Zdroj: Studio Flusser

Toto je každodenná oslava bývania! Rekonštrukcia bytu so skutočnou noblesou

14. 05. 2021
Zdieľať

Niet pochýb o tom, že pražské Dejvice sú vynikajúcou a vyhľadávanou lokalitou na bývanie. Avšak, kúpa staršieho bytu ani na tom najúžasnejšom mieste neznamená vždy výhru. Prečo? Pretože oproti minulým desaťročiam sa výrazne zmenil náš životný štýl a nároky na bývanie.

To je dôvod, prečo potrebujeme bývanie po kúpe nehnuteľnosti takmer vždy rekonštruovať. Prispôsobiť vlastným potrebám a prioritám. Premeny sa dočkal aj priestranný byt v Dejviciach. Rekonštrukciu stometrového bytu riešilo pražské štúdio No Architects, pre ktoré sú charakteristické pôsobivé projekty s umeleckým nádychom a silným základným motívom.

Obývačka s knižnicami

Nábytok je vyrobený na mieru. Zdroj: Studio Flusser

Je to vďaka tomu, že práca tohto štúdia je založená na spolupráci architekta a vizuálnej umelkyne. Komunikujú so širokým kolektívom interných aj externých odborníkov zo špecializovaných profesií. Výsledok je i v tomto prípade jedinečný a plný prepracovaných detailov.

Prečítajte si tiež
Hlavnou dominantou bytu je fascinujúci arkier. Rekonštrukciou vynikla duša priestoru

Z nevýhody výhoda – priehľad cez celý byt

Nepraktická dispozícia pôvodného bytu pozostávala z radu miestnosti pozdĺž jednej fasády. Prepojené boli obrovskou tmavou predsieňou. Na prvý pohľad veľmi nepraktické rozloženie potrápilo aj architektov.

„Uprednostnili sme verziu, ktorá využíva monumentálny šestnásťmetrový priehľad celým bytom. Jeho ťažisko tvorí posedenie pod knižnicou a kuchyňa s jedálňou. Z protiľahlých koncov na seba žmurkajú spálne detí a rodičov,“ charakterizujú hlavnú os rekonštrukcie autori premeny.

Zaoblená skriňa v chodbe

V celom interiéri nájdete zaoblené hrany, ktoré zmäkčujú aj veľké kusy nábytku. Zdroj: Studio Flusser

K spálni patrí privátna kúpeľňa

Rodičovská spálňa má vlastnú intimitu, aj keď nadväzuje na ostatný obytný priestor – okrem šatne k nej patrí aj privátna kúpeľňa. V pôvodnej tmavej predsieni našla priestor veľká kúpeľňa a stále zostalo dostatok miesta na vytvorenie pútavého vstupu do bytu. Zatočili ho tak, aby nepotreboval oddelenie ďalšími dverami, a predsa bol úplne separovaný od diania na domovom schodisku.

Posteľ s čalúneným čelom

Čalúnenie veľkej postele cituje vzor na domových dverách. Zdroj: Studio Flusser

Detaily odkazujú na históriu domu

V rámci celého interiéru nájdete odkazy na noblesne optimistický charakter domu z unikátnej epochy ranného 20. storočia, v ktorom sa byt nachádza. Fasáda aj verejný interiér domu majú výraznú dobovú výtvarnú atmosféru.

Prečítajte si tiež
Elegantné zladenie starožitného nábytku s modernými prvkami. Ako sa býva v byte na zámku?

Kapotáže vykurovacích telies v byte nesú vzory inšpirované domovým zábradlím, špice na zárubniach odrážajú geometrické zdobenie fasády nad oknami, čalúnenie veľkej postele cituje vzor na domových dverách. Hladké plochy zase zdôrazňujú ušľachtilosť podstaty dubových dýh a lakovaných povrchov v jemných odtieňoch.

Vysúvací matrac pod knižnicou

Za jedným operadlom pod knižnicou je zasunutý matrac, vďaka ktorému sedenie rozšírite na veľké letisko. Zdroj: Studio Flusser

Nábytok na mieru a obliny

Výmeny sa dočkali aj okná a všetky povrchy. Nábytok je navrhnutý na mieru, od postele, cez knižnice, rebriny, po jedálenský stôl. V celom interiéri nájdete zaoblené hrany, ktoré zmäkčujú aj veľké kusy nábytku. Za jedným operadlom pod knižnicou je zasunutý matrac, vďaka ktorému sedenie rozšírite na veľké letisko. Celý byt kompletne podčiarkuje mosadzná linka vpísaná do sokla podláh, nôh stolíkov i ďalšieho nábytku.

Prečítajte si tiež
Moderný byt v historickom dome s netradičným kuchynským prvkom
Chodba s nábytkom na mieru

V celom byte je navrhnutý nábytok na mieru. Zdroj: Studio Flusser

Rekonštrukcia bytu „S dejvickou noblesou“

Architektonický ateliér: No Architects

Autori: MgA. Jakub Filip Novák, MgA. Daniela Baráčková, Ing. arch. Barbora Jelínek

Lokalita: Praha 6 – Dejvice, ČR

Projekt: 2020

Realizácia: 2021

Podlahová plocha: 105 m²

Úžitková plocha: 100 m²

Dodávatelia: RekoLux STAV s.r.o.Truhlářství Petr Vencl

Použité materiály: dubové parkety, keramické obklady a dlažby, stolárske výrobky – lakovaná MDF, dubová dyha a masív, umelý kameň, umývateľné čalúnenie.

Sabína Zavarská

Zdroj: linka.news

Foto: Studio Flusser

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty byty v Prahe dubové parkety historický byt nábytok na mieru úložné priestory zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia