Zdroj: Tomáš Hejzlar

Ako sa v malej garsónke podarilo vytvoriť vzdušný a pohodlný interiér?

27. 07. 2020
Zdieľať

Všetko dobre premyslieť a zladiť tak, aby ste sa dopracovali k vzdušnému pohodlnému interiéru, obzvlášť, keď má len 60 metrov štvorcových, je celkom umenie. Majiteľovi garsónky v pražských Nusliach sa to spolu s architektmi podarilo bravúrne.

„Málokedy sa podarí vyladiť projekt od prvých návrhov až po posledné textílie a rozmiestnenie obrazov na stenách. Klient bol v tomto prípade naklonený k takémuto typu spolupráce a navyše mal sám veľký zmysel pre dizajn a cit pre detail. Táto kombinácia vyústila do veľmi príjemnej spolupráce, na výsledku ktorej to je aj vidieť,“ popisuje prácu na projekte architekt Štěpán Svejkovský.

obývacia izba v pražskej garsónke

V interiéri dominuje čierno-biela farebná kombinácia, ktorú príjemne vyvažujú neutrálna sivá, napríklad na pohovke a kresle, a teplejší odtieň svetlého dreva na podlahe. Zdroj: Tomáš Hejzlar

Zariadenie je vcelku minimalistické a aj napriek tomu byt nepôsobí chladne ani neosobne. Tomu napomáhajú aj veľké okná, vďaka ktorým do priestoru preniká množstvo prirodzeného svetla.

„Klient disponoval veľkým zmyslom pre dizajn a citom pre detail, čo vyústilo do veľmi príjemnej spolupráce, na výsledku ktorej to je aj vidieť.“

Štěpán Svejkovský, architekt

Kuchyňa, jedáleň a obývačka sú v garsónke spojené

Kuchyňa, jedáleň a obývačka sú spojené v jeden harmonický celok, v ktorom je dostatok priestoru aj na menšie posedenie v kruhu priateľov a najbližších. Zdroj: Tomáš Hejzlar

Byt v zrekonštruovanom objekte bývalej továrne Regula na vás dýchne industriálnou atmosférou, k čomu silne prispievajú vysoké stropy s viditeľnými trámami.

Prečítajte si tiež
Rýchla a lacná premena garsónky v Trnave, kde záležalo na každom milimetri

Keď do developerského bytu vstúpil architekt, už mal podlahové povrchy, ktoré vybral sám majiteľ, a zariadenú kuchyňu i kúpeľňu. V základnom zadaní bolo zachovať otvorený a vzdušný priestor s industriálnymi prvkami, ale zároveň byt rozdeliť na súkromnú a spoločenskú zónu.

NÁŠ TIP

Vysoký strop a biele steny dobre vyplnia industriálne svietidlá v čiernej farbe, visiace na dlhých kábloch.

Dôležitým prvkom, ktorý má deliacu funkciu, je otvorená knižnica, otočená do priestoru kuchyne a obývačky. Tá v sebe zároveň ukrýva i šatník, prístupný zo súkromnej časti spálne a pracovne. V centre dispozície si nemôžete nevšimnúť kuchynský ostrov, vybudovaný okolo stredného nosného stĺpa.

Ostrovček funguje ako rozšírenie pracovnej plochy kuchynskej linky ale aj ako stôl, pri ktorom sa sedí na barových stoličkách. Pod ním je mobilný úložný priestor na kolieskach, ktorý sa môže spod ostrovčeka kedykoľvek vysunúť a ľubovoľne premiestniť. Na ostrovček nadväzuje sklenený jedálenský stôl, podoprený ľahkou oceľovou konštrukciou.

Súkromná časť za nábytkovým prvkom knižnice poskytuje priestor na manželskú posteľ a pracovný kútik, ktorý je zariadený antracitovým a bielym nábytkom. Ten bol vyrobený na mieru a navrhnutý v neutrálnych svetlých farbách ako kontrast k oceľovým konštrukciám, ktoré sa v obytnom priestore niekoľkokrát opakujú a prispievajú ku kompaktnosti celého interiéru. Majiteľ si nakoniec byt doplnil autorskými grafikami, množstvom kníh a interiérovými rastlinami.

Spálňa oddelená od zvyšnej časti bytu veľkou šatníkovou skriňou v neutrálnom sivom odtieni

Spálňu oddeľuje od zvyšnej časti bytu veľká šatníková skriňa v neutrálnom sivom odtieni. Z jej zadnej strany je otvorená knižnica, otočená do priestoru kuchyne a obývačky. Zdroj: Tomáš Hejzlar

NÁŠ TIP

Aj keď je industriálny štýl veľmi strohý, pokojne do interiéru zakomponujte kusové koberce, ktoré ho vhodne zjemnia, a navyše vám nebude zima na nohy.

 

jednoduchá kúpeľňa v garsónke

Menšia kúpeľňa rešpektuje celkové ladenie bytu a je priamočiaro jednoduchá. Aj keď tu nie je žiadne okno, je dostatočne svetlá vďaka vhodne zvolenej bielej farbe na stenách a obklade.
Zdroj: Tomáš Hejzlar

Prečítajte si tiež
Nekonvenčná garsónka v Bratislave s finančne nenáročným interiérom

Profil

NEHNUTEĽNOSŤ

Garsónka v Prahe – časť Nusle – s úžitkovou plochou 59 m2.

NÁVRH REKONŠTRUKCIE

Tím architektov zo štúdia Mooza Architecture pod vedením Ing. arch. Štěpána Svejkovského.

www.mooza-arch.cz

Text: Martina Paulová
Foto: Tomáš Hejzlar
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: garsónka malý byt rekonštrukcia bytu
Zdieľať článok

Diskusia