Zdroj: iStock

Maľované stropy sú veľkým hitom, treba však vedieť, ako na to

18. 07. 2022
Zdieľať

Uvažovali ste niekedy o tom, že vymaľujete stropy v izbách inou farbou ako bielou? Rôznofarebné stropy sú obľúbené, dokonca dizajnéri tvrdia, že sa nemusíme báť ani výraznejších riešení. Majú silu nahradiť hlavnú „akcentovú“ stenu, zaviesť do inak monochromatickej miestnosti farbu a vytvoriť správnu atmosféru.

I keď dnes sa hovorí o namaľovaných stropoch ako o horúcom trende, nie je to úplne tak. Je to jednoducho vývoj priestorového dizajnu. Maľovanie stropu je v skutočnosti stará tradícia. Existuje celý rad inšpirácií, ako premeniť „piatu stenu“ na hlavný pútač miestnosti a dať jej doposiaľ nepoznanú funkciu.

Prečítajte si tiež
15 jednoduchých nápadov, ako oživiť steny v interiéri

Vymaľujte hornú časť izby spolu so stropom, pohráte sa s jej proporciami

Ak máte nízke stropy, ktoré vyvolávajú príliš stiesňujúci pocit alebo
naopak – privysoké a neútulné, proporcie upravíte zafarbením hornej časti miestnosti a stropu. Vysoký strop je zvyčajne skvelá vec, ale v úzkej chodbe môže pôsobiť nepríjemne. Ak chcete opticky znížiť výšku stropu, namaľujte strop tmavšou farbou, napríklad sýtou zelenou alebo sýtou punčovou a tiež namaľujte aj horných 20-30 centimetrov stien. Výsledok bude fascinujúci, priestor bude okamžite pôsobiť útulnejšie. Naopak, nízky strop „otvoríte“ použitím svetlomodrej alebo svetlofialovej. Bude pôsobiť ako nekonečná obloha.

Modrá izba so žltým stropom

Zdroj: iStock

Vytvorte dekoratívny strop s pruhmi

Ani stropy nemusia byť jednofarebné. Ak chcete svoj priestor osviežiť farbou, žiadny nápad nie je taký populárny ako pruhované steny. Samozrejme, pruhy možno použiť aj na stropy, čím vytvoríte dramatický prvok nad hlavou.

Prečítajte si tiež
Vašu domácnosť oživí drobný detail. Vyskúšajte zmeniť zárubne

Zdobenie farebnými pásmi si však vyžaduje starostlivé plánovanie, pretože zdôraznia nedokonalosti, od nerovných čiar až po nerovnomerné proporcie.

Zelená obývačka s tmavým stropom a bledým gaučom

Zdroj: iStock

Pridajte špeciálny efekt pomocou ručne maľovanej tapety

Aj tapeta na strope môže vytvoriť silný efekt. Špeciálne, ak ide o ručne maľovanú. Netreba žiadny zložitý vzor. Dobre funguje napríklad čiernobiela mriežka, ale vyskúšať môžete aj iné jemné odtiene a rôzne geometrické vzory. Ak máte radšej romantiku, zaujímavo fungujú tapety s jemnými farebnými prechodmi či abstraktnými kvetmi.

Vyskúšajte zaujímavé ozdobné vzory

Ak máte cit pre umenie, vyhľadajte výtvarného umelca, pre ktorého je maľovanie na steny kreatívnym plátnom. Možnosti zdobenia stropu sú nekonečné – od veselých detských kresieb, cez pop-art maľby a 3D obrazy, až po jednoduché geometrické tvary a abstraktné umelecké diela.

Prečítajte si tiež
Vytvorte si papierovú dekoráciu origami na stenu

Vymeňte biely strop za strop vo farbe hodiacej sa do farebnej schémy izby

Ak chcete namaľovať strop, môžete si vybrať, či sa rozhodnete pre odvážny kontrastný vzhľad alebo pre monochromatickú farebnú schému. Ak strop vymaľujete v jednej z farieb, ktoré v miestnosti používate, bude miestnosť pôsobiť celistvo, útulne a pozitívne. Vynikajúco funguje šalviová zelená. V tomto prípade môžete na strop použiť o niečo sýtejší odtieň, ako na stenách.

Zámocká jedáleň v bielej s výrazným stropo

Zdroj: iStock

Zónujte priestor pomocou stropu

Strop môže fungovať aj na zvýraznenie jednotlivých zón vo väčších miestnostiach, napríklad v spojených kuchyniach s obývačkami. Zónovanie otvoreného priestoru pomocou maľovaného stropu pomáha pridať určitú vizuálnu štruktúru miestnosti, ktorá oddeľuje jednu oblasť od druhej. Ak máte jednoduché zariadenie, nemusíte sa báť použiť výraznejšie farby.

Štrukturovaná stena detail

Zdroj: iStock

Aký typ farby použiť na strop?

Ak chcete maľovať štandardný strop, stačí obvyklá farba na stenu – matná emulzia je najlepšou voľbou. Ďalším nápadom, ak patríte k odvážnejším majiteľom bytu či domu, sú lesklé stropy. Kvalitne namaľovaný lesklý strop funguje ako zrkadlo, odráža svetlo a vytvára ilúziu extra výšky stropu.

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Kategória: Dekor
Tagy: farebné ladenie interiérové štýly interiérové trendy maľovanie interiéru maľovanie stien stropy
Zdieľať článok

Diskusia