Zdroj: Boysplaynice

Jednoduchý, praktický a ľahko udržiavateľný byt zariadený v mužskom štýle

24. 07. 2022
Zdieľať

Úspešný mladý muž si kúpil podkrovný mezonet v blízkosti Letenského námestia v Prahe. Keďže mal vlastné predstavy o riešení priestoru i dizajne, byt od developera odkúpil ešte v základnom stave „shell and core“, kompletne dokončená bola iba kúpeľňa.

Napriek základnému stavu sa spolu s architektkami zo štúdia SMLXL dohodli na ďalších úpravách a doriešení interiéru podľa predstáv investora. Výsledkom je moderný a pôsobivý originálny byt s typickou mužskou energiou. Byt v novej podkrovnej vstavbe s plochou 52 m2 je po realizácii návrhu od šikovných architektiek Kláry Valovej a Evy Mohylovej dispozične riešený ako 2kk.

Prečítajte si tiež
Otvorený a zábavný pánsky loft v industriálnom štýle

Na prízemí sa okrem vstupnej chodby nachádza kúpeľňa a spálňa, na poschodí je priestranná obytná miestnosť s kuchynským a pracovným kútom a terasou. Vďaka orientácii terasy do vnútrobloku je pokojným miestnom na relax vonku. Na druhej strane sa totiž nachádza rušná Korunovačná ulica.

Jednoduchý, praktický a ľahko udržiavateľný byt zariadený v mužskom štýle

Pracovný kút od obytného priestoru opticky oddeľuje perforovaný plech lakovaný na čierno. Zdroj: BoysPlayNice

Zmena dispozície, iný tvar schodiska, premiestnenie kuchyne

„Klient si prial byt plne prispôsobiť svojim predstavám o využití priestoru a designu, preto sme sa po dohode rozhodli pre väčšie stavebné úpravy. Zahŕňali úpravu dispozície, zmenu tvaru schodiska, nové umiestnenie kuchyne a kompletnú rekonštrukciu kúpeľne. Novo navrhnutý tvar schodiska, presun zásobníka na teplú vodu do stropu kúpeľne a umiestnenie práčky pod schodmi nám umožnilo maximálne využiť priestory bytu,“ opisujú základ premeny architektky.

Jednoduchý, praktický a ľahko udržiavateľný byt zariadený v mužskom štýle

Oválne vykurovacie teleso je dokonca vyrobené na mieru – rovnako zo surovej ocele. Zdroj: BoysPlayNice

Zariadený v mužskom štýle

Majiteľ atypického bytu si želal, aby bol zariadený v mužskom
štýle – jednoducho, prakticky, s dôrazom na ľahkú údržbu. Z hľadiska farebnosti a dizajnu upúta na prvý pohľad. V interiéri totiž dominuje oceľ, betón a industriálne prvky, pričom celý interiér je postavený na kontraste čiernej a bielej, doplnený sivou a miestami drevom.

Prečítajte si tiež
Petržalský byt v pánskom štýle ako stvorený pre pohodlné bývanie

Oceľové schodisko, perforovaný plech a betón

Fascinujúcim prvkom je schodisko zo surovej ocele bez povrchovej úpravy a taktiež po tehličkách lepená tehlová stena v obytnom priestore nafarbená na antracitovo. Oválne vykurovacie teleso je dokonca vyrobené na mieru – rovnako zo surovej ocele. Pracovný kút od obytného priestoru opticky oddeľuje perforovaný plech lakovaný na čierno. Nájdete ho aj na dvierkach horných skriniek v kuchyni. Oceľ a betón sú hlavnými materiálmi barového sedenia v kuchyni. Na podlahách je betónová stierka s výraznou kresbou, industriálne svietidlá sú repasované.

Jednoduchý, praktický a ľahko udržiavateľný byt zariadený v mužskom štýle

Pracovňa. Zdroj: BoysPlayNice

Kúpeľňu ukrýva kocka z brezového dreva

Aj keď interiéru dominuje betón a oceľ, nájdete tu aj drevo. Na prízemí je vytvorený drevený blok – kocka, v ktorej je umiestnená kúpeľňa. Samozrejme, i tá je riešená minimalisticky. Walk-in sprchový kút oddeľuje od zvyšku kúpeľne len pevné číre sklo. Za posuvným zrkadlom sa skrýva úložný priestor.

Jednoduchý, praktický a ľahko udržiavateľný byt zariadený v mužskom štýle

Aj keď interiéru dominuje betón a oceľ, nájdete tu aj drevo. Zdroj: BoysPlayNice

Najmenej technicky z celého bytu pôsobí spálňa, a to vďaka čalúnenej posteli s dreveným čelom. Biele šatníkové skrine a bielizník oživujú čierne oceľové úchytky zapustené v hrane dvierok. Väčšina nábytku bola riešená na mieru, a to nielen kvôli predstavám investora a autoriek premeny, ale aj kvôli nerovnostiam a zvláštnostiam podkrovného bytu.

Prečítajte si tiež
Predstavujeme ďalší z malých bytov v zrekonštruovanom internáte v Košiciach: Typicky mužský priestor s industriálnym nádychom

Použité materiály

Kuchyňa, jedáleň obývacia izba
Breza s výraznou kresbou – morená bielou a šedou lazúrou, biely lak, perforovaný plech lakovaný na čierno, oceľové plechy ponechané v prirodzenej farbe po valcovaní za tepla (schodisko). Jedálenské stolíky sú vyrobené na mieru – oceľové podnožie a betónové dosky.
Deliaca priečka pri pracovnom kúte je z perforovaného plechu. Tehlová stena je starostlivo vybraný obklad, lepený po jednotlivých tehličkách a je opatrená antracitovým náterom.

Jednoduchý, praktický a ľahko udržiavateľný byt zariadený v mužskom štýle

Lepená tehlová stena v obytnom priestore je po tehličkách nafarbená na antracitovo. Zdroj: BoysPlayNice

Vstupná hala
Drevená kocka – breza s výraznou kresbou – morená bielou a sivou lazúrou.

Spálňa
Šatníkové skrine na mieru majú atypicky riešené dvierka, frézovanie a výrobu úchytiek architektky starostlivo ladili s stolármi, čalúnená posteľ je doplnená na mieru vyrobeným čelom.

Kúpeľňa
Je riešená minimalisticky s použitím obkladu v jednom odtieni s výraznou kresbou, strop je vymaľovaný sivou vodeodolnou maľbou. Nábytok v kúpeľni je na mieru – oceľ lakovaná na čierno.

Projekt M1

architektonické štúdio: SMLXL

autorky projektu: Ing. Arch. Klára Valová, Ing. Arch. Eva Mohylová

lokalita: Praha

plocha: 52 m2

Sabína Zavarská

Foto: BoysPlayNice

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: čierna industriálny štýl malý byt mezonety pánsky interiér podkrovie
Zdieľať článok

Diskusia