13. 02. 2007
Zdieľať

Máme za sebou niekoľko veľkorysých rekonštrukcií domov či bytov, preto sme sa tentoraz rozhodli potešiť aj menej odvážnych čitateľov. Takých, ktorí rekonštruujú postupne, alebo sú s celkovou dispozíciou svojho príbytku spokojní a riešia iba konkrétne detaily. Tak ako naši čitatelia Elena a Emil.

Vážená redakcia,
so záujmom listujeme v každom novom čísle časopisu Môj dom, ktorý sa rodí pod vašimi rukami. Sme už starší manželia, deti sa rozutekali do sveta a s postupujúcim vekom sa snažíme v dome prispôsobovať jednotlivé miestnosti a ich zariadene tak, aby sme vydržali byť čo najviac a najdlhšie nezávislí.


Kúpeľňa na dva spôsoby

77648

Momentálne riešime otázku prestavby kúpeľne. Pôvodnú sme zariadili začiatkom 70. rokov. Poskytovala priestor pre klasickú vaňu, umývadlo a miesto na práčku. Aj vďaka pribúdajúcim rokom začíname preferovať sprchovací kút, oceňujeme možnosť podlahového vykurovania, potrebu lepšieho osvetlenia apod.
Chceme vás poprosiť o návrh úsporného variantu prestavby kúpeľne – napríklad so zachovaním vane. Radi by sme však získali i váš názor na ideálny variant s prípadnou úplnou zmenou dispozície, ak by sme sa rozhodli pre väčšiu investíciu.
Vopred vám ďakujeme.
Vaši verní čitatelia Elena a Emil

1. Variant


Kúpeľňa na dva spôsoby

77653

Zariadiť neveľkú kúpeľňu nie je jednoduché, o čom sa už pred našou architektkou presvedčili i majitelia. Málo priestoru, dvoje dverí, ktoré bránia účelnému rozmiestneniu sanity a nábytku. Doterajšia dispozícia bola pozdĺžna, umývadlo stálo osamotene v rohu pri dverách, práčka uprostred a dominantná vaňa nepôsobili príliš útulne. Architektka sa rozhodla priestor otvoriť a opticky rozšíriť, zapojiť do hry aj ostatné steny. Majitelia píšu, že by sa zaobišli bez vane, k variantu sprchovacieho kúta sa ostatne prikláňa mnoho starších párov, ktoré reálne počítajú so zníženou mobilitou v pokročilom veku.


Kúpeľňa na dva spôsoby

77650

Tento variant oddeľuje mokrý proces od suchého i tenkou priečkou a obkladom do tvaru písmena L, vďaka čomu možno miestnosť zariadiť i sektorovým nábytkom. Rekonštrukcia počíta s novou dlažbou. Farebné riešenie je striedme a elegantné, jeho konkrétnu podobu si však môžu majitelia prispôsobiť podľa vlastných preferencií. Rekonštrukcia podlahy môže priniesť i zabudovanie elektrickej rohože, ktorá bude plniť funkciu podlahového vykurovania. Práčka bude i naďalej nápadná, jej orámovanie skrinkami či policou jej však umožní zapadnúť do kontextu miestnosti.

2. Variant


Kúpeľňa na dva spôsoby

77654

Druhé riešenie počíta s o čosi vyššou investíciou. Rekonštrukcia podlahy s alternatívnym podlahovým vykurovaním je základ, na rozdiel od prvého variantu sa však v tomto prípade pracuje s nábytkom vyrobeným na objednávku. Kreslo či stoličku v kúpeľni ocenia práve starší používatelia, pokiaľ navyše zvolia priam dizajnový kus, môže aj malá kúpeľňa pôsobiť luxusne. Rohový sprchovací kút so subtílnou okrúhlou dizajnovou vaničkou a závesom umožňuje celý priestor, ak sa práve nepoužíva, otvoriť a zväčšiť. Záves je jednoduché a cenovo prijateľné riešenie, jeho výmena nestojí veľa, nová farba či vzor však dokážu veľmi pôsobivo zmeniť štýl miestnosti.


Kúpeľňa na dva spôsoby

77651

Na protiľahlej stene je osadený pult s umývadlom. Pult ani umývadlo nemôžu byť príliš široké, aby nenarúšali komunikáciu – prechod – od dverí k dverám. V oboch variantoch je použitá polica na odkladanie či sušenie uterákov umiestnená nad teleso plochého radiátora. V takom prípade nemusíte voliť obľúbené rebríkové teleso, uteráky budete mať aj tak vždy teplé a suché. Farebné riešenie je striedme, ale moderné, tip pre starších manželov, ktorí však chcú kráčať s duchom času.

Kategória: Kúpeľňa, WC Navrhovanie interiéru
Tagy: kúpeľňa riešenie
Zdieľať článok

Diskusia