Zdroj: BoysPlayNice

Kompletná rekonštrukcia radového domu pre úspešného českého režiséra trvala štyri roky

22. 06. 2021
Zdieľať

Dvojpodlažný dom je obklopený prírodou a z cesty je prístupný iba vonkajším schodiskom s 80 schodmi. Z terasy horného poschodia ponúka neuveriteľný výhľad na Prahu a s prízemím je spojená malebná romantická záhrada.

Klient požadoval honosné, nezvyčajné farebné bývanie s odkazom na knihu The chamber of Curiosity od vydavateľstva Gestalten. Kniha ho inšpirovala v interiéroch, prístupoch a v celkovom farebnom a odvážnom eklektickom riešení.

Presklenná kúpeľňa

Hřebejkovci sa nebáli farieb, sú prítomné všade. Presklená kúpeľňa dýcha luxusom. Zdroj: BoysPlayNice

Klientovým prianím bolo využiť hornú terasu, kde chcel vybudovať zimnú záhradu – teda zväčšiť vnútornú časť tak, aby sa prepojila s exteriérom, tiež prepojiť záhradu s interiérom. Celá rodina je zvyknutá žiť na hausbóte, ktorý je základom vnímania priestoru a požiadavky na prepojenie.

Výhľad do záhrady z pracovne

Výhľad do záhrady. Zdroj: BoysPlayNice

Pri rekonštrukcii sme sa snažili reagovať na podmienky klienta; privítali sme jeho otvorenosť, odvahu v oblastiach farebnosti, netradičných kontrastov a kombinácii materiálov, ktoré spájajú prepracované a ušľachtilé (drahé) materiály s najbežnejšími lacnými jednoduchými variantmi.

Prečítajte si tiež
Eklektický interiér: Prudký závan energie, slobody a kreativity

Projekt bol celkovo zložitý, nájsť čisté architektonické riešenie v kombinácii s dispozíciou domu a nárokmi klienta nebolo jednoduché. Vďaka rôznosti použitých materiálov a vybavenia sa pri netradičnom riešení podarilo udržať všetky protichodné myšlienky v harmonickom celku.

Kuchyňa v eklektickom štýle

Kuchyňa v eklektickom štýle. Zdroj: BoysPlayNice

Zariadenie, nábytok a závesné lampy si klient kúpil sám v rôznych bazároch a antikvariátoch v spolupráci s akademickým maliarom Miroslavom Bednářom, ktorý mu pomohol s úpravou bytu. Pan Hřebejk tiež vlastní obrovské množstvo kníh a zbierku obrazov, ktoré chcel umiestniť takmer na každú stenu v dome.

Obraz cikajúceho chlapca do vázy na stolíku

Pan Hřebejk vlastní obrovské množstvo kníh a zbierku obrazov, ktoré chcel umiestniť takmer na každú stenu v dome. Zdroj: BoysPlayNice

Od začiatku vedel, že chce modré steny, na ktorých by obrazy dobre vynikli. Na rozdiel od lacných materiálov sme použili kombináciu luxusných materiálov – ako je červený a žltý travertín.

Prečítajte si tiež
Óda na stredomorskú architektúru: Svetlý dom s átriom uprostred
Hřebejkovci v pracovni

Hřebejkovci. Zdroj: BoysPlayNice

Názov projektu: Hřebejkovci
Autor – architekt: Ing. arch. Dagmar Štěpánová
Plocha: interiéru 100 m2, terasy 75 m2
Rok projektu 2016 – 2018
Rok dokončenia projektu: 2020
Photo credit: BoysPlayNice 

SÚŤAŽ INTERIÉR ROKU

V rámci súťaže Interiér roka sú každoročne oceňované výnimočné súkromné i verejné interiéry navrhnuté českými a slovenskými architektmi (doma i v zahraničí), a to v siedmich kategóriách.

Viac o súťaži Interiér roku 2020

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: eklektický štýl interiérový dizajn knižnica moderná architektúra radové domy starožitný nábytok zimná záhrada
Zdieľať článok

Diskusia