Zdroj: José Hevia

Videli ste už originálnejší byt? Hýri farbami, prekvapí dispozíciou a neobvyklými riešeniami

04. 08. 2023
Zdieľať

Byt na ulici Girona v Barcelone je lokalizovaný v šľachtickom panstve z konca 19. storočia. Výhľad je orientovaný priamo na ulicu a vnútorné nádvorie má typické pre barcelonský ,,eixample“ (čiže pre mestskú štvrť, ktorá je ,,rozšírením“ starého mesta). Jeho rekonštrukcia trvala takmer rok – pozrite sa, aké zmeny priniesla.

Apartmán má celkom 170 m2 a je charakteristický aj osvetlením a vetraním navyše. Jeho súčasťou je krásna vnútorná terasa, ktorá je dekorovaná dreveným nábytkom a tónovaným sklom.

Stav bytu preto presne diktoval jeho premenu a rekonštrukciu: dlhá predná časť z orechového dreva a s otvorenými pórmi začína od obývačky vedľa ulice a pokračuje po celej dĺžke apartmánu. Dokopy je to 21 metrov, kým sa dostanete ku galérii, ktorá vedie na vnútorné nádvorie bloku.

Vnútorná terasa - Byt na ulici Girona v Barcelone

Vnútorná terasa je ozdobená dreveným nábytkom a tónovanými sklami. Zdroj: José Hevia

Predimenzované priestory so všestranným využitím

Na fasádu z dreva potom nadväzujú jednotlivé miestnosti. Ide o izby s kolektívnym využitím a prispôsobenou šírkou. Zámerom architektov bolo vytvoriť obytné, nielen prechodné priestory. Chceli, aby boli lepšie používané, než iba ako ,,obývačka“ alebo ,,jedáleň“.

Fotografiu z rekonštrukcie, ako aj nevšedné detaily z interiéru nájdete v galérii na konci článku.

Každý jeden kúsok bytu sa rozhodli použiť na svoj cieľ tak, aby ani jeden centimeter nevyšiel nazmar. Výsledkom je napríklad aj miestnosť s doposiaľ neurčenou funkciou – útulná izba vedľa vnútornej terasy, do ktorej sa dostáva svetlo cez pôvodné modro-tónované okná. Byt na ulici Girona sa tak vyznačuje hrou architektov so svetlom aj priestorom.

Jedáleň s modrým akcentom - Byt na ulici Girona v Barcelone

Jedáleň nemusí byť ,,iba“ jedálňou, ale aj hracím kútikom. Zdroj: José Hevia

V hlavnej úlohe vystupuje mozaika

Spoločné miestnosti spája použitie rovnakej mikrocementovej podlahy. Na strategických miestach sa niekde objavuje aj podlahová mozaika, ktorá je pôvodným, avšak obnoveným prvkom v byte.

Drevená rovná fasáda vedie pozdĺž stien a je charakteristická pokračovaním pomocou dvoch typov mozaikového posúvania medzi sebou.

Podlahová mozaika v obývacej časti - Byt na ulici Girona v Barcelone

Mozaika dominuje celému priestoru. Zdroj: José Hevia

Všade samé farby

Zvyšok interiérového dizajnu tvoria rozličné kusy integrovaného nábytku, ktoré boli špeciálne navrhnuté pre apartmán. Tie sa vyskytujú v odtieňoch vzdialených od farebnej schémy mozaiky či dreva, preto väčšinou pokojnému interiéru dodávajú protipóly farieb.

Priestor je kombináciou sýtomodrej či zelenej, hnedej alebo červenej. Farebný ,,ohňostroj“ je však vyvážený bielou, ktorá ponúka harmonické zladenie pre všetky spomínané odtiene.

Sýtozelená kuchyňa - Byt na ulici Girona v Barcelone

Kuchyňa je farebnou explóziou sýtozelenej, žltej a bielej. Zdroj: José Hevia

Drevené čelo a kovové priečelia

Drevená ,,rezná rovina“ sa vyznačuje začiatkom aj koncom. V obývačke je posilnená použitím mosadze a nehrdzavejúcej ocele. V byte sa nachádzajú otočné dvere, ktorých zmena polohy naznačuje nehmotné spojenie týchto dvoch kovových priečelí na každom konci.

Za otočnými dverami pokračuje drevená fasáda smerom do ďalšej izby, pričom z nej robí ,,hybridný“ priestor. Tvorcovia tak vytvorili spálňu, ktorá je zároveň spoločenskou miestnosťou.

Hybridná spálňa v byte na ulici Girona v Barcelone

Spálňa funguje ako hybridná miestnosť. Zdroj: José Hevia

Oddelenie spoločných priestorov a súkromia

Na druhej strane orechovej fasády sú izby, ktoré viac alebo menej vyžadujú súkromie. Ich vchody sú vpredu kryté so zapustenými dverami, pričom každá z týchto miestností sa riadi akoby vlastným zákonom. Ide o samostatné priestory s rovnakou prístupovou ulicou.

Prečítajte si tiež
Zrkadlový ostrovček, atypový nábytok a netradičný tvar spálne. Toto rozhodne nie je tuctový byt!

Kuchyňa sa otvára do jedálne. Funguje ako zelený svet kombinovaný s bielym a žltým pásom na mramorovej prednej strane. Spoločná kúpeľňa hrá rôznymi výklenkami a odtieňmi zelenej a žltej, matnej a lesklej.

Spálne sú v dizajne oveľa jemnejšie a decentnejšie – dominujú im drevené podlahy a modré akcenty. Obklady stien a textilné vzory pochádzajú od Cataliny Montaña a sú špeciálne vyrobené pre apartmán.

Spoločná kúpeľňa s odtieňmi zelenej a výklenkami - Byt na ulici Girona v Barcelone

Spoločná kúpeľňa hrá rôznymi výklenkami a odtieňmi zelenej a žltej, matnej a lesklej. Zdroj: José Hevia

Nedokončenosť ako autorský zámer

Napriek farebnému dizajnu a futuristickému vzhľadu môže byt na prvý pohľad evokovať dojem nedokončenosti.

V skutočnosti to bol zámer architektov ponechať priestory s jemne nekompletným charakterom. Tým otvorili rozličné možnosti ich obsadenia a využitia majiteľmi apartmánu. Aj to robí z nehnuteľnosti na ulici Girona jedinečné miesto na bývanie – ako stvorené na ďalšie kreatívne nápady či ciele.

Byt na ulici Girona

Firma: Raul Sanchéz
Tím architektov: Valentina Barberio, Paolo Burattini, Flavia Thalisa Gütermann, Dimitris Louizos, Albert Montilla
Spolupráca: Diagonal Arquitectura, Marés ingenieros, Catalina Montaña
Lokalita: ulica Girona, mestská štvrť ‘Eixample Dreta’, Barcelona
Vypracovanie projektu: 2019 – 2021
Realizácia: marec 2022 – február 2023
Rozloha: 170m2

Text: Natália Turcovská
Foto: José Hevia

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: dispozičné riešenia farby v interiéri mozaiky rekonštrukcia bytu
Zdieľať článok

Diskusia