Malý a prispôsobivý byt pre troch? Pozrite, ako sa vie meniť!

18. 09. 2020
Zdieľať

Hoci nie je veľký, dokáže sa veľmi ľahko prispôsobiť pre rôznorodý život a potreby troch obyvateľov. Inšpiratívny kreatívny byt.

Mladý pár, ktorý žil so svojim psom na okrajovej časti hlavného mesta, si kúpil menší byt v novej rezidenčnej štvrti. Vyrástla na základe opustených priemyselných areálov uprostred mesta. Má výhodnú polohu, nachádza sa medzi centrom a zeleným okrajom Ľubľany. Nečudo, že sa bývanie na tomto mieste mladému páru zapáčilo, podobne, ako mnohým mladým rodinám. Poloha, ktorá ponúka to najlepšie z oboch „svetov“ – ruch mesta i pokoj vidieka, je dnes neoceniteľná. Nevadí ani menšia rozloha bytu.

Rubikum pre troch

Foto: Miran Kambič

Šesťdesiatmetrový jednoizbák pre troch?

Aj keď ide o dvoch ľudí a jedného psa, predsa len sú to traja členovia jednej domácnosti a každá z nich potrebuje svoj priestor. Pôvodné štandardné usporiadanie jednoizbového bytu nezodpovedalo dynamickému životnému štýlu a predstavám partnerov. Keďže ich psí miláčik je dôležitou súčasťou rodiny, predstavovali si priestor bez rohov a uzavretých miestností.

Autori premeny otvorili priestor demoláciou všetkých existujúcich priečok. S obývacou izbou je navyše spojená aj zimná záhrada. Jediným uzavretým priestorom v byte zostala kúpeľňa.

Rubikum pre troch

Foto: Miran Kambič

Práca z domu a mnoho aktivít

Zdá sa až neuveriteľné skĺbiť všetky aktivity domácich tak, aby ich mohli vykonávať v tomto neveľkom priestore. Väčšinou totiž z domu aj pracujú. Zároveň vedú bohatý spoločenský život, organizujú vegánske stretnutia, obedy, filmové večery a večere s priateľmi. Cvičia jogu a trénujú svojho psa. Je teda jasné, že stabilný pevný nábytok s vopred určenou polohou a funkciou by v týchto aktivitách len prekážal.

Rubikum pre troch

Foto: Miran Kambič

Dynamika, plynulosť, prispôsobivosť

„Riešenie sme našli v mobilnom nábytku na kolieskach, ktorý umožňuje plynulejšie usporiadanie bývania. Dva veľké prvky, široký pult a veľká pohovka, sa dajú voľne premiestňovať po miestnosti a vytvárať tak rôzne spoločenské scenáre,“ vysvetľujú autori premeny z ateliéru Arhitektura—office for urbanism and architecture.

Keďže je priestor bytu určený na dynamické využitie a časté premeny, bolo treba použiť odolné materiály. Podlaha v byte je vyrobená zo svetlého terazza, ktoré vnáša do bytu pocit sviežosti. Všetky mobilné zariadenia sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. Ich jemný lesk odzrkadľuje svetlo, a tak pomáha rozjasniť priestor.

Rubikum pre troch

Foto: Miran Kambič

Kuchyňa ukrytá v skrini

V skrinkách pri vchode sa nachádza skrytý obslužný priestor, ktorý zahŕňa kuchyňu, práčku a technické príslušenstvo. Tmavozelené dvere skrinky symbolicky označujú okraj bytu a pôsobia ako protiváha k svetlým materiálom a kovu. Za sklopnými panelmi je drevená kuchynka. Spálňa je riešená v teplých tónoch drevených panelov. Atmosféru v byte dotvárajú kvetináče s tropickými a stredomorskými rastlinami, séria originálnej grafiky a jedinečné keramické kúsky.

Rubikum pre troch

Foto: Miran Kambič

Rubikum pre troch

Architektonický ateliér: Arhitektura—office for urbanism and architecture
Autori: Boštjan Gabrijelčič, Aleš Gabrijelčič
Lokalita: Ľubľana
Plocha: 60 m2
Keramika a svetlá: Tanja Goršič, NEW OBJECTS
Realizácia: 2020

Sabína Zavarská
Foto: Miran Kambič

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: jednoizbové byty rekonštrukcia bytu
Zdieľať článok

Diskusia