Hlavnou dominantou bytu je fascinujúci arkier. Rekonštrukciou vynikla duša priestoru
Počuli ste už, že na každom byte – bez ohľadu na jeho vek a stav – je niečo jedinečné? Niečo zaujímavé, čo sa oplatí vytiahnuť na svetlo sveta a podčiarknuť?
Pražský byt z dvadsiateho storočia nevyhovoval z dispozičného hľadiska požiadavkám súčasných vlastníkov. Rekonštrukcia bola nevyhnutná. V rámci nej sa architektom podarilo nájsť i zdôrazniť špecialitu tohto interiéru – arkier s veľkými štýlovými oknami, aký neraz domáci kedysi zastavali nábytkom. Nie to však jediná dominanta upraveného priestoru.
„Očistením pôdorysu od všetkých priečok (okrem nosných stien a hrubých podláh) sa nám podarilo získať priestor, v ktorom vynikne duša bytu a deje, ktoré sa v ňom odohrávajú. Celý priestor rekonštruovaného bytu, ktorý je od vstupu orientovaný naľavo a napravo, sme zjednotili položením bezprahových dubových parkiet. Nachádzajú sa v celom priestore bytu – línia prechádza od spálne k obývaciemu priestoru,“ vysvetľuje architektka Tereza Kabelková, spoluzakladateľka ateliéru Studio COSMO.
Zaoblená stena z dubového dreva ukrýva šatník
Podstatnou zmenou bola úprava dispozície tak, aby mohla slúžiť domácim a poskytovala im dostatok pohodlia. Na mieste, kde kedysi bola malá kuchyňa, je dnes priestranná kúpeľňa. Takéto umiestnenie je o to logickejšie, že sa do nej vchádza priamo zo vstupnej predsiene.
Z predsiene sa dalo vojsť aj do menšej miestnosti, ktorá fungovala ako sklad či komora a mierne vyčnievala z obdĺžnikového pôdorysu domu.
Tento priestor autori rekonštrukcie šikovne premenili na úložný priestor so šatníkom. Navyše mu pridali výnimočnú estetickú hodnotu. Decentne sa ukrýva za zaoblenou dubovou stenou, ktorá je jednou z dominánt zrekonštruovaného bytu. Okolo tejto steny jednoducho neprejdete bez toho, aby ste ju nepohladili. Odráža sa aj v zrkadle na stene vstupnej predsiene.
Farba duba a biela
Celý interiér spájajú dve základné farby: biela a dubová. Vďaka zmene dispozície a odstráneniu priečok, dnes môžete vidieť z jednej strany bytu na druhú. Od okna spálne sa priestor stupňuje smerom od súkromia až k exteriéru. Posledným predelom medzi obývačkou a vonkajším prostredím je fascinujúci arkier – hlavná dominanta bytu.
Architekti v ňom vytvorili priestor na posedenie, harmonizovaný izbovými rastlinami. Cez trojicu zložených okien v pôvodnom štýle vchádza do interiéru množstvo denného svetla. Miestnosť s arkierom dnes zahŕňa všetky spoločenské funkcie, teda kuchyňu, jedáleň i obývačku. Nábytok v retro štýle jemne poukazuje na históriu bytu.
Ako vyriešili pracovný kút?
Nás špeciálne zaujal v tomto byte ešte jeden prvok – riešenie miesta na prácu. Architekti umiestnili pracovný kút do spálne, ale pôsobí prakticky samostatne, pretože je vsunutý do výklenku.
Ten bol kedysi schovaný za dverami a zrejme mal slúžiť ako ďalší mini skladový priestor. Celý kút je z dubového dreva a má dve malé vlastné okienka uložené nad seba. Vstavaný drevený nábytok ponúka dostatok priestoru nielen na prácu, ale aj na odloženie kníh a dokumentov.
Byt s arkierom
Architektonický ateliér: Studio COSMO
Lokalita: Praha
Plocha: 70 m²
Realizácia: 2019
Sabína Zavarská
Foto: Studio COSMO