorka interiéru
Prvým Tániným krokom bolo rozdelenie priestoru garsónky. Spálňovú časť oddelila čiernym kovovým paravánom, ktorý zároveň poskytuje miesto na izbové rastliny v závesných nádobách. Ide pritom o deliaci prvok, ktorý neoberá zvyšok miestnosti o svetlo. A keďže stojí na nožičkách, jeho výhodou je aj to, že sa dá podľa potreby natočiť alebo premiestniť. Ďalším dôležitým priestorovým zásahom bola zmena kuchynskej linky z tvaru L, ktorý bol v projekte developera, na lineárnu s ostrovčekom. Vďaka tomu je v kuchyni viac skriniek aj viac pracovných plôch, ostrovček poskytol zároveň šikovné miesto na stolovanie.
Pokiaľ ide o dizajn, východiskom tu bola nezvyčajná podlaha. „Vždy začínam niečím, vďaka čomu bude byt autentický. Nerada robím tuctové interiéry. Keby som skombinovala bielu a obyčajné drevo, páčilo by sa to každému, ale také som videla tisíckrát. Chcela som niečo, čo bude iné a zaujímavé,“ približuje Táňa.
„Keď som začala zariaďovať touto podlahou, všetci nad ňou krútili hlavou. Ale ja som vedela, že na kombináciu s jemným zariadením bude ideálna.“ Výraznú podlahu teda skombinovala so stenami a nábytkom v svetlých odtieňoch sivej a k tomu potom doladila svietidlá a ďalšie prvky – na väčšinu z nich zvolila čiernu, na oživenie použila zopár zlatých detailov.
Nerada robím tuctové interiéry. Keby som skombinovala bielu a obyčajné drevo, páčilo by sa to každému, ale také som videla už tisíckrát. Chcela som niečo, do čoho sa človek zamiluje na prvý pohľad.
Táňa, autorka interiéru
Šikovne nakomponované zariadenie, premyslený farebný koncept a detaily, ktoré sa opakujú na viacerých miestach interiéru, urobili z bytu praktický a zladený celok. Ako však upozorňuje Táňa, pri realizácii bol kľúčovým zručný remeselník, na ktorého sa dá spoľahnúť a ktorý je k dispozícii vtedy, keď treba. Práve túto úlohu perfektne zastal jej manžel. „Je veľký pedant a detailista, čo je na jednej strane skvelé, na druhej mu však práca občas trvá dlhšie. Ale bez neho by to nešlo. Zohnať dobrého remeselníka je dnes problém a v malom byte dvojnásobný,“ konštatuje Táňa.
TOP TIP
Kuchynské skrinky siahajú až na opačnú stranu vstupu do izby, kde je vo vysokej skrini zabudovaná chladnička. Vďaka tomu sa v kuchyni uvoľnilo miesto na väčšiu pracovnú plochu. V skrinke nad dverami je zas príprava na klimatizáciu, takže klimatizačná jednotka môže byť po väčšinu roka skrytá za dvierkami. Len v čase, keď sa používa, sa skrinka otvorí.
Na oživenie použila Táňa zopár zlatých detailov, napríklad nízka skrinka z Ikey dostala vďaka zlatým úchytkám úplne iný šmrnc. „Ikea je dobrá v tom, že na veci netreba dlho čakať, a zlaté prvky dodali bežnej skrinke luxusnejší vzhľad,“ upozorňuje Táňa.
„Nechcem šetriť na materiáli ani na kvalite, ale snažím sa robiť veci optimálne – tak, aby nevyzerali lacno a pritom neboli predražené. Často stačí len správne skombinovať rôzne prvky,“ prezrádza.
Profil
NEHNUTEĽNOSŤ
Garsónka s plochou 39 m2 a balkónom 2 m2 v novostavbe v okrajovej štvrti Bratislavy
NÁVRH A REALIZÁCIA
Tatiana a Michal Klinovskí
Instagram: tana_klinovska
Pripravila: Erika Kuhnová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: Časopis Môj dom