Zdroj: Matej Hakár

Podarilo sa takmer nemožné! V chátrajúcom rožňavskom kláštore vzniklo moderné bývanie

24. 08. 2023
Zdieľať

V úvode bola ušľachtilá myšlienka zasiať do verejného priestoru Rožňavy občiansky aktivizmus po vzore veľkých miest. Napokon prerástla do ukážkového projektu kultúrneho a komunitného centra, ktoré sa usídlilo v nevyužívanej budove františkánskeho kláštora.

Sústredená pozornosť na dianie vo vlastnom rodisku sa vyplatila pred niekoľkými rokmi skupine nadšencov okolo reštaurátora Tomáša Székelyho. Návrat po štúdiách a nové životné skúsenosti z iných lokalít týchto mladých ľudí prirodzene pritiahlo k organizovaniu typu kultúrnych podujatí, ktoré im v dramaturgii samosprávy chýbali. Čoskoro ich ale začala limitovať absencia vlastného priestoru.

Podarilo sa takmer nemožné

Na odporučenie Pamiatkového úradu a po zvážení predovšetkým vlastných možností si zobrali do dlhého nájmu bývalý cirkevný objekt v historickom centre. Nevyužívaná budova vyše dekádu chátrala a bola zaradená do zoznamu prebytočného majetku mesta. So statusom národnej kultúrnej pamiatky sa k nej viazali určité obmedzenia jej obnovy.

Prečítajte si tiež
Elegantné zladenie starožitného nábytku s modernými prvkami. Ako sa býva v byte na zámku?

Neskorobaroková budova zo začiatku 18. storočia úspešne ožila rôznorodými funkciami, ako napríklad kaviareň, kníhkupectvo, coworking, ateliéry, ubytovacie jednotky atď. Povedomie a zviditeľnenie projektu sa podarilo aj vďaka spolupráci so známym bratislavským ateliérom Sadovsky & Architects, ktorý má skúsenosti s obnovou pamiatok v Trnave i v kaštieli Betliar.

Budova františkánskeho kláštora v Rožňave

Chátrajúca neskorobaroková budova zo začiatku 18. storočia ožila vďaka občianskym aktivistom. Zdroj: Matej Hakár

Ubytovanie v cele v modernom šate

V objekte kláštora sa nachádzajú dva apartmány, troj a štvorposteľový. Pôvodný priestor kláštorných ciel bolo potrebné citlivo zrekonštruovať a prakticky vybaviť moderným interiérovým dizajnom v intenciách charakteru stavby. Témou konceptu sa stala pokora.

O komfort hostí sa stará vlastné hygienické zázemie, ktoré bolo súčasťou zadania.

Oba apartmány situované vedľa seba sa vyznačujú klenutým priestorom a minimalistickým vybavením. Menší apartmán A1 pozostáva z jednej spoločnej miestnosti a kúpeľne. Interiér je prevažne ladený do jednotného odtieňa. Po pravej strane vstupu sa nachádza kuchynka s čiernou pracovnou doskou a dvojplatničkou. Hornú časť tvoria tri subtílne police.

Klenutý priestor v apartmáne - Františkánsky kláštor v Rožňave

Oba apartmány sa vyznačujú klenutým priestorom a minimalistickým vybavením. Zdroj: Matej Hakár

Dizajn s pridanou hodnotou a platnosťou

Druhá polovica priestoru z nábytkovej zostavy patrí kúpeľni so sprchovacím kútom a WC. Voľba bieleho obkladu a dlažby v malom štvorcovom formáte predstavuje jednoduché a nadčasové riešenie. Detail v podobe zrkadla na mieru napodobňuje zaklenutie. Do kúpeľne vedú drevené dvere bez zárubne, ktoré splývajú s drevenou stenou z rovnakého materiálu.

Detailnejšie zábery z bývania v kláštore nájdete v galérii na konci článku.

Centrum izby vypĺňa kvalitný okrúhly jedálenský stôl s tromi nohami. Originálnu zostavu dopĺňa trojica stoličiek. Po ľavej strane sa nachádza manželská posteľ s jednoduchým čelom a nočnými stolíkmi v štýle konferenčného stolíka. Tretie lôžko môže slúžiť aj ako pohovka. Skriňu na šatstvo nahradil stojan na oblečenie a drevená komoda s hlbokými zásuvkami.

Malý apartmán so spálňou aj kuchyňou - Františkánsky kláštor v Rožňave

Menší apartmán pozostáva z jednej spoločnej miestnosti a kúpeľne. Zdroj: Matej Hakár

V interiéri s presnou symbolikou

Prirodzené svetelné podmienky zabezpečujú dve okná vybavené ťažkými dlhými závesmi. Architekti kládli pri obnove oboch priestorov dôraz na použitie tradičných a dostupných materiálov. K autentickej atmosfére prispievajú zreštaurované vrstvy pôvodných omietok. Sivá farba podvedome symbolizuje askézu.

Prečítajte si tiež
Dvojgeneračné bývanie v Modre: Netradičné riešenie, ako rozšíriť obytný priestor, oživilo historickú pamiatku

Druhý apartmán nazvaný A2 pozostáva z troch priestorov. Stredný funguje ako vstupný. Po jeho ľavej strane je umiestnená kuchynská linka. Uprostred ju rozdeľuje dverný otvor, ktorý vedie do spálne. Jedálenskú časť tvorí piknikový stôl s dvoma lavicami v kvalitnom dizajne. Prítomná tu je znovu klasická komoda. Zo spálne s manželskou posteľou a stojanom na oblečenie sa vchádza do kúpeľne so sprchovacím kútom a umývadlom.

Drevená platforma so spacím kútom - Františkánsky kláštor v Rožňave

Za polovičnou stenou sa ukrýva drevená platforma vo výške dvoch schodov a slúži na účely ďalšej spálne. Zdroj: Matej Hakár

1x manželská posteľ a 1x veľký matrac

Tretí, voľne prístupný priestor s polovičnou plochou steny slúži na účely ďalšej spálne s drevenou platformou vo výške dvoch schodov. Spací kút obsahuje matrac pre dve osoby, zabudovaný do podlahy. Súčasťou apartmánu sú dve okná. Okná oboch ubytovacích jednotiek sú orientované do rajského dvora, t.j. nádvoria, kde sa konajú kultúrne podujatia.

Bývanie v kláštore

Autori: Ing. arch. Oliver Sadovský, Ing. arch. Martin Červienka, Sadovsky & Architects
Lokalita: Rožňava
Podlažná plocha: 68 m2
Návrh: 2021
Realizácia: 2021 – 2022

Text: Katarína Mácová
Foto: Matej Hakár

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: apartmán historický dom klenba minimalizmus rekonštrukcia domu
Zdieľať článok
Čo hrozí pri svojpomocných rekonštrukciách? Najčastejšie chyby, ktorých sa domáci majstri dopúšťajúUrob si sám

Čo hrozí pri svojpomocných rekonštrukciách? Najčastejšie chyby, ktorých sa domáci majstri dopúšťajú

Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do letaASB.sk

Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do leta

Kvíz: Ako dobre sa vyznáte v dotáciách Obnov dom? Otestujte sa!ASB.sk

Kvíz: Ako dobre sa vyznáte v dotáciách Obnov dom? Otestujte sa!

Výzva na obnovu domov poškodených povodňami je otvorená. Dostať môžete až 22 800 eurASB.sk

Výzva na obnovu domov poškodených povodňami je otvorená. Dostať môžete až 22 800 eur

Diskusia