Neuveríte, čo majú v obývačke! Pre nekonvenčný pár bol vlastný byt priestorom na experimenty
Mladý pár, ktorý tvorí architekt a výtvarníčka, si v pražskej štvrti Nusle vyhliadol byt v historickej zástavbe z prvej polovice 20. storočia. Dispozícia nevyhovujúca moderným potrebám si vyžiadala kompletnú rekonštrukciu.
Najväčšou izbou v pôvodnom byte bola dlhá, ale úzka miestnosť s oknami do ulice. Po rekonštrukcii z nej vznikli tri celky – spálňa, kúpeľňa so sprchovacím kútom a malá knižnica. Nová priečka medzi spálňou, knižnicou a kúpeľňou je celá vymurovaná zo sklenených tvárnic. Vďaka tomuto riešeniu sa kúpeľňa uprostred bytu dočkala presvetlenia denným svetlom.
Cez chodbu s knižnicou zároveň prestupuje svetlo zo spálne ďalej do stredu dispozície. Sklenené tvárnice nie sú číre, ale pieskované. Vďaka tomu zabezpečujú dostatok svetla a zároveň súkromie v kúpeľni.
Zo stiesnených miestností jedna veľká
Smerom do dvora boli orientované síce pokojné, ale veľmi stiesnené miestnosti. Po premene tvoria jeden veľký obytný priestor. V oblasti zádveria prekvapí praktická kuchyňa.
Priečku, ktorá pôvodne stála medzi zádverím a novovzniknutou obývačkou, nahradil kuchynský ostrovček. Výsledkom je pre byt veľký 62 metov štvorcových až netypicky vzdušný interiér, do ktorého vstúpite priamo z chodby domu.
Hoci má interiér nepopierateľný experimentálny náboj, vznikol citlivou kombináciou pôvodného historického interiéru so súčasnými elementmi. Zdroj: Karolína Matušková
Staré dvere z demolácie, podlahy z dreva
Pôvodné dvere bytu sa nezachovali, autorom rekonštrukcie sa však podarilo získať podobne staré dvere z demolácie v Brne. Osadili ich do sklenenej priečky medzi knižnicou a spálňou a aj na WC. Upravené steny bytu majú decentnú fľakatú textúru.
V spálni sa podarilo zachovať pôvodnú podlahu, dosky sú zbrúsené a navoskované. V chodbe a v obývačke je nová podlaha z dubového dreva, takisto voskovaná. Podlahu predsiene a kuchyne pokrýva veľkoformátová dlažba so špecifickou textúrou liateho betónu. Špecialitou je podlaha na WC vytvorená zo zvyškov pôvodnej dlažby doplnených betónovou stierkou.
Kam skryli úložné priestory?
Aby mal pár dostatok úložných priestorov, využili miesto na stene nad linkou. Neštandardne vysoké kuchynské skrinky v hornej časti ukrývajú sezónny úložný priestor pre celý byt.
Aj priestor nad toaletou, ktorý je prístupný z kuchyne, sa využíva ako sklad. Z dizajnového hľadiska tvorí kuchyňa optický celok s podlahou – kuchynská linka s pracovnou doskou sú v čierno-sivej farebnosti.
Skriňa s dverami z pozinkovaného plechu
Najvýraznejším prvkom bytu je atypická jeden meter hlboká šatníková skriňa. Prekvapuje totiž dverami z galvanicky pozinkovaného plechu s efektom olejovej škvrny. Tento efekt a jeho farebnosť sa menia počas dňa i podľa množstva a spôsobu osvetlenia v miestnosti.
„Možno si myslíte, že táto paráda po čase omrzí a bude pôsobiť skôr rušivým dojmom, ale opak je pravdou. Pohľad na plechovú stenu je veľmi upokojujúci. Farebne ladí s drevenou podlahou a odrazivosť plechov presvetľuje inak tmavý roh bytu. Hrubosť povrchu plechov, nepresnosti a škrabance z výroby vo fabrike vnášajú do interiéru príjemný industriálny akcent,“ tvrdia o tomto jedinečnom kuse nábytku autori rekonštrukcie a majitelia bytu zároveň.
