Zdroj: Cartelle Design

Štýlový a zaujímavý interiér aj v malom byte? Garsónka vo farbách roka 2021 vás o tom presvedčí

11. 03. 2021
Zdieľať

Architekti navrhli tento interiér pre mladú modernú a energickú ženu. A presne tak pôsobí aj jej byt. Sivá, čierna a biela tvoria farebný základ, ktorý prestupuje celým priestorom, no je to žltá, ktorá na seba strháva všetku pozornosť.

Architekti zo štúdia Cartelle design si môžu povedať, že sú tak trochu vizionári − tento byt, v ktorom zaujme predovšetkým farebný kontrast sivej a žltej, navrhli už v roku 2018.

Prečítajte si tiež
Ako sa v malej garsónke podarilo vytvoriť vzdušný a pohodlný interiér?

Hlavným zadaním pre nich bolo vytvoriť štýlový a zaujímavý interiér, čo v garsónkach nebýva jednoduché. Keďže ich klientka veľmi rada číta, potrebovala police na knihy a aj miesto na relax. No vzhľadom na to, že veľmi často nevarí, stačila jej kuchyňa, ktorá spĺňa základné požiadavky na funkčnosť.

Spálňa s obrazom pandy

V podstate jedinou dekoráciou je veľký plagát pandy, ktorý vnáša do miestnosti prvok hravosti a neformálnosti. Zdroj: Cartelle Design

Malý priestor, ktorý dýcha

Hoci byt v skutočnosti nie je veľký, k pocitu, že je priestrannejší, prispieva vysoký strop a okná, ktoré zaberajú takmer celú šírku čelnej steny, takže poskytujú dostatok denného svetla.

Jedálenský kút s atypickým svietidlom

Opticky výrazné kusy nábytku a doplnkov, v tomto prípade lavica a svietidlo nad stolom, zase vymedzujú relaxačnú a jedálenskú časť miestnosti. Zdroj: Cartelle Design

Aj napriek tomu sa však architekti držali pravidla, že malý priestor netreba zahltiť množstvom vecí. Rozhodli sa preto pre striedmosť a vstavaný nábytok vyrobený na mieru, s ktorým majiteľka získala dostatok miesta na odkladanie. V podstate jedinou dekoráciou je veľký plagát pandy, ktorý vnáša do miestnosti prvok hravosti a neformálnosti.

Tip redakcie

Na vymedzenie „spálne“ v malom byte nepotrebujete múry − skúste ju opticky ohraničiť farbou na stene alebo výraznom prvku, napríklad na vyvýšenej podlahe. Neprídete tak o cenné centimetre.

Posteľ so žltým rámom

Farebný základ tohto malého, no nápaditého bytu tvoria sivá, čierna a biela, ktoré prestupujú celým priestorom. Je to však žltá, ktorá na seba strháva všetku pozornosť. Zdroj: Cartelle Design

Atmosféru tvorí výrazná žltá

Farebnú paletu tvoria predovšetkým neutrálne tóny – sivá, čierna a biela. Vďaka nim a použitým materiálom, najmä kovu a tehlám, získala garsónka industriálny nádych. Aby však architekti potlačili surovosť tohto štýlu a prispôsobili byt povahe mladej ženy, využili výrazné farebné akcenty v nevšedných podobách.

Malá pracovňa v garsónke

Lavica pod oknom vyrobená na mieru je perfektným miestom na čítanie, navyše poskytuje majiteľke aj dostatok úložného priestoru. A keď majiteľku sedenie na lavici omrzí, môže relaxovať v závesnom kresle. Zdroj: Cartelle Design

Rozhodne najviac upúta žltá − uplatnila sa na ráme postele aj na mierne zvýšenej podlahe pod ňou, čím je jasne definovaná časť miestnosti určená na spánok. Monochromatickú paletu a surové materiály vyvažuje aj drevo, ktoré sa objavuje na skrinkách v kuchyni, jedálenskom stole či lavici pod oknom. 

Prečítajte si tiež
Rýchla a lacná premena garsónky v Trnave, kde záležalo na každom milimetri

Profil

NEHNUTEĽNOSŤ

Garsónka s plochou 41 m² , Moskva

AUTORI PROJEKTU

Architektonické štúdio Cartelle Design

Text: Cartelle Design, Lucia Blažiová
Foto: Cartelle Design
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: garsónka industriálny štýl malý byt úložné priestory
Zdieľať článok

Diskusia