Keď s fotografom vchádzame do tohto bytu, prekvapí nás ticho, a to hneď z dvoch dôvodov. Tým prvým je, že byt sa nachádza v samotnom centre Prahy, električky a množstvo ľudí tak domáci majú priamo pod oknami. Tým druhým je, že týmito domácimi sú hudobníci srdcom i dušou – Marek Vrabec, hudobný riaditeľ festivalu Prague Sounds, a jeho partnerka Kateřina Chroboková, známa organistka vystupujúca pod menom Katta.
„Každý, kto nás príde navštíviť, sa čuduje, že tu hluk z ulice prakticky nepočuť,“ potvrdzuje Marek Vrabec a dodáva: „Vzhľadom na naše povolanie máme doma radi skôr ticho a pokoj.“
Stôl je vyrobený na mieru, okolo neho stoja stoličky od značky Ton a žlté kreslo, ktoré dodáva priestoru šmrnc. Krištáľový luster odkazuje na historický charakter budovy, v ktorej sa byt nachádza. Zdroj: Miro Pochyba
Napriek tomu si nemožno nevšimnúť, že hudba má v tomto byte svoje miesto. Prezrádzajú to hudobné nástroje vo viacerých izbách, gramofón, kvalitné reproduktory a predovšetkým veľké S dominujúce na stene obývacej izby, ktoré sa každoročne na jeseň presúva na iné pódium – priamo na scénu hudobného festivalu.
V kúte obývačky stojí niekoľko úlovkov zo starožitníctva. Na prvorepublikovej vitríne sú položené pravé staničné hodiny. Keďže sa nedajú klasicky zapojiť do elektrickej siete, Marek ich musel dať trochu upraviť, aby boli aj v súčasnosti funkčné. Zdroj: Miro Pochyba
Domáci Marek Vrabec nám hneď na začiatku vysvetľuje históriu domu, v ktorom sa byt s úctyhodnou rozlohou 150 m2 nachádza. „Ide o Hlávkove nadačné domy, ktoré vznikli na podporu umelcov. Dal ich postaviť Josef Hlávka podľa návrhu známeho architekta Josefa Fantu,“ objasňuje, pričom vidieť, že si históriu domu skutočne cení.
Staré kachle a kinové stoličky tvoria ďalšiu originálnu dvojicu. Kachle síce už nefungujú, napriek tomu sa ich domáci rozhodli zachovať z rešpektu k ich histórii. Zdroj: Miro Pochyba
Od roku 1995 je dom dokonca kultúrnou pamiatkou, preto ani rozsiahla rekonštrukcia, do ktorej sa museli Marek a Kateřina s podporou nadácie pred nasťahovaním pustiť, nebola až taká jednoduchá.
„Cítili sme zodpovednosť, pretože sme chceli, aby byt po rekonštrukcii pôsobil dôstojne, ale zároveň moderne a kozmopolitne, aby sme sa tu cítili dobre,“ dodáva Kateřina.
„Život v centre milujeme. Je inšpiratívne a neustále dianie naokolo nás dobíja energiou.“ Kateřina a Marek
Rekonštrukcia nakoniec trvala takmer rok – a v súčasnosti, pár rokov po jej dokončení, musíme konštatovať, že výsledný dojem pôsobí príjemne a vyvážene. Marek a Kateřina sa snažili zachovať čo najviac pôvodných prvkov, ako napr. vysoké okná či drevené parkety v kuchyni a obývačke.
Veľké zrkadlo oživuje jednu zo stien a zároveň na ňom majú majitelia odložené im blízke obrázky a fotografie. Mareka totiž baví nielen hudba, ale rád aj fotí. Zdroj: Miro Pochyba
Oboch partnerov dizajn baví, v byte však vidno, že sa nedržali jedného konkrétneho štýlu. „Inšpiráciu sme čerpali najmä z ciest. Je tu kúsok Londýna, Paríža, Milána, New Yorku,“ hovorí Kateřina.
Výrazná tmavomodrá na strope a tapete vytvára zaujímavý kontrast s bielou. Posteľ s nebesami je stelesnenou inšpiráciou z Toskánska a výrazná je tu i hra textílií. Čerešničkou na torte je závesné svietidlo, ktoré vnáša do miestnosti mäkkosť. Zdroj: Miro Pochyba
Niektoré kúsky majú z predchádzajúceho bývania, ďalšie sú nové, iné našli v bazároch a starožitnostiach a niektoré zasa boli vyrobené na mieru. Vznikol tak odvážny, ale vkusný eklektický interiér, akých zatiaľ v našich končinách nie je veľa, čo je veľká škoda.
Časť, kde sa nachádza spálňa, je so zvyškom bytu spojená úzkou chodbou a pôvodne slúžila ako izba pre slúžky. Zdroj: Miro Pochyba
TOP TIP
Nebojte sa aj na malom priestore použiť odlišnú výraznú podlahu. Jej tmavá farba v tomto prípade funguje vďaka množstvu svetla, ktoré na ňu dopadá.
