Lodžia plná rastlín, veľká obývačka s kuchyňou a množstvo skrytých úložných priestorov. Ani neuveríte, že ste v paneláku!
Už sme tu mali niekoľko príkladov, ako si architekti sami pre seba navrhli alebo zrekonštruovali dom či byt. Všetky mali jedno spoločné – keď architekt realizuje svoju prácu bez akýchkoľvek obmedzení, naplno, vznikajú veľmi pôsobivé riešenia. Jedným z nich je aj rekonštrukcia bytu na 11. poschodí paneláku v pražskom Smíchove.
Architekt René Dlesk má množstvo zahraničných skúseností, pochádza zo Slovenska a žije v Prahe. Tvorí súčasť architektonického ateliéru RDTH architekti. Tentokrát však neriešil zadania klientov, ale rekonštrukciu vlastného bytu v pražskej štvrti Smíchov, kde býva spolu s manželkou a dcérou. Sám o sebe tvrdí, že má rád slušnosť, prirodzenosť a úprimnosť, a to aj pri stavebných materiáloch – ich drsnosť, hladkosť, starnutie. A tiež, že je perfekcionista. Čo z toho vzniklo?
Pôvodná dispozícia nefungovala ani netešila
Pôvodná dispozícia bytu bola dosť nepraktická, nakoniec, poznáte to z našich panelákov – pri vchode kúpeľňa a dve detské izby, nasledovala malá hala s WC a vstupom do kuchyne, obývačka a mini izbička, ktorá nemá ani 8 metrov štvorcových. Všetky predsiene a ďalšie „priestorové nezmysly“ zmizli a majitelia dispozíciu obrátili kompletne naruby.
Veľká obývačka s kuchyňou je základ
Srdcom bytu mala byť veľká obývačka, do ktorej sa zmestí kuchyňa, veľký stôl, priestor na cvičenie a napríklad aj detská šmykľavka. Preto zaberá celú jednu sekciu bytu vymedzenú nosnými panelmi. Namiesto televízie rodinka pozerá filmy a rozprávky z projektora. Plátno je umiestnené medzi obývačkovú a kuchynskú časť dennej zóny.
Izba pre dcéru kopíruje hosťovskú
Ďalšou izbou, ktorá bola v tomto byte nevyhnutnosťou, je izba pre dcéru. Je takmer presným zrkadlovým odrazom vedľajšej hosťovskej izby, ktorá slúži aj ako pracovňa. Sú spojené posuvnými dverami a blokom zabudovaných skríň. Kedysi na tomto mieste bola smutná obývačka bez balkóna.
Z bývalej kuchyne je dnes kúpeľňa s oknom
Základom premeny bolo prehodenie funkcií, ktoré potrebovali prístup k vode. Tam, kde bola kedysi malá kúpeľňa, je dnes veľká kuchynská linka lemujúca priestor srdca domu. Naopak, na mieste, kde kedysi bola kuchyňa dnes stojí komfortná kúpeľňa s vaňou a nika na práčku. Samostatné WC zostalo na svojom pôvodnom mieste, ale aj ono prešlo modernizáciou. Vďaka tomuto riešeniu kúpeľňa získala veľké okno, čo sa dá v panelákoch považovať za malý-veľký zázrak. Vetranie je jednoduché a do kúpeľne preniká aj cenné prirodzené svetlo.
Komplikácie s elektrinou vyriešené: všetko na povrchu!
Elektrické vedenie nebolo možné zasekávať do nosných múrov, architekt tiež nechcel znižovať stropy sadrokartónovými podhľadmi, kde je možné časť rozvodov skryť. Padlo rozhodnutie všetko viesť po povrchu tak, ako pôvodné rozvody kúrenia. „Mám rád zmysluplné obmedzenia, ktoré mi zjednodušujú rozhodovanie a súčasne vytvárajú vlastnú prirodzenú estetiku. Už o niečo menej radi mali toto rozhodnutie murári, inštalatéri a elektrikári, ktorí sa museli trafiť presne na os všetkého: izieb, otvorov aj dlaždičiek. Všetky nové rozvody sú totiž vedené v presných geometrických sieťach,“ konkretizuje svoje požiadavky architekt René Dlesk.
Nerovnosti ako úprimná dekorácia
Domácich netrápili ani nerovnosti. Murári ich mali len nahrubo začistiť, napenetrovať a vybieliť. „Nerovnosti mi totiž v tomto prípade vôbec nevadia, dokonca ich mám rád. Je to úprimná dekorácia a navyše zadarmo,“ vysvetľuje architekt. Úložné priestory si vyžadovali mnoho detailnej stolárskej práce – pravdupovediac, ani by ste netušili, kde všade sa nachádzajú – viď fotografie. Vo vnútri skriniek je jaseňová dyha.
Spálňa na šírku postele
Najmenšou miestnosťou v byte je spálňa manželov. Je úzka len na šírku postele a takmer na celej jednej stene má okno. V tejto izbe je len nasurovo oškrabaná omietka a pôvodný panel s nespočetným
množstvom nedokonalostí natretý (vďaka omylu dcérky, ktorá pridala ruku k dielu – pôvodne mal zostať sivý) nabielo. Zámerom domácich je neskôr spálňu obložiť jaseňom ako kajutu. Obľubou architekta a domáceho pána v jednom je pestovanie rastlín. Je ich preto plná lodžia, s výhľadom na celú Prahu. Pestuje popínavé uhorky, paradajky, brečtan, ktoré vidno aj z interiéru.
Byt u Klamovky
autori: René Dlesk a Tamara Kolaříková
lokalita: Praha, ČR
plocha: 79 m2 + lodžia 6 m2
projekt: 2018/2019
realizácia: 2021
Sabína Zavarská
Foto: Filip Beránek