Zdroj: Alexandra Timpow (Alex shoots buildings)

Zmena plánu! Do viacúrovňového priestoru určeného na prenájom sa nakoniec rodina po náročnej premene nasťahovala

30. 12. 2020
Zdieľať

V súčasnosti vôbec nie je nezvyčajné prerobiť na účely bývania nebytové priestory. Zaujímavú ideu mal architekt, ktorý si ako slobodný muž zaobstaral veľkorysý priestor s niekoľkými úrovňami.

Celý tento priestor chcel premeniť na viaceré obytné jednotky, ktoré mali slúžiť na prenájom či ako hosťovské apartmány pre návštevy. Pôvodný plán sa však po rokoch predsa len zmenil.

obývacia izba so schodiskom, bielymi stenami a vysokou knižnicou

Zdroj: Alexandra Timpow (Alex shoots buildings)

Náročnú rekonštrukciu viedla architektka Markéta Zdebská z ateliéru BY architects. Pôvodne si pán domáci nepredstavoval, že by sám využíval priestory, ktoré si zaobstaral. To sa však nakoniec zmenilo. Medzičasom sa totiž oženil a založil rodinu.

Prečítajte si tiež
Výnimočná premena bytu: Pod stropmi našli trámy, pod omietkou fresky

To znamenalo aj prispôsobenie priestorov pre potreby mladej rodiny. V tom čase už bola rekonštrukcia v začiatkoch, našťastie sa dali plány upraviť a prispôsobiť zmeneným potrebám klienta.

jedáleň s veľkým oknom a schodiskom

Zdroj: Alexandra Timpow (Alex shoots buildings)

Bez trpezlivosti a optimizmu by to nešlo

„Učesali sme pomerne komplikovanú situáciu tak, aby všetci mali dostatok potrebného priestoru. Na podeste druhého podlažia je pracovňa, nechýba priestranná kuchyňa so špajzou. Úložné priestory sme sa snažili vyriešiť čo najefektívnejšie. Samozrejme, k výsledku nebola cesta jednoduchá. Stálo to množstvo práce, investícií, dôvery, trpezlivosti a neutíchajúci optimizmus na všetkých stranách,“ vysvetľuje autorka rekonštrukcie Markéta Zdebská. Netají, že práce na projekte s veľkými prestávkami trvali šesť rokov.

úzka kuchyňa s nástenkou a bielou kuchynskou linkou s drevom

Zdroj: Alexandra Timpow (Alex shoots buildings)

Tri bytové jednotky spojené predsieňou

Výsledkom rekonštrukcie je dobre formovateľný a do budúcnosti prispôsobivý obytný priestor. Vznikli tri jednotky spojené predsieňou. Dve majú vlastné minimálne zázemie – jedna garsónka a jeden trojpodlažný mezonetový priestor.

Prečítajte si tiež
PRED a PO: Premena bratislavského bytu v katastrofálnom stave
malý ateliér v úzkej miestnosti bytu

Zdroj: Alexandra Timpow (Alex shoots buildings)

Tretia a najväčšia jednotka je domovom rodiny investora. Na spodnej úrovni sa nachádza WC, malá práčovňa, do ktorej vedie zhod na bielizeň z horného podlažia, kuchyňa s malou špajzou a obytným priestorom. Obytný priestor je s exteriérom prepojený veľkým oknom a dverami, ktoré vedú na smrekovcovú terasu.

obývacia izba s červeným hojdacím koníkom a vysokou knižnicou

Zdroj: Alexandra Timpow (Alex shoots buildings)

V podkroví je nočná zóna domácich. Nachádza sa tu spálňa a detská izba so spacím poschodím vo vikieri, spomínaná pracovňa a hlavná kúpeľňa.

Schodisko spája podlažia a zároveň je aj cestou von.

Prečítajte si tiež
Rýchla a lacná premena garsónky v Trnave, kde záležalo na každom milimetri

PUR stierka, brezová preglejka, kaučuk

Pri premene priestoru našli uplatnenie viaceré moderné materiály. Na podlahe najnižšieho podlažia je svetlosivá PUR stierka, spálňové poschodie harmonizuje brezová preglejka. V hlavnej kúpeľni na podlahe a na exponovaných stenách je svetlosivý kaučuk. Atypický nábytok vrátane schodiska má kombinovaný povrch z bieleho laku a brezovej preglejky.

detská izba s posteľou v podkroví

Zdroj: Alexandra Timpow (Alex shoots buildings)

Minimalisticky čisto pôsobia dvere so skrytou zárubňou, rovnako aj posuvné dvere. Všimnite si nepriame, ale výkonné osvetlenie, ktoré rámuje strop. Opticky prevzdušňuje priestor a upozorňuje na jeho kvality. Príjemnú atmosféru interiéru dotvárajú tkaniny z bieleho ľanu a stolárske výrobky na mieru.

Premena viacúrovňového priestoru na tri bytové jednotky

Architektonický ateliér: BY architects, spol. s r.o.

Autori: MgA. Markéta Zdebská, Ing. arch. Marek Žáček

Lokalita: Praha

Plocha: 120 m2

Projekt: 2014-2018

Realizácia: 2018-2020

Sabína Zavarská
Foto: Alexandra Timpow (Alex shoots buildings)

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty lofty zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia