Zdroj: Peter Fabo 

Funkcionalizmus stavby vniesli aj do interiéru. V byte nechýba ani farebné prekvapenie

01. 06. 2021
Zdieľať

Na Letnej ulici v Prahe 7 stojí dom, ktorý je cenným príkladom takzvaného emocionálneho funkcionalizmu. Navrhol ho architekt a sochár Martin Reiner v druhej polovici tridsiatych rokov.

Architekti z 0,5 Studia nedávno zrekonštruovali jeden z bytov v tejto stavbe. Nadviazali na jej historický kontext a zároveň prispôsobili interiér súčasným požiadavkám na bývanie. 

Jedným z hlavných zadaní pri rekonštrukcii bytu bolo upraviť dispozíciu z pôvodnej 3 + 1 na 3 + kk. Podarilo sa to aj bez náročnejších búracích prác, len s minimálnymi stavebnými zásahmi.

Pôvodná dispozícia zahŕňala vedľa samostatnej kuchyne aj neveľkú izbu pre slúžku. Spojením tejto izby s kuchyňou vznikla priestranná spálňa orientovaná do pokojného vnútrobloku.

Veľká knižnica a jedáleň

V obývačke dominuje knižnica z dubovej dyhy, ktorej súčasťou je pracovné miesto.  Zdroj: Peter Fabo 

Súčasnému životnému štýlu vyhovuje spojenie obývačky a kuchyne do jedného celku, podobne riešili architekti obytný priestor aj v tomto prípade. Bez zmeny v dispozícii zostala hala, kúpeľňa, toaleta a izba, do ktorej sa vchádza z haly – dnešná detská izba.

Prečítajte si tiež
Ako dokonale kombinovať farby v interiéri?

Dubová dyha, geometria budovy, moderná kuchyňa

Geometrické prvky architektúry domu na Letnej vložili autori premeny aj do interiéru, nesie ich v zjemnenej forme vstavaný nábytok vyrobený na mieru. V celom byte nájdete oblúky, charakteristické pre diela Martina Reinera. Spálňa, chodba a detská izba majú jednotnú farebnosť – sú zahalené do bielej. V obývačke dominuje knižnica z dubovej dyhy, ktorej súčasťou je pracovné miesto.

Modrá kuchyňa

Domáci sa neboja výrazných farieb. Dôkazom je táto výrazná kuchyňa. Zdroj: Peter Fabo 

Vstavaná kuchyňa je odčlenená opticky, pôsobí ultra moderne aj vďaka kombinácii sýtej modrej s čiernou. Kontakt s históriou stavby zostal zachovaný vďaka citlivo repasovaným oknám, dverám a parketám. Mozaika zo sintrovanej dlažby v kúpeľni a na toalete odkazuje na dobový štýlový výraz.

Červené posuvné dvere do chodby

Modro-čierna kuchyňa s červenými posuvnými dverami, ktoré vedú do haly.  Zdroj: Peter Fabo 

Umelecký kontext a dizajnové vázy

Špeciálne nás oslovilo farebné riešenie interiéru. Je vidno, že domáci sa neboja ani výrazných farieb, a tak interiér dostal jedinečný vzhľad. Všimnite si pôsobenie modro-čiernej kuchyne s červenými posuvnými dverami, ktoré vedú do haly. 

Prečítajte si tiež
Toto je každodenná oslava bývania! Rekonštrukcia bytu so skutočnou noblesou

Architekti Pavel Nový a Vít Svoboda si spoluprácu s majiteľmi na výtvarnom koncepte a návrhu bytu pochvaľujú. Okrem toho, že majú vkus, majú tiež blízko k súčasnej umeleckej scéne. I preto sa v interiéri objavujú práce umelcov a dizajnérov.

Vstavaná biela skriňa

Spálňa, chodba a detská izba majú jednotnú farebnosť – sú zahalené do bielej. Zdroj: Peter Fabo 

Niektoré diela sa zaoberajú architektonickými motívmi, napríklad maliar Martin Herold spracoval niekoľko Reinerových realizácií. Ďalšie obrazy, ktoré si tu môžete všimnúť, sú od autorov Nepheli Barbas a Pavla Příkaského. Atmosféru bytu dolaďujú výrazné farebné vázy, ktoré navrhol sklársky výtvarník a dizajnér František Jungvirt.

Prečítajte si tiež
Premena starej vily na bývanie plné farieb

Byt Letná

Architektonický ateliér: 0,5 Studio

Architekti: Pavel Nový, Vít Svoboda

Lokalita: Praha, ČR

Plocha: 86 m2

Realizácia: 2020

Sabína Zavarská 

Foto: Peter Fabo 

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty byty v Prahe dubové drevo funkcionalizmus geometrické tvary historický dom moderné bývanie
Zdieľať článok

Diskusia