Zdroj: Venturapictures

Elegantný a hravý bratislavský byt v storočnej budove

30. 07. 2020
Zdieľať

Netradičné víkendové bývanie v centre hlavného mesta predstavuje príjemnú fúziu histórie s modernou. Historická budova z roku 1908 v sebe ukrýva interiér na život v roku 2020. Luxusný, elegantný a hravý zároveň.

Opíšte nám, ako vyzeral byt na začiatku.

Priestor sme dostali v jemne zrenovovanom stave. Pôvodné podlahy majitelia nechceli meniť, čo úprimne povedané, nebolo z nášho pohľadu správne rozhodnutie. Kuchyňa a jedna z kúpeľní prešli renováciou skôr, ako sme do priestoru vstúpili my, a do týchto častí sme viac nezasahovali.

Kvôli neodolateľnej vízii dvoch samostatných spální s vlastnými kúpeľňami však boli potrebné ďalšie stavebné úpravy.

Pompézna velvetová smaragdovozelená sedačka

Pompézna velvetová smaragdovozelená sedačka rozohráva hru, láka k rozhovorom i uvoľnenému oddychu. Zdroj: Venturapictures

Čo bolo pre vás najväčšou výzvou?

Architektonickou či realizačnou? Z pohľadu návrhu bola výzva dosiahnuť nadšenie u oboch z manželov ako spoločných investorov. To, z čoho bol nadšený majiteľ, pani majiteľke až tak nevyhovovalo a, samozrejme, to tak funguje aj naopak. Nakoniec sme sa vylučovacou metódou dopracovali k návrhu, z ktorého sa úprimne tešili obaja a my spolu s nimi. Poradiť si s krivými podlahami a stenami bol zase realizačný oriešok.

Prečítajte si tiež
Víkendový dom v Nitre s nádychom hotelového luxusu

Tak či tak, najväčšou výzvou je vždy skombinovať to, čo interiér ponúka a čo majiteľ, v tomto prípade majitelia, očakávajú. Tým, že nechceli meniť všetko, museli sme nájsť spojenie medzi pôvodným a novým. Zelená v kuchyni nás odštartovala.

zrkadlový bar

V historických budovách nájdeme vždy špeciálne tvarované miesto. Zabudnutá zárubňa vytvorila priestor na zrkadlový bar. Spolu s policovou vežou za pôvodnými zrepasovanými dverami tvoria nerozlučnú pôžitkársku dvojicu. Zdroj: Venturapictures

Každá spálňa má svoju vlastnú kúpeľňu…

Áno. Konečne si hostia môžu povedať „Som vo svojej kúpeľni!“. Byt disponoval od začiatku dvoma kúpeľňami. Prvá, zrekonštruovaná, bola vždy súčasťou jednej zo spální. Na vytvorenie hotelového komfortu bolo nutné pričleniť kúpeľňu aj k druhej spálni. Pôvodné dvere sme zamurovali a vytvorili sme nový vstup. Získali sme tak novú, zmysluplnú dispozíciu kúpeľne a luxusnú ónyxovú jaskyňu.

okrúhly mramorový stôl a smaragdovozelené steny v salóniku

Myšlienku vytvoriť „odvážny, nie však vulgárny“ interiér najviac vystihuje salónik v cípe apartmánu. Mnohouholníkový pôdorys (takmer v tvare diamantu), okrúhly mramorový stôl a smaragdovozelené steny vyrážajúce dych z neho robia najpôsobivejšiu miestnosť v apartmáne. Zdroj: Venturapictures

Pôsobia dosť luxusne…

Pri takomto type projektu je dôležité ponechať identitu budovy. Prirodzene sme siahli po ikonickom mramore Carrara a zelený ónyx sme zvolili ako zrkadlo modernej doby. Na každodenné pôžitky slúži nika vytvorená na pohár šampanského a nie až tak prioritne na šampón. Keďže v tejto kúpeľni nebolo veľa viditeľných svietidiel, nádych zlatej dostali batérie AXOR Starck v úprave FinishPlus kefovaný bronz.

Solitérna skriňa v kubistickej forme

Solitérna skriňa v kubistickej forme stále udržuje historického ducha. Dymové sklo na dverách a opäť orechová dyha, ktorá je použitá v celom interiéri, sú viditeľné na spodnom leme a vo vnútri skrine. Zdroj: Venturapictures

Ako reagovali majitelia na váš návrh spální?

Pri prvej návšteve spální sme sa nadchli z myšlienky použiť parížske maľované tapety, ktoré sa nám sem perfektne hodili. Návrh čistých stien s výraznou posteľou v neutrálnych tónoch bol až plánom B po súboji pohlaví a názorov majiteľov. Pôvodne dominantnú tapetu sme nahradili na mieru vyrobenou čalúnenou posteľou s EXTRA vysokým čelom, ktoré neprehliadnete.

