Je otvorený a zábavný, vyžaruje z neho sebavedomie, cieľavedomosť a úspech. Reč je o loftovom byte v Brne, podobne by sme však mohli hovoriť aj o jeho majiteľovi. Hoci interiér pôsobí vyložene mužsky, za jeho podobou stojí žena – architektka Nikola Kopřivová.
Už vstup do bytu dáva tušiť, že tu žije športovec s vycibreným vkusom. Už tu je tiež pomocou oceľovej konštrukcie šikovne využitá nezvyčajná výška priestoru – obe tieto charakteristiky sú platné pre celý interiér. Zdroj: Jiří Hurt
V štýle životného nastavenia
Zaujímavý byt na najvyššom podlaží domu, ktorý vznikol ako prístavba k starej budove, je riešený ako dvojúrovňový loft. Jeho čerstvý majiteľ s dôverou zveril zariaďovanie svojho nového bývania do rúk architektky zo štúdia Archami.
Dal jej pritom jasné zadanie a voľnú ruku pri jeho plnení. Požadoval iba bývanie, ktoré by odrážalo jeho záujmy, zariadené v industriálnom štýle, ktorý do tohto priestoru naozaj pasuje.
Na opačnom konci galérie je nad kuchyňou chránená priestorová nika, v ktorej vznikla minimalistická spálňa. Zdroj: Jiří Hurt
Výsledok architektkinej práce je zrejmým zrkadlom úspešného muža, ktorý delí čas medzi prácu a športové aktivity, má zmyslel pre humor aj štýl a oceňuje hodnotu starých vecí.
Architektka Nikola Kopřivová si spoluprácu s ním pochvaľuje: „Keďže majiteľ bytu patrí k osvieteným investorom, akí sú snom všetkých tvorcov, bola to veľmi príjemná práca. Dal mi maximálnu dôveru pri výbere všetkých povrchov, nábytku aj dekorácií – až po zmetáčik a lopatku.“
Nájde sa tu aj niekoľko predmetov, ktoré sú spomienkou na majiteľovo detstvo. Zrenovované stoličky a premietačka, ktorá dokonca predurčila voľbu doplnkovej – šalviovej – farby, do interiéru perfektne zapadli. Celkovo je tak byt odrazom minulosti i súčasného zamerania svojho obyvateľa, ktorý môže byť pyšný na vycibrený štýl.
Neveľká kuchyňa a minijedáleň sú umiestnené v nike pod galériou a od obývačky ich oddeľujú efektné čierne posuvné dvere natreté tabuľovou farbou. Zdroj: Jiří Hurt
Aj z veľkostného pomeru týchto priestorov a dispozičného riešenia je zrejmé, čomu dáva domáci pán prednosť a aký je jeho životný štýl. I keď kuchyňa nie je veľká, je zariadená prakticky a štýlovo – zodpovedajúco celkovému ladeniu bytu.
Minijedáleň, hodná jednočlennej domácnosti, je umiestnená na rozhraní kuchyne a obývačky, teda absolútne logicky. Hoci je jej zariadenie priam sparťanské (alebo možno práve preto), každý jeden kúsok je doslova skvost – počínajúc zrenovovanými klasickými stoličkami značky Ton a končiac nápaditými policami vyrobenými na mieru.
Raňajkové vybavenie kuchyne… Čo viac potrebuje slobodný muž?
Na pozadí nabielo natretej steny, obloženej lícovými tehlami, sa v obývačke vyníma drevená polica a na nej predmet, ktorý predurčil farebné ladenie doplnkov – stará premietačka v šalviovej farbe. Tento inšpiratívny byt je plný zaujímavých detailov.
Neveľká kuchyňa a minijedáleň sú umiestnené v nike pod galériou a od obývačky ich oddeľujú efektné čierne posuvné dvere natreté tabuľovou farbou. Aj z veľkostného pomeru týchto priestorov a dispozičného riešenia je zrejmé, čomu dáva domáci pán prednosť a aký je jeho životný štýl. I keď kuchyňa nie je veľká, je zariadená prakticky a štýlovo – zodpovedajúco celkovému ladeniu bytu.
Na opačnom konci galérie je nad kuchyňou chránená priestorová nika, v ktorej vznikla minimalistická spálňa.
Pracovňa je situovaná na konci galérie v jej otvorenej časti. Byt s oknami len na jednej strane by mohol byť tmavý, najmä v hĺbke pomerne rozľahlého priestoru hrozili ponuré kúty, o dostatok denného svetla sa však postarali šikovne navrhnuté strešné okná.
Priestor je perfektne vyriešený – do bytu sa vošlo všetko potrebné, a pritom pôsobí vzdušne a harmonicky. Okrem otvoreného loftového princípu k tomu prispieva aj v podstate subtílny na mieru vyrobený industriálny nábytok – s oceľovou konštrukciou a plochami z dubového dreva. Okrem masívnej koženej pohovky v štýle chesterfield, ktorá sem výborne zapadá, sa architektka vyhla objemným prvkom a urobila dobre.
Galéria s oceľovou konštrukciou, ktorá využíva stúpajúcu výšku priestoru pod mierne šikmou strechou, je priam poznávacím znamením tohto bytu. Kov, ktorý do industriálnych interiérov bezpochyby patrí, je tu zastúpený vo veľkej miere – schodisko, vykurovacie telesá, nábytok, svietidlá aj väčšina doplnkov je aspoň sčasti z kovu. Samozrejme, nechýba ani priznané tehlové murivo a betónová stierka, ktoré sú pre industriálny štýl tiež typické. Tento základ patrične dopĺňa dubový masív a koža.
Farebné ladenie celého interiéru je jednoduché, štýlovo príznačné a veľmi príjemné – základ vytvárajú plochy v tónoch bielej a sivej doplnené prvkami z kovu antracitovej farby. Ich kontrast zjemňuje medovohnedý odtieň kože a dreva.
Terasa s výhľadom do zelene tichého vnútrobloku príjemne dopĺňa možnosti obývačky. Byt je navyše situovaný v obľúbenej lokalite v blízkosti parku Lužánky, takže možností na relax aj šport je tu celkovo nadostač.
Už vstup do bytu dáva tušiť, že tu žije športovec s vycibreným vkusom. Už tu je tiež pomocou oceľovej konštrukcie šikovne využitá nezvyčajná výška priestoru – obe tieto charakteristiky sú platné pre celý interiér.
Vytvoriť industriálny interiér, ktorý by odrážal záujmy svojho majiteľa – tak znelo zadanie pre architektku, ktorá ho zvládla naozaj perfektne. Na prvý pohľad je zrejmé, že ide o bývanie aktívneho muža, je tu cítiť jasný cieľ a rozhodnosť, a zároveň mu nechýba štýl ani istá dávka útulnosti.
Text: Martina Paulová Foto: Jiří Hurt Zdroj: časopis Môj dom