Zdroj: Justin Chung

Harmónia, jemnosť a množstvo kvetov: Tento loft rozhodne nie je chladný!

24. 08. 2021
Zdieľať

Keď sa povie loft, väčšina z nás si predstaví priestranný dvojpodlažný byt v priestoroch niekdajšej továrne s množstvom industriálnych prvkov a rôznych originálnych riešení. Sú zaujímavé, ale neraz pôsobia chladne. Loft, ktorý vám dnes predstavíme, však prekvapuje mäkkosťou, harmóniou, množstvom kvetov a zaujímavých dekorácií.

Architekti a dizajnéri zo štúdia OWIU dostali za úlohu premeniť unavený loftový priestor s plochou 493 metrov štvorcových na mestský zenový úkryt s dvoma spálňami. Nachádza sa v umeleckej a rýchlo sa rozvíjajúcej štvrti Los Angeles – Downtown. So snahou čo najlepšie využiť každý centimeter štvorcový priestranného interiéru, vytvorili členitý priestor, v ktorom má každá miestnosť inú funkciu.

Barový pult s prírodnými stoličkami v kuchyni

Kuchyňa a jedáleň. Zdroj: Justin Chung

Byt po premene jemne prepája ázijské princípy dizajnu s industriálnym nádychom a vytvára pohodlné životné prostredie, inšpirujúce a podporujúce zdravý životný štýl.

Prečítajte si tiež
Loft pre mladý pár pri Modrom kostolíku vyniká pôsobivou atmosférou

Kedysi tu piekli slávne koláče

Názov loftu „Biscuit loft“ vychádza z faktu, že sa nachádza v ikonickej zachovanej rezidenčnej budove spoločnosti Biscuit Company Lofts, ktorá bola pôvodne postavená v roku 1925 ako pekáreň West Biscuit Company na západnom pobreží veľkomesta. Estetické experimentovanie a konštrukcia nových interiérových prvkov vyplynuli z funkcie, ktorej budova slúžila kedysi. Hlavným cieľom architektov bolo vyhnúť sa preplnenej nábytkovej schéme a vytvoriť domáce prostredie pre pohodlné a praktické každodenné použitie.

Moderný industriálny loft s japonskými prvkami

Loft prekvapuje mäkkosťou, harmóniou, množstvom kvetov a zaujímavých dekorácií. Zdroj: Justin Chung

Interiér inšpirovaný japonským dizajnom

Celkový dizajn interiéru je inšpirovaný Japonskom a vytvára jasné funkcie pre každú oblasť bytu. Keď doň vstúpite, okamžite vás upúta veľkosť priestoru, ktorý je prepletený závesnými papierovými svietidlami Noguchi Akari. Tieto svetlá vás povedú až k veľkej betónovej doske, ktorá je umiestnená na vrchu kuchynského baru a funguje ako hlavný jedálenský stôl v domácnosti.

Industriálny interiér s dreveným dizajnovým schodiskom

Obytný priestor na prízemí rámuje schodisko na horné podlažie so zalomeným zábradlím. Zdroj: Justin Chung

Obytný priestor na prízemí rámuje schodisko na horné podlažie so zalomeným zábradlím. Je vyrobené na mieru z desiatich panelov. Zaujímavým ho robia predovšetkým štyri šikmé zárezy, ktoré narúšajú vizuálnu kontinuitu zábradlia. Tak sa z obyčajného schodiska stal jedinečný dizajnový prvok.

Prečítajte si tiež
V byte skombinovali minimalizmus s klasikou: Výsledok je prekvapivo čistý a príjemný

Dve spálne, hosťovská na štýl ryokanu

Na medziposchodí loftu – nad otvorenou kuchyňou a obývacou časťou našla priestor študovňa/čitáreň. Slúži tiež ako vstup do súkromnej hlavnej spálne na hornom poschodí. Tá je po každej stránke riešená s cieľom zabezpečiť dobrý spánok domácich. Nemenej zaujímavý je dizajn spálne pre hostí.

Japonský interiér bytu s keramikou

Celkový dizajn interiéru je inšpirovaný Japonskom a vytvára jasné funkcie pre každú oblasť bytu. Zdroj: Justin Chung

Je inšpirovaný jednoduchým japonským ryokanom, tradičným hostincom zo 17. storočia. Minimalistická izba je obložená rohožami tatami a nechýbajú v nej prírodné matrace – futony. Hosťovská izba sekundárne slúži ako priestor pre čajové obrady a stretnutia. Vládne tu pokojná atmosféra, ak si chcete čítať alebo oddychovať.

Prečítajte si tiež
Panelákový byt pri Štrkovci zbavili nezmyselnej dispozície. Prekvapil aj kontrast jemnosti a surových materiálov

Biscuit loft

Architektonický ateliér: OWIU Studio

Autori: Joel Wong, Amanda Gunawan, Claudia Wainer, Eduardo Cortazar

Lokalita: Los Angeles

Realizácia: 2021

Plocha: 493 m2

Sabína Zavarská
Foto: Justin Chung

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: industriálny štýl interiérové doplnky loftové byty lofty minimalizmus moderné bývanie schodiská
Zdieľať článok

Diskusia