Súťaž Interiér roku: Charizmatický mezonet pre útek z každodenného zhonu

08. 06. 2020
Zdieľať

Dvojposchodový byt na okraji horského letoviska bol navrhnutý ako charizmatické miesto pre útek z každodenného pracovného zhonu.

kozub v obývacej izbe so stojanom na drevo

Zdroj: CONCEPTOR s.r.o.

Investor si vybral dvojposchodový byt na samom okraji Špindlerovho Mlyna, ktorý na spodnom poschodí ponúka veľkorysý priestor obývačky spojenej s kuchynským kútom a jedálňou.

Ďalej sa tam nachádza hosťovská izba, technické a sociálne zázemie. V priestore, ktorý sa mal pôvodne využívať ako chodba, sa navyše podarilo vytvoriť ďalší šatník. Na hornom poschodí je hlavná spálňa, detská izba a kúpeľňa.

čierna kuchyňa s ostrovom z dubového dreva

Zdroj: CONCEPTOR s.r.o.

Koncept interiéru využíva prírodné materiály a ladí k nim tmavšie farby v kombinácii s bronzom, látkou alcantara a koňakovou kožou. Podlaha (okrem kúpeľní) je zo širokých dubových dosiek a všetky drevené prvky v interiéri sú zhotovené z dubového masívu alebo drevenej dyhy.

Prečítajte si tiež
Víťazný mezonet, v ktorom nie je núdza o neopozerané nápady
čierne kovové lamely, ktoré oddeľujú jedálenský a obytný priestor

Zdroj: CONCEPTOR s.r.o.

Jedným z hlavných motívov celého interiéru sú čierne kovové lamely, ktoré oddeľujú jedálenský a obytný priestor, ako aj chodbu a šatník. Pri pohľade zboku pôsobia predely dojmom pevnej prekážky, pri čelnom pohľade sú, naopak, skoro neviditeľné, takže sa priestory, ktoré oddeľujú spájajú do jednej miestnosti. Tento prvok sa zároveň hrá so svetlom v závislosti od toho, odkiaľ práve dopadá, a vytvára tak na drevenej podlahe aj bielych stenách premenlivú kresbu.

svietidlá nad jedálenským stolom

Zdroj: CONCEPTOR s.r.o.

Spálne spájajú podobné čelá postelí, ktoré sú zhotovené ako kombinácia dubovej dyhy a alcantary. Myslelo sa tu aj na bezdrôtové pripojenie a nabíjanie mobilných telefónov na nočných stolíkoch. Pozícia týchto nabíjacích bodov je označená iba intarziou z tmavého dreva v dubovej dyhe.

spálňa s manželskou posteľou

Zdroj: CONCEPTOR s.r.o.

Materiálom, ktorý sa prelína celým interiérom, je antracitový plech. Objavuje sa na viacerých dominantných prvkoch – od spomínaných lamiel cez svietidlá až po krb a stojan na drevo.

drevený šatník

Zdroj: CONCEPTOR s.r.o.

Pracovná doska kuchynskej linky je poskladaná z olejovaných dubových klátikov. Keďže je zhotovená z masívneho dreva, netreba už pri varení používať klasické kuchynské doštičky. Cirkulačný digestor je integrovaný priamo do varnej dosky.

Prečítajte si tiež
Štýlový mezonet na Heydukovej: Minimalistické podkrovie na dome z prvej republiky

Ovládanie varnej dosky je uľahčené umiestnením ovládacieho panela naboku, nie zhora.

kúpeľňa so sivým obkladom a vaňou

Zdroj: CONCEPTOR s.r.o.

Priestor dotvárajú kovové svietidlá s tienidlami i bez nich. Dôležitá bola jednotnosť detailov a materiálov, preto je napríklad na držadlách v kuchyni rovnaké vrúbkovanie ako na objímkach svietidiel, zhoduje sa s detailmi na ovládaní varnej dosky alebo na nočných stolíkoch.

čierne kovové lamely, ktoré oddeľujú jedálenský a obytný priestor, chodbu a šatník

Zdroj: CONCEPTOR s.r.o.

Autor textu a interiéru: Ing. arch. Marek Hinke, CONCEPTOR s.r.o.,

SÚŤAŽ INTERIÉR ROKU

V rámci súťaže Interiér roka sú každoročne oceňované výnimočné súkromné i verejné interiéry navrhnuté českými a slovenskými architektmi (doma i v zahraničí), a to v siedmich kategóriách.

Viac o súťaži Interiér roku 2019

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty mezonety prírodné materiály
Zdieľať článok

Diskusia