Maximálne intímny loft v Bratislave, ktorý spája v jednom priestore všetko. Kedykoľvek sa môže prispôsobiť novým požiadavkám majiteľky
Architekti Richard Kilo, Ing. arch. Matej Honč a Bára Antošová z ateliéru Kilo / Honč riešili veľmi zaujímavý projekt loftu pre jedného majiteľa a jeho domáce zvieratko. Pre niekoho to môže byť silná „káva“, avšak priestor je ušitý na mieru majiteľky a v jednom obdĺžniku spája všetky funkcie. Hlboko intímny byt s možnosťou akýchkoľvek zmien.
Autori netradičného interiéru nazvali svoj projekt: jeden človek, jedno zviera a „pokoj v duši“. Priestor ušitý na individualitu investorky prekvapuje jednoduchými riešeniami a nezvyčajným využitím priestoru.
Pôvodný byt bol rozčlenený na kuchyňu a jednu samostatnú miestnosť, pričom kúpeľňa bola taktiež uzatvorená a od kuchyne oddelená priečkou. Architekti priečky najskôr odstránili, aby otvorili celý priestor s plochou 52 metrov štvorcových. Avšak úplne základnou zmenou bolo upravenie pôvodného nízkeho stropu na vysoký. Atmosféra bytu sa okamžite zmenila.
Veľké a zároveň malé
„Pôvodná schéma bytu nám pre toto zadanie moc nesadla. Chceli sme mu preto dať vo svojom riešení akúsi ľahkosť a éterickosť. Niečo, čo je veľké, zároveň naopak malé. Tam je toho veľa, na druhej strane naopak málo. Definovať ho, ale zároveň nie.
Ako sa v ňom má človek hýbať, čo kam umiestňovať a ako ho používať? Riešenie bytu hovorí o tom, že je to jedno, sústredí pozornosť na pocit a jednotlivca. Niektoré časti bytu majú pochopiteľne svoje pevné miesto, ale to je všetko. Tému priestoru a jeho možnosti diskutujeme už dlhodobo. Sme preto radi, že aj táto schéma vo svojej podstate definuje iba veľmi málo, práve len to, čo tam nie je. Byt je vďaka svojej hĺbke intimity tým pádom otvorený pre akékoľvek zmeny vo vedomom používaní,“ vysvetľujú svoj postup architekti z ateliéru Kilo / Honč.
Spálňa uprostred bytu
Keď otvoríte dvere do bytu vstúpite priamo do obývačky, teda časti ohraničenej kobercom s pohodlnými sivými kreslami a konferenčným stolíkom. V priestore očistenom od priečok a tiež náterov – architekti nechali vyznieť „raw“ silu betónu na stenách i strope, je „pohodený“ box ukrývajúci spálňu.
Jedna stena – medzi spálňovou a obývacou časťou je z matného skla, aby aj sem prenikalo prirodzené svetlo a odľahčilo včlenenú hmotu. Z vonkajšej strany sú na stenách šikmo uloženého boxu úložné priestory.
Jednoduchá kuchynská linka nič neschováva
Najbližšie k stene so sériou okien autori projektu umiestnili jedálenský stôl s éterickými priesvitnými stoličkami. K betónovému múru postavili jednoduchý kovový regál kuchynskej linky. Jeho súčasťou je sporák i práčka. Vedľa stojí chladnička. Na stene nad jednoduchou linkou je polica na odkladanie pohárov. Rovnako aj jedálenský stôl je z kovu.
Kúpeľňa s kresbami zajaca na obkladačkách
Architekti riešili celý loftový priestor v prírodných farbách a v industriálnych materiáloch. Spestrili ho vtipnými prvkami, ktoré bytu dávajú umelecký nádych, napríklad obkladačky v kúpeľni s motívom zajaca. Podotýkame, že práve zajačik je jedným z dvoch obyvateľov tohto bytu.
Žiaden ťažký nábytok, šatník je za závesom
Odľahčenú a zároveň prirodzenú atmosféru dosiahli architekti aj riešením osvetlenia a najmä – byt neobsahuje žiaden ťažký pevný nábytok či skrine. Tvrdia, že všetko, čo vlastníme dotvára atmosféru obytného priestoru, a preto si veci nemusíme schovávať. Vešiaky s oblečením jednoducho umiestnili za transparentný biely záves. Za ním sa nachádzajú tiež police a zrkadlo s osvetlením.
Celý pocit z loftu je jemný, éterický. Drsné minimalistické riešenia harmonizujú naturálne tóny a hravé detaily, ako je napríklad stolička so zajačími ušami. A čo je najlepšie – kedykoľvek sa môže prispôsobiť novým požiadavkám majiteľky.
Loft v Bratislave
architektonický ateliér: Kilo / Honč
autori: Mgr. art. Richard Kilo, Ing. arch. Matej Honč (2450AA), MgA. Bára Antošová
lokalita: Bratislava
plocha: 52,1 m2
projekt: 2020
realizácia: 2021 – 2022
Sabína Zavarská
Foto: Matej Hakár