Prečítajte si tiež
Súťaž Interiér roku: Luxusný rodinný dom v Trenčíne, ktorý nepôsobí chladne
veľkorysá spálňa s hotelovým komfortom

Veľkorysá spálňa v sebe zahŕňa všetok hotelový komfort. Správny výber materiálov podporuje ľahkosť a eleganciu. Zdroj: Venturapictures

Nábytok je vyrobený na mieru. S čím všetkým ste sa vyhrali?

Nábytok tvorí v našom interiérovom štúdiu vždy samostatnú kapitolu. Vymýšľame netradičné prvky, detaily, spájame rôzne materiály tak, ako vidíte v tomto interiéri.

V celej dennej zóne sa nachádzajú tri na mieru vyrobené komody. Mramor Emperador Dark na vrchnej doske, čelá z orechovej dyhy, bronzové podhmaty a nohy z kaleného skla. Komody sa líšia od seba iba svojimi dĺžkami. V chodbe, v obývačke a v salóniku.

zlaté odlesky na armatúre a doplnkoch v kúpeľni

Zmyselnosť dodávajú kúpeľniam nielen výnimočná skladba materiálov, ale aj zlaté odlesky na armatúre a doplnkoch. Zdroj: Venturapictures

Miestnosť za obývačkou je teda salónik?

Ten salónik či tá jedáleň? Z každého tak trochu. Vytvorili sme priestor s dvoma tvárami. Keďže je interiér vytvorený na krátkodobý prenájom, chceli sme ulahodiť každému z hostí. Ženy pravdepodobne uprednostnia jedáleň a muži sa, naopak, potešia salóniku. A možno to bude presne naopak. Veď predsa za okrúhlym stolom, ktorý má ladný tvar a nevytvára žiadne zbytočné bariéry, sme si všetci rovní.

Ikonická Marilyn Monroe od Michaela Moebiusa so žuvačkovou bublinou

Pop-art je synonymom kreativity a slobody. Ikonická Marilyn Monroe od Michaela Moebiusa so žuvačkovou bublinou a jej vlastným šarmantným nadhľadom. Zdroj: Venturapictures

Obrazy na stenách ste vyberali vy alebo ide o vášeň majiteľov?

Na stenách visia pop-artové obrazy Michaela Moebiusa. Stelesňujú základné tvaroslovie s odvahou byť iný. Odvážny.

Pri čom ste si v interiéri hneď na začiatku povedali „toto musíme zmeniť“?

Osvetlenie. Sami sme boli prekvapení, že pôvodne každá miestnosť mala jednu lampu s jednou žiarovkou. Ako to mohlo stačiť? K centrálnym svietidlám v každej z miestností sme pridali ambientné podsvietenie stropov. Stojacie či nástenné lampy zas slúžia na dotvorenie večernej atmosféry. Základom kompozície nového osvetlenia bol kruh. Vytvorili sme kombináciu svietidiel od rôznych dizajnérskych značiek, ktoré sa ale držia rovnakej podstaty.

mramorový sprchový kút

Unikátny ónyx a pôsobivý mramor spolu s ambientným osvetlením povýšili sprchový kút na luxusnú očistnú jaskyňu. Zdroj: Venturapictures

Pri čom ste si v interiéri hneď na začiatku povedali „toto musíme zachovať“?

Nie zachovať, ale povedali by sme, že skôr využiť. V historických budovách sa nájdu vždy špeciálne tvarované miesta. Zabudnutá zárubňa v časti, kde sa už dnes nachádza salónik, vytvorila priestor na zrkadlový bar. Uhádli by ste, že tam kedysi boli dvere? A keď už sme pri tých dverách. Pôvodné dvojkrídlové dvere sú zrepasované a do historickej budovy jednoznačne patria.

Môžeme sa tu ubytovať?

Šancu má každý.

Najväčšou výzvou je vždy schopnosť skombinovať to, čo interiér ponúka a čo očakáva jeho majiteľ.

Prečítajte si tiež
Úsporný luxus? Časť fasády domu je z dreva starej lode

Profil

Nehnuteľnosť

4-izbový byt s rozlohou 136 m2 v historickom centre Bratislavy určený na krátkodobý prenájom

Návrh a realizácia

Ing. Diana Perknovská
Mgr. Vojtech Neštiak
www.divo.design

Naším cieľom bolo vytvoriť interiér, v ktorom sa každý návštevník bude cítiť príjemne. Chceme, aby sa sem hostia s radosťou vracali, aby bol pre nich smaragdový apartmán jasnou voľbou pri každej ďalšej návšteve mesta.

Pripravila: Katarína Paukeje
Foto: Venturapictures
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty byty v Bratislave rekonštrukcia bytu
Zdieľať článok

Diskusia