Originálna skriňa je zo strany kuchyne obložená tónovaným zrkadlom, ktoré čiastočne plní funkciu klasického zrkadla pri vstupe do bytu. Zdroj: Karolína Matušková
Potrubie obliekli do umeleckých šiat
Problémom, ktorý bolo treba po zmene dispozície vyriešiť, bolo vodovodné a odpadové potrubie v rohu novovzniknutej obývacej izby.
„Rozhodli sme sa nezamurovať ho do šachty, ale zakryť na mieru ušitou a umelecky riešenou tzv. turnýrou. Nielenže zaberá menej miesta v obývačke než klasicky vymurovaná alebo sadrokartónová šachta, ale mení inak rušivý prvok dispozície na originálne umelecké dielo,“ opisujú skutočne nevšedné riešenie majitelia bytu.
Byt prekvapuje nielen dostatkom svetla, ktoré v pôvodnom nebolo, ale najmä originálnymi nápadmi tvorivého páru. To, čo v ich byte uvidíte, nenájdete nikde inde. Zdroj: Michal Janků
„Stavebná priezvučnosť tohto riešenia navyše vnáša do interiéru vytúžený akustický prvok. Pri vypúšťaní vane alebo práčky susedov nad nami máme v obývacej izbe príjemný biely šum tečúcej vody. Nie je to nijako rušivé, skôr upokojujúce,“ dodávajú na záver.
Byt architekta a výtvarníčky
Nehnuteľnosť: byt v historickej zástavbe z prvej polovice 20. storočia v pražskej štvrti Nusle
Kto tu býva: nekonvenčný pár, ktorý tvorí výtvarníčka a architekt
Autori: architektonický ateliér COLLARCH, www.collarch.cz
Lokalita: Praha 4 – Nusle, Česká republika
Plocha: 62 m2
Realizácia: 2022
- Majitelia bytu ukázali, že všetko je možné. Byt otvorili svetlu, rad prišiel aj na úplne originálne riešenia.
- Múry zo sklených tvárnic priniesli svetlo aj do stredu dispozície.
- Hoci má interiér nepopierateľný experimentálny náboj, vznikol citlivou kombináciou pôvodného historického interiéru so súčasnými elementmi.
- Praktická čierno-biela kuchyňa
- Originálna skriňa nie je z každej strany rovnaká. Zo strany kuchyne je obložená tónovaným zrkadlom, ktoré čiastočne plní funkciu klasického zrkadla pri vstupe do bytu. Číre zrkadlo by však pôsobilo rušivo a ani by sa tak dobre nehodilo ku galvanizovaným plechom.
- Byt prekvapuje nielen dostatkom svetla, ktoré v pôvodnom nebolo, ale najmä originálnymi nápadmi tvorivého páru. To, čo v ich byte uvidíte, nenájdete nikde inde.
- Potrubie zakryli na mieru ušitou a umelecky riešenou tzv. turnýrou.
- V dielni majiteľov vznikli viaceré netypické prvky, ktorými sa byt môže pochváliť, napríklad betónové závesné svietidlo alebo skriňové úchytky.
- Dôležitým prvkom obývačky je polohovateľná stropná lampa. Nech sa majitelia rozhodnú upraviť nábytok v izbe akokoľvek, vždy budú mať svetlo na potrebnom mieste.
- Pieskované sklenené tvárnice zabezpečili v kúpeľni nielen svetlo, ale aj súkromie.
- Detail z kúpeľne, do ktorej prináša svetlo stena zo sklenených tvárnic.
- Záclony v spálni nezakrývajú iba okno, ale celú stenu, vďaka čomu tvoria oponu medzi interiérom a ulicou.
- Záclony v spálni sú originálne aj vďaka vtipnému detailu – „šmírovaciemu“ pásu priesvitnej látky vo výške očí, cez ktorý môžete nakukovať na ulicu, aj keď sú záclony zatiahnuté.
- Fotografia z rekonštrukcie bytu: Takto vyzerala obývačka pri búracích prácach.
- Pôdorys bytu pred rekonštrukciou
- Pôdorys bytu po rekonštrukcii
Text: Sabína Zavarská
Foto: Karolína Matušková, Michal Janků, COLLARCH
Zdroj: časopis Môj dom