Odhalené čaro panelákovej obývačky

27. 09. 2006
Zdieľať

Keď sa sestry rozhodli dať si v byte do poriadku obývačku, všetko si dobre premysleli a zvážili. Dali prebrúsiť parkety, kúpili sedačku, objednali k nej stolík a nejaké skrinky... No aj keď v obývačke rozmiestnili nový nábytok, akosi to stále nebolo ono. Izba vôbec nevyzerala ako tie v časopisoch. Nemala iskru, šmrnc... Jednoducho, niečo tomu chýbalo.


Keďže chceli mať izbu ako z časopisu, hľadali inšpiráciu na našich stránkach – a našli Jasnu. „Na túto spoluprácu si spomínam veľmi rada,“ zdôveruje sa Jasna. „Dobre sme si rozumeli, a aj keď išlo o prácu, zažili sme spolu veľmi pekné chvíle. Nevnímala som to len ako bežnú zákazku.“

Keď Jasna vstúpila do procesu zariaďovania obývačky, bolo už dosť veľa vecí rozhodnutých: mala tu ostať pôvodná drevená podlaha (bukové vlysky), dámy mali kúpenú koženú sedačku farby bielej kávy a čerešňový stolík a boli pevne rozhodnuté pre konkrétny typ obývačkovej steny. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že izba je zariadená, ale naozaj len na prvý pohľad. Nakoniec, aj sestry zistili, že pár kusov nábytku ešte nerobí interiér.PREDTÝM


Odhalené čaro panelákovej obývačky

64966
Jasna Opavská


Odhalené čaro panelákovej obývačky

64965
Jasna Opavská

Samotná lampa môže byť pekná, ale ak neladí so štýlom interiéru, pôsobí v kontexte rušivo a celok nie je harmonický. Ako vidno, pri ladení interiéru záleží na každom detaile. Holé okná, steny bez obrazov, nezladená farebnosť a jednotlivosti rôznych štýlov – aj keď už bol v obývačke nový nábytok, nedalo sa hovoriť o hotovom interiéri. „Pôvodne boli v miestnosti holé okná s jednoduchými žalúziami, ale ak človek chce, aby interiér vyzeral elegantne, musí do okien investovať. Kvalitné závesy a záclony urobia s miestnosťou hotové zázraky.“

Kávovo-čerešňové ladenie

Väčšina nábytku teda bola daná a bolo potrebné urobiť z nich interiér. Jasna začala opäť od farieb, „pretože farby sú v interiéri najdôležitejšie“, ako s obľubou hovorí. „Kožená sedačka bola v tejto miestnosti prirodzenou dominantou – nielen preto, že sedačka je obyčajne pomerne rozložitý kus nábytku, ale dôležitá je aj jej funkcia a v obývačke väčšinou zaujíma výsadnú pozíciu. Chcela som dominantnosť sedačky ešte vyzdvihnúť, a preto práve ona určila farebnosť celej miestnosti.“ Na rozdiel od zaužívaných zvyklostí je v tomto prípade stena tmavšia než sedačka. Jednu tmavú stenu však slnečná izba bez problémov zvládne, najmä ak ju oživujú veľké svetlé obrazy, doplnky a svetlá stena naproti.

Odhalené čaro panelákovej obývačky

64970
Jasna Opavská


Odhalené čaro panelákovej obývačky

64967
Jasna Opavská


“Tentoraz som sa rozhodla pre trochu iný prístup – ľudia majú väčšinou steny svetlejšie a nábytok tmavší, ja som naopak stenu za sedačkou navrhla tmavšiu. Už sama sedačka bola dosť tmavá, ale počítala som s bielymi obrazmi, ktoré všetko zjemnia a presvetlia a celok bude pôsobiť veľmi elegantne. Ale keď začal maliar natierať pôvodné ružové steny tmavou kávovou, majiteľky sa zľakli, že interiér bude príliš tmavý a pochmúrny. Na chvíľu ma úplne zneistili, a tak som začala špekulovať, ako tmavú farbu zjemniť. Skúšala som na nenatretom povrchu rôzne štruktúry a techniky. Nakoniec som sa však rozhodla trvať na svojom a držať sa pôvodnej predstavy. Keď bola vymaľovaná polovica steny, už som si bola istá, že všetko dobre dopadne. Sestry ešte stále neboli celkom presvedčené, ale ako veci postupne pribúdali – stena naproti sa zmenila z ružovej na bielu kávu, zavesili sme závesy, priniesli sedačku –, aj ony pochopili, že celok bude pekný a elegantný. Teraz som rada, že som odolala.”Odhalené čaro panelákovej obývačky

64964
Dominik Vlaheko

Ďalším krokom bolo zladenie nábytku – už kúpený stolík rozdal karty a určil za základný materiál všetkých drevených prvkov čerešňu. Pri obývačkovej zostave spresnili objednávku na kombináciu čerešňového dreva a smotanovej, a pretože dámy chceli v obývačke aj miesto na stolovanie, Jasna vybrala jedálenský stôl z čerešňového dreva a k nemu stoličky so smotanovým poťahom.

Na elegancii sa nešetrí

Pre sestry bolo dôležité, aby bola izba elegantná, a tak boli rozhodnuté nešetriť na nesprávnom mieste. „Ak chcete vytvoriť elegantný interiér a dosiahnuť pocit luxusu, dajte si do miestnosti kvalitné závesy,“ hovorí Jasna. „Samozrejme, že človeku sa až zahmlí pred očami, keď vidí cenu za meter látky okolo 2000 korún, ale je to investícia na mnoho rokov a kvalitný textil urobí s interiérom celkom iné veci než lacná handra. Tu odporúčam jednoznačne: Nešetriť! Aj drahá látka je totiž relatívne lacný spôsob, ako vniesť do priestoru závan luxusu.“ Takže druhým dôležitým bodom premeny boli kvalitné závesy a záclony. Z rovnakej látky, ako sú závesy, dali ušiť aj zopár vankúšov, aby rovnaké prvky, farby a materiály prepájali celý interiér.


Odhalené čaro panelákovej obývačky

64956
Dominik Vlaheko


Odhalené čaro panelákovej obývačky

64957
Dominik Vlaheko

So sedačkou sú majiteľky veľmi spokojné. Pochvaľujú si najmä páperovú náplň, vďaka ktorej je čalúnenie mäkké a príjemne teplé aj v zime, a to aj napriek tomu, že je poťah kožený. Kvalitné závesy a záclony sú relatívne lacný spôsob, ako vniesť do priestoru závan luxusu.

Super deň

Tretím pilierom zladeného interiéru boli doplnky, ktoré v Jasniných interiéroch hrajú vždy dôležitú úlohu. „Nakoniec sa z toho vykľul veľmi príjemný deň. Išli sme spolu do obchodných domov Kika a IKEA, naložili sme všetko, čo sa nám zapáčilo, a celý nákup sme odviezli k sestrám domov. Až priamo v obývačke sme sa rozhodli, čo v nej nakoniec bude a čo nie. To, čo sa nehodilo, sme vrátili. Takéto nakupovanie bez obmedzení (vedeli sme, že v izbe neostane všetko a niektoré veci vrátime, tak sme nielen konečné rozhodnutie, ale aj počítanie peňazí nechali na neskôr), pri ktorom snívate o tom, ako bude nakoniec izba vyzerať, čo v nej bude dobré a krásne… to je pre tri baby jednoducho super deň. Ale to nebol hlavný dôvod, prečo som zvolila túto stratégiu. Človek totiž v obchode, v celkom inom priestore, s iným osvetlením, s inými farbami okolo, nedokáže celkom presne odhadnúť, čo sa do interiéru bude hodiť a čo nie. Niekedy nemáte inú možnosť, než vziať si napríklad vzorky závesov do obchodu, ale ak sa to dá a môžete si doplnky požičať alebo kúpiť a nerozbalené vrátiť, je to úplne ideálne. Doma potom všetko v pokoji zvážite a určite sa rozhodnete správne.“
Odhalené čaro panelákovej obývačky

64960
Dominik Vlaheko


Odhalené čaro panelákovej obývačky

64961
Dominik Vlaheko

Z nakupovania doplnkov sa nakoniec vykľul mimoriadne príjemný deň. Je veľmi užitočné, ak môžete doplnky vyskúšať priamo v zariadenom interiéri a overiť si tak, ako sa hodia na určené miesto, či presne sedí farebnosť, štýl alebo rozmery.


Odhalené čaro panelákovej obývačky

64962
Dominik Vlaheko


Odhalené čaro panelákovej obývačky

64963
Dominik Vlaheko


Niektorí ľudia pristupujú k panelákovým bytom s dešpektom, ale ja osobne si na bývanie v paneláku nesťažujem – najmä deti si na sídliskových ihriskách a trávnikoch užijú celkom iné dobrodružstvá a omnoho viac voľnosti než v centrách miest preťažených dopravou. Aj v tomto byte si panelákové bývanie pochvaľujú – vyhovuje im dispozícia bytu (keby boli izby o čosi väčšie, neprekážalo by to, ale uspokoja sa aj s tým, čo majú), tichá lokalita s okolím plným zelene aj príjemní susedia, ktorí vás pozdravia na chodbe aj požičajú cukor, ak sa doma minie. A teraz, s novou obývačkou, naozaj nemajú dôvod sťažovať si na panelák.

Odhalené čaro panelákovej obývačky

64958
Dominik Vlaheko


Odhalené čaro panelákovej obývačky

64959
Dominik Vlaheko

Časť obývačky bolo potrebné vyčleniť na stolovanie. Jasna vybrala stôl z čerešňového dreva, z akého sú všetky drevené nábytky v obývačke, a stoličky s jemným smotanovým poťahom, ktorý pekne ladí s kávovou sedačkou a stenami.

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: interiér jasna na mieru obývacia izba
Zdieľať článok

Diskusia