Veľká izba bude v budúcnosti slúžiť ako izba pre Aničku. Už teraz v nej majú domáci skvele vyriešený úložný priestor v podobe na mieru vyrobených skríň, ktoré zaberajú plochu celej steny. V jednej z nich je dokonca skrytá posteľ pre hostí. Zdroj: Miro Pochyba
Profil
Majitelia
Marek Vrabec, hudobný riaditeľ festivalu Prague Sounds, jeho partnerka organistka Katta a ich trojročná dcéra Anička Marie
Nehnuteľnosť
Byt v historickom dome v centre Prahy s rozlohou 150 m2
Pri pohľade na obývaciu izbu je jasné, že originality a štipky extravagancie sa domáci neboja. Zamatové pohovky výrazných farieb putovali s majiteľmi zo starého bytu, no rozmýšľajú, že ich časom vymenia.
Originálna dekorácia. Podoba písmena S vznikla v grafickom štúdiu Najbrt. Pôvodne reprezentovalo S v názve festivalu Struny podzimu, ktorý založil a vedie Marek. V súčasnosti je festival premenovaný na Prague Sounds. „Festival je multižánrový, preto som chcel, aby ho jeho názov viac vystihoval. Písmeno S je ako spojovník spájajúci minulosť a prítomnosť,“ vysvetľuje.
Veľkosť jedálenského stola prezrádza, že domáci sa radi schádzajú so svojou rodinou a známymi. „Vždy skončíme práve pri tomto stole,“ prezradila nám Kateřina. Stôl je vyrobený na mieru, okolo neho stoja stoličky od značky Ton a žlté kreslo, ktoré dodáva priestoru šmrnc. Krištáľový luster odkazuje na historický charakter budovy, v ktorej sa byt nachádza.
V kúte obývačky stojí niekoľko úlovkov zo starožitníctva. Na prvorepublikovej vitríne sú položené pravé staničné hodiny. Keďže sa nedajú klasicky zapojiť do elektrickej siete, Marek ich musel dať trochu upraviť, aby boli aj v súčasnosti funkčné.
Staré kachle a kinové stoličky tvoria ďalšiu originálnu dvojicu. Kachle síce už nefungujú, napriek tomu sa ich domáci rozhodli zachovať z rešpektu k ich histórii.
Veľké zrkadlo oživuje jednu zo stien a zároveň na ňom majú majitelia odložené im blízke obrázky a fotografie. Mareka totiž baví nielen hudba, ale rád aj fotí.
S viacerými dominantnými prvkami nie je spálňa o nič menej originálna ako obývačka. Výrazná tmavomodrá na strope a tapete dáva priestoru hĺbku a vytvára zaujímavý kontrast s bielou. Posteľ s nebesami je stelesnenou inšpiráciou z Toskánska a výrazná je tu i hra textílií, najmä jemnej záclony v kontraste so zamatom na závese, podnožke a vankúšoch. Čerešničkou na torte je závesné svietidlo, ktoré vnáša do miestnosti mäkkosť.
Časť, kde sa nachádza spálňa, je so zvyškom bytu spojená úzkou chodbou a pôvodne slúžila ako izba pre slúžky.
Veľká izba bude v budúcnosti slúžiť ako izba pre Aničku. Už teraz v nej majú domáci skvele vyriešený úložný priestor v podobe na mieru vyrobených skríň, ktoré zaberajú plochu celej steny. V jednej z nich je dokonca skrytá posteľ pre hostí.
Spálňa sa nachádza na opačnej strane bytu ďalej od ulice, čo domácim zaručuje väčší pokoj. Miesto v nej má zatiaľ i dcéra Anička Marie a patrí k nej aj samostatná kúpeľňa a Kateřinin šatník.
Z chodby sa byt delí na dve zóny – oddychovú a spoločenskú. Vstupuje sa z nej aj do kúpeľne, toalety, technickej miestnosti a ďalšej izby.
V obývacej izbe má Marek svoj pracovný kútik s úžasným výhľadom, ktorý pripomína obraz.
Osudovým nástrojom Kateřiny je organ, no rada si občas zahrá aj na klavíri.
Sklenená polica pôsobí subtílne, udrží však toho pomerne dosť.
Kuchynská linka spĺňa potreby trojčlennej rodiny, a to najmä vďaka ostrovu, ktorý poskytuje ďalšie úložné priestory a plochu na prípravu jedla. Biely obklad zásteny bol ďalšou inšpiráciou, ktorú Marek a Kateřina videli na svojich cestách a rozhodli sa zrealizovať ju u seba doma.
Steny v kuchyni boli pôvodne biele. Kateřine a Marekovi sa však žiadal väčší kontrast, a tak nakoniec zvolili tmavšiu sivú, vďaka ktorej vynikne viacero bielych prvkov, ako kuchynská linka, dvojkrídlové dvere, stoličky a svietidlá.
Veľká izba bude v budúcnosti slúžiť ako izba pre Aničku. Kým sa však do nej presťahuje malá slečna, využíva ju jej mama na cvičenie. Tento organ si navrhla sama a jeho originálnosť spočíva v tom, že je mobilný. Dovolí jej tak hrať na miestach, kde by to inak nebolo možné.
Text: Lucia Blažiová Foto: Miro Pochyba Zdroj: Časopis Môj dom