Zdroj: Ing. arch. Barbora Jozová

Jednoduchý byt inšpirovaný škandinávskym štýlom pre mladý pár na konci štúdií

18. 04. 2022
Zdieľať

Projekt rekonštrukcie bytu sa realizoval za trochu zvláštnych podmienok. Klientka nás oslovila v čase, keď študovala v zahraničí právo. Osobne sme sa stretli, až keď bola realizácia bytu hotová. Všetky konzultácie tak prebiehali na diaľku cez videohovory. Napriek tomu prebehla rekonštrukcia nad očakávania hladko a v krátkom čase.

Klientka nás oslovila s tým, že potrebuje pomôcť so svojím štartovacím bytom 2 + 1 (67 m2) pre seba a svojho snúbenca. Mladý pár si želal jednoduchý, svetlý interiér, v ktorom by prevládali prírodné materiály.

Jednoduchý byt inšpirovaný škandinávskym štýlom

Obývacia izba. Zdroj: Ing. arch. Barbora Jozová

Najlepšie ich vystihoval škandinávsky štýl, ktorým sme sa následne inšpirovali. Pôdorys bytu je pomerne členitý, v stenách sa nachádzajú všelijaké kúty a niky. Tie sme využili na umiestenie vstavaného nábytku, steny sme nanovo scelili a pritom sme miestnosti príliš nezaplnili.

Jednoduchý byt inšpirovaný škandinávskym štýlom

Miestnosť je ozvláštnená podsvietenou knižnicou nadväzujúcou na televíznu skrinku. Zdroj: Ing. arch. Barbora Jozová

Vzhľadom na nižší rozpočet realizácie sme museli stavebné práce obmedziť na minimum a sústrediť sa hlavne na vybavenie nábytkom. V byte bola upravená časť elektrických rozvodov, vymenená nášľapná vrstva podláh v predsieni a v kuchyni, ako aj opravená pôvodná masívna drevená podlaha v obývačke a v spálni.

Jednoduchý byt inšpirovaný škandinávskym štýlom

Súčasťou obývačky sú aj dve pracovné pozície s písacími stolmi, ktoré ponúkajú nielen zázemie na štúdium, ale neskôr aj priestor na prácu z domu. Zdroj: Ing. arch. Barbora Jozová

Dôležitým motívom interiéru sa stali dubové laty, ktorými sme obložili steny v predsieni a v kuchyni. V predsieni sme ponechali pôvodnú vstavanú skriňu, na ktorej sme vymenili dvere. Ďalší nábytok už bol riešený na mieru vstavbou z bieleho lamina a z lamina imitujúceho dubové drevo. Kuchyňa bola pôvodne navrhnutá zo systému z obchodného domu Ikea, nakoniec sa však výroby chopili stolári, ktorí potom vytvorili aj nábytok na mieru v obývačke.

Jednoduchý byt inšpirovaný škandinávskym štýlom

Podstatným prvkom interiéru sa stali záclony a závesy, ktoré priestor zútulnili a zároveň zjemnili pohľad na steny s oknami. Zdroj: Ing. arch. Barbora Jozová

Súčasťou obývačky sú aj dve pracovné pozície s písacími stolmi, ktoré ponúkajú nielen zázemie na štúdium, ale neskôr aj priestor na prácu z domu. Miestnosť je ozvláštnená podsvietenou knižnicou nadväzujúcou na televíznu skrinku. Pohovka a pracovné stoličky sú z obchodu IKEA. Podstatným prvkom interiéru sa stali záclony a závesy, ktoré priestor zútulnili a zároveň zjemnili pohľad na steny s oknami.

Jednoduchý byt inšpirovaný škandinávskym štýlom

Dôležitým motívom interiéru sa stali dubové laty, ktorými obložili steny v predsieni a v kuchyni. Zdroj: Ing. arch. Barbora Jozová

Spálňa majiteľov bola riešená typovým nábytkom. Vstavaná skriňa bola zakúpená v IKEA a následne upravená medzi steny stolármi. Komoda bola pôvodná, majiteľka jej dala novú tvár farebnou úpravou. Jednoduchými a pomerne lacnými krokmi sme s klientmi dosiahli veľmi príjemný výsledok.

Autori interiéru: Ing. arch. Barbora Jozová, Ing. arch. Vladislava Zikešová, Ing. arch. Iveta Nekulová, KREATIER s.r.o., www.kreatier.cz

Autorom fotografií je Ing. arch. Barbora Jozová

SÚŤAŽ INTERIÉR ROKU

V rámci súťaže Interiér roka sú každoročne oceňované výnimočné súkromné i verejné interiéry navrhnuté českými a slovenskými architektmi (doma i v zahraničí), a to v siedmich kategóriách.

Viac o súťaži Interiér roku 2021

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: domáca pracovňa dubové drevo nábytok na mieru pôvodný stav rekonštrukcia bytu škandinávsky štýl
Zdieľať článok

Diskusia