Zdroj: David Gaberle

Premena starého bytu s nepraktickou dispozíciou na moderný priestor pre mladý pár

03. 11. 2020
Zdieľať

Štyridsaťtri metrov štvorcových na bývanie nie je rozhodne veľa, ale ak je tento priestor zaujímavo a prakticky riešený, môže byť pre dvojicu mladých ľudí príjemným domovom.

Mladý pár si v českom Kladne vybral byt z päťdesiatych rokov a s požiadavkou rekonštrukcie oslovil architektonický ateliér Komon Architekti. Čo sa dialo ďalej?

Práca architektov na premene starého bytu s nepraktickou dispozíciou na moderný priestor pre mladý pár pokračovala priam intuitívne.

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia zanedbaného štvorizbáku: Varenie je divadlo a kuchyňa srdcom bytu

„Hneď v prvom momente nás zaujalo, že byt má skeletovú konštrukciu. Preto sme sa rozhodli vybúrať takmer všetky priečky, ktoré neboli nosné. Zostalo nutné minimum. Dispozíciu sme prispôsobili dnešnému štandardu: kuchyňa s jedálňou a obývacou izbou tvorí jeden priestor,“ vysvetľuje architekt Martin Gaberle.

Byt s betónovou konštrukciou

Zdroj: David Gaberle

Surový betón, brezová preglejka

Skeletovú konštrukciu bytu odhalili na surový betón, ktorý pri modernej dispozícii jasne upozorňuje na pôvodné riešenie. Nové priečky a vstavaný nábytok je z brezovej preglejky, ktorá interiér harmonizuje a zjemňuje drsný efekt betónu. Svedkom minulosti bytu sú tiež pôvodné parkety. Vybúrané podlahy dopĺňa cementová stierka.

obývacia izba a priznané betónové priečky

Zdroj: David Gaberle

Sivá, biela, béžová a minimalistické osvetlenie

Farebnosť interiéru je nenápadná, život doň vnesú samotní majitelia svojou prítomnosťou, dekoráciami a predmetmi dennej potreby. Základným „plátnom“ je sivá, biela a béžová, a teda – sivý betón a pohovka, biele steny a stropy , béžová preglejka a drevo. Aj osvetlenie je riešené minimalisticky – v kuchynskej i pracovnej časti vo forme dvoch veľkých „nahých“ žiaroviek s viditeľným káblom.

Prečítajte si tiež
Pod starým stropom našli hotový poklad! Storočné drevené trámy určili charakter rekonštrukcie bytu

V kúpeľni sa architektom podarilo opticky zväčšiť priestor nielen bielou farbou v kombinácii so svetlým drevom, ale aj zrkadlami a preskleným sprchovacím kútom.

biela kuchyňa so sprchovým kútom

Zdroj: David Gaberle

Čo dokáže dobrá spolupráca

Asi najviac pozitívneho pri tejto rekonštrukcii urobila vynikajúca spolupráca medzi investorom a architektom. Mnohé potenciálne zaujímavé projekty krachujú práve na rozdielnosti názorov alebo nie úplnom porozumení jednej alebo druhej strany. Projekt rekonštrukcie bytu v Kladne našťastie takýmto nie je a výsledkom je zaujímavý projekt moderného bývania.

kuchynská linka v svetlých odtieňoch

Zdroj: David Gaberle

Byt s betónovou konštrukciou

Architektonický ateliér: Komon Architekti

Architekti: Martin Gaberle, Ema Traplová

Lokalita: Kladno, ČR

Projekt: 2016

Realizácia: 2017 až 2019

Plocha: 43 m2

Sabína Zavarská
Foto: David Gaberle

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty rekonštrukcia bytu